A se vedea și: Echipa de fotbal american Troy Trojans 2011

Troy 6 10 0 3 19
– Clemson 13 0 13 17 43
  • Data: 3 septembrie
  • Locație: Memorial Stadium, Clemson, SC

Clemson a deschis sezonul împotriva lui Troy din Conferința Sun Belt. Ofensiva Tigrilor a avut o primă repriză ezitantă, adaptându-se la noul set de răspândire mai rapidă a coordonatorului ofensiv Chad Morris. Ei au fost 0 din 8 la conversii la a treia încercare și au avut doar patru prime încercări. Sophomore quarterback Tajh Boyd a avut mai multe aruncări greșite și aproape de intercepții, în timp ce echipa a fost huiduită în afara terenului la pauză.

Down 16-13 cu 6:56 rămase în al treilea sfert, Clemson a convertit în cele din urmă prima lor a treia jos, tight end Dwayne Allen cu o pasă de touchdown de 54 de metri de la Boyd pentru a pune Tigrii în față. Pe următoarea unitate, Boyd a finalizat toate pasele sale, inclusiv o pasă de eseu de șapte yarzi către Jaron Brown. Seria de scoruri a continuat și în al patrulea sfert, încheindu-se cu un scor de 43-19.

Boyd a terminat meciul cu 20 din 30 pentru 364 de metri și trei eseuri în debutul său ca fundaș titular al lui Clemson. Sammy Watkins a avut șapte capturi pentru 81 de metri, în timp ce Andre Ellington a alergat de 18 ori pentru 89 de metri. Bobocii au fost responsabili pentru 266 din cele 468 de metri ale lui Clemson.

• Data: 10 septembrie

În săptămâna a doua, Clemson s-a confruntat cu Wofford. Apărarea neexperimentată a celor de la Tigers s-a luptat să stăpânească infracțiunea de triplă opțiune a lui Wofford pe tot parcursul meciului. Terrierii conduceau cu 21-13 cu 4:03 rămase din al doilea sfert, dar Tajh Boyd a condus un drive de șase jocuri de 72 de yarzi și o conversie de două puncte pentru a egala meciul înainte de pauză.

Ultimul avantaj al lui Wofford în meci a venit în seria de deschidere a reprizei a doua cu un field goal. Clemson a marcat câte un eseu în sferturile al treilea și al patrulea înainte de a opri Wofford pe a patra și 2 cu 3:30 rămase în joc pentru a rezista pentru o victorie de 35-27.

Boyd a avut 18 din 29 pentru 261 de metri și trei eseuri. Andre Ellington a avut 22 de transporturi pentru 165 de metri. Cursa sa de 74 de yarzi pentru eseu a fost cea mai lungă din cariera sa.

• Vremea meciului: Sunny
  • Anunțătorii TV (ABC): Dave Pasch (Play-by-play), Urban Meyer (Color), Chris Spielman (Sideline) & Quint Kessenich (Sideline)
Scoring summary
1 10:36 AUB Michael Dyer 52-yard run (Cody Parkey kick) AUB 7-0
1 7:54 AUB Emory Blake 36-yard pass from Barrett Trotter (Cody Parkey kick) AUB 14-0
2 14:56 CLEM DeAndre Hopkins 4-yard pass from Tajh Boyd (Chandler Catanzaro kick) AUB 14-7
2 8:54 AUB Michael Dyer 1-yard run (Cody Parkey kick) AUB 21-7
2 5:06 CLEM Dwayne Allen 6-yard pass from Tajh Boyd (Chandler Catanzaro kick) AUB 21-14
2 1:11 CLEM Andre Ellington 2-yard run (Chandler Catanzaro kick) Egalitate 21-21
3 13:45 CLEM Sammy Watkins pasă de 65 de yarzi de la Tajh Boyd (șut Chandler Catanzaro) CLEM 28-21
3 5:00 AUB Cody Parkey 38-yard field goal CLEM 28-24
3 0:16 CLEM Sammy Watkins 19-yard pass from Tajh Boyd (Chandler Catanzaro kick) CLEM 35-24
4 11:48 CLEM Chandler Catanzaro 38-yard field goal CLEM 38-24

Clemson a înfruntat campioana națională în exercițiu #21 Auburn în săptămâna a treia. Auburn a luat un avantaj de 14-0 în primul sfert înainte ca Tajh Boyd să înceapă să-și găsească ritmul de pase. Boyd a finalizat 30 din 42 de pase pentru 386 de metri și patru eseuri. Meciul a fost egal 21-21 la pauză, dar apărarea lui Clemson a limitat Auburn la un gol de câmp în a doua repriză, în timp ce Boyd a aruncat două pase de eseu pentru a obține o victorie cu 38-24, punând capăt unei serii de 17 victorii consecutive pentru Auburn.

Ofensiva lui Clemson a totalizat 624 de yarzi, recordul său împotriva unui adversar din SEC. Fanii au invadat terenul la finalul meciului. Antrenorul Dabo Swinney a remarcat: „Nu mă puteam gândi la un loc mai bun pentru a încheia seria de meciuri decât Death Valley, Carolina de Sud, baby.”

1 1:54 CLEM Tajh Boyd 1-yard run (Chandler Catanzaro kick) CLEM 14-3
1 0:14 FSU Rodney Smith 57-yard pass from Clint Trickett (Dustin Hopkins kick) CLEM 14-10
2 11:31 CLEM Dwayne Allen 12-yard pass from Tajh Boyd (Chandler Catanzaro kick) CLEM 21-10
3 13:40 FSU Bjoern Werner 25-yard fumble return (Dustin Hopkins kick) CLEM 21-17
3 3:03 CLEM Andre Ellington 1-yard run (Chandler Catanzaro kick) CLEM 28-17
4 14:55 FSU Rashad Greene 30-yard pass from Clint Trickett (pass failed) CLEM 28-23
4 7:21 FSU Kenny Shaw 9-yard pass from Clint Trickett (Dustin Hopkins kick) CLEM 35-30

În urma victoriei cu Auburn, Clemson a intrat în săptămâna a patra pe locul 21. Aceștia s-au confruntat cu campioana Diviziei Atlantic, Florida State, în al patrulea meci consecutiv pe teren propriu. FSU au rămas fără fundașul titular E. J. Manuel, care s-a accidentat. Clemson a deschis un avantaj de 21-10 până la pauză și a controlat restul meciului.

Tajh Boyd a avut 23 din 37 pentru 344 de metri și trei eseuri și a avut un eseu de alergare. Proaspătul receptor Sammy Watkins a avut opt capturi pentru 141 de metri și două eseuri, în timp ce Andre Ellington a alergat pentru 72 de metri.

A se vedea și: Echipa de fotbal Virginia Tech Hokies din 2011

Pentru primul meci în deplasare al lui Clemson, Tigers a călătorit la Blacksburg pentru un meci cu echipa nr. 11 Virginia Tech Hokies. Apărarea celor de la Tigers a depus cel mai bun efort al sezonului într-o victorie cu 23-3 împotriva celor de la Hokies nr. 11. Apărarea lui Clemson, condusă de Andre Branch, i-a ținut pe Hokies la 258 de metri și niciun eseu. Branch a avut trei sacks-uri și a fost implicat în 11 placaje. Tajh Boyd a aruncat un eseu pentru Dwayne Allen și o intercepție, în timp ce Andre Ellington și Mike Bellamy au înregistrat câte un eseu de alergare. Această victorie a marcat prima dată când o echipă ACC a învins trei adversari din top 25 AP la rând. A fost, de asemenea, a doua oară când Virginia Tech nu a marcat un eseu pe Lane Stadium sub conducerea lui Frank Beamer și a fost prima dată din 1995.

• Data: 8 octombrie
  • Crainici TV (ACCRSN): Rich Waltz (Play-by-play), Keith Jones (Color) & Jenn Hildreth (Sideline)

Celemson’s fifth home game of the season was against Boston College. Clemson i-a controlat pe Eagles în cea mai mare parte a meciului. Boyd a marcat 2 eseuri (1 pasă, 1 alergare) înainte de a fi înlocuit de Cole Stoudt după ce a suferit o accidentare la șold. Andre Ellington (alergare) și Jaron Brown (primire) au marcat fiecare câte un eseu, Sammy Watkins a înregistrat 152 de metri la primirea mingii, în timp ce Chandler Catanzaro a marcat 5 goluri de câmp (38, 42, 28, 20 și 47 de metri), cel mai mare număr din carieră. Această victorie a marcat cel mai bun start al lui Clemson din 2000 încoace.

1 1:00 CLEM Andre Ellington 9-yard run (Chandler Catanzaro kick) MD 14-10
2 13:54 MD Davin Meggett 7-yard pass from C.J. Brown (șut Nick Ferrera) MD 21-10
2 8:38 MD C.J. Brown 21-yard run (Nick Ferrera kick) MD 28-10
2 5:28 CLEM DeAndre Hopkins 6-yard pass from Tajh Boyd (Chandler Catanzaro kick) MD 28-17
3 13:06 MD Matt Furtsenburg 22-yard pass from C.J. Brown (șut Nick Ferrera) MD 35-17
3 10:46 CLEM Sammy Watkins 13-yard pass from Tajh Boyd (Chandler Catanzaro kick) MD 35-24
3 7:27 MD Nick Ferrera 27-yard field goal MD 38-24
3 6:15 CLEM Chandler Catanzaro 23-yard field goal MD 38-27
3 3:25 CLEM Sammy Watkins 15-yard pass from Tajh Boyd (Tajh Boyd to Dwayne Allen pass) MD 38-35
4 11:26 CLEM Jaron Brown 12-yard pass from Tajh Boyd (Chandler Catanzaro kick) CLEM 42-38
4 7:35 MD Matt Furtsenberg 32-yard pass from C.J. Brown (șut Nick Ferrera) MD 45-42
4 7:24 CLEM Sammy Watkins 89-yard kickoff return (Chandler Catanzaro kick) CLEM 49-45
4 3:55 CLEM Andre Ellington 44-yard run (Chandler Catanzaro kick) CLEM 56-45

Tajh Boyd a aruncat patru pase de eseu, Andre Ellington a alergat pentru un record al carierei de 212 yarzi și două eseuri pentru Tigers, iar bobocul Sammy Watkins a marcat trei TD-uri (două pase, un retur de lovitură de pedeapsă) pentru că echipa nr. 8 Clemson a revenit de la un deficit de 18 puncte în fața echipei Maryland și a rămas neînvinsă cu o victorie cu 56-45. Cu toate acestea, apărarea a cedat 468 de yarzi și nu a avut niciun răspuns pentru fundașul secundar C.J. Brown, care a alergat pentru 162 de yarzi și un eseu și a aruncat trei pase de gol în primul său început de colegiu. Deficitul de 18 puncte a fost al doilea cel mai mare din istoria Universității Clemson. Sammy Watkins a doborât, de asemenea, recordul școlii pentru cei mai mulți metri folosiți într-un meci (345 de metri), deținut anterior de marele C.J. Spiller (312 metri) de la Clemson.

North CarolinaEdit

Vezi și: North Carolina: Echipa de fotbal american North Carolina Tar Heels 2011

.

.

North Carolina 7 10 7 14 38
– Clemson 10 14 35 0 59
  • Data: 22 octombrie

O explozie de 35 de puncte în al treilea sfert a evidențiat victoria lui Clemson pe teren propriu împotriva celor de la Tar Heels, inclusiv o performanță de 5 eseuri a fundașului Tajh Boyd. Extremitatea defensivă Kourtnei Brown a marcat două eseuri defensive, o dată la o intercepție și o alta la o întoarcere a unui fumble. Boyd a aruncat pentru 367 de metri și a alergat pentru un eseu. Receptorul DeAndre Hopkins a primit 157 de metri și a reușit un eseu. Apărarea lui Clemson l-a ținut pe alergătorul Giovani Bernard de la UNC la 44 de yarzi de alergare, punând capăt unei serii de cinci meciuri de 100 de yarzi sau mai mult.

Georgia TechEdit

Vezi și: Georgia Tech: Echipa de fotbal american Georgia Tech Yellow Jackets 2011

.

.

Clemson 3 0 7 7 17
– Georgia Tech 7 17 7 0 31
  • Data: 29 octombrie
  • Locație: Bobby Dodd Stadium, Atlanta, GA
  • Crainici TV (ABC): Mike Patrick (Play-by-play) & Craig James (Color)

The Tigers au suferit prima înfrângere a sezonului în fața celor de la Yellow Jackets în Atlanta. Atacul de triplă opțiune al lui Georgia Tech a fost aparent de neoprit pentru apărarea lui Clemson, deoarece fundașul Yellow Jacket, Tevin Washington, a alergat pentru 176 de metri în 27 de curse și un eseu. Atacul puternic al lui Clemson nu a ieșit din poartă în prima repriză, deși Tigers a încercat să revină în repriza a doua, cu o captură de 48 de metri pentru eseu a lui Sammy Watkins. În urma unei intercepții a lui Rashard Hall la Georgia Tech 9, Tigers părea să aibă o șansă de a reveni, dar Tajh Boyd a aruncat o intercepție în zona de final către Jemea Thomas la următoarea acțiune. Cele patru mingi pierdute de Clemson în acest meci se vor dovedi în cele din urmă costisitoare pentru Tigers.

• Rețea de televiziune: ESPNU

Clemson și-a adjudecat al doilea titlu al diviziei atlantice ACC într-un meci cu unghii încleștate împotriva Demon Deacons în Death Valley. Avantajul de 14-7 al celor de la Tigers în al treilea sfert s-a deteriorat rapid în urma unei recuperări de 50 de yarzi a lui Mike Campanaro pentru Wake Forest. Fundașul lui Demon Deacon, Brandon Pendergrass, a adăugat alte două puncte pentru ca Wake Forest să conducă cu 28-14. Clemson l-a pierdut și pe Sammy Watkins pentru a doua repriză, în urma unei accidentări la o returnare de șut în sfertul trei. Cu toate acestea, Tigers a revenit cu două aruncări de eseu ale fundașului Tajh Boyd. În urma unei încercări ratate de 47 de yarzi de către Jimmy Newman, kickerul Demon Deacon, Tigers a orchestrat o acțiune care a pregătit un șut câștigător de 43 de yarzi al lui Chandler Catanzaro la expirarea timpului de joc. Cu această victorie, Clemson și-a asigurat deplasarea la Charlotte pentru meciul de campionat ACC și a terminat neînvinsă pe teren propriu pentru prima dată din 1990.

North Carolina StateEdit

Vezi și: North Carolina State: Echipa de fotbal american NC State Wolfpack din 2011

• Rețea de televiziune: ABC/ESPN

NC State a șocat o echipă Clemson puternic favorită la Raleigh, inclusiv printr-o prestație dominantă de 27 de puncte în al doilea sfert. Fundașul lui Wolfpack, Mike Glennon, a aruncat pentru 253 de metri și trei eseuri, în timp ce fundașul lui Clemson, Tajh Boyd, deși a aruncat 238 de metri, a făcut două intercepții, fără eseuri, și a fost înlocuit în sfertul 4 de Cole Stoudt. Cursa agresivă a lui NC State l-a împiedicat pe Boyd și capacitatea de joc mare a lui Clemson pe tot parcursul meciului, iar cele patru recuperări ale lui Tigers față de niciuna a lui NC State s-au dovedit costisitoare. Wolfpack a blocat jocul de alergare al lui Clemson, fundașul Andre Ellington fiind liderul echipei cu doar 28 de metri.

South CarolinaEdit

Vezi și: South Carolina: Echipa de fotbal american South Carolina Gamecocks 2011

.

Clemson 0 10 0 3 13
– South Carolina 10 7 7 10 34
  • Data: 26 noiembrie
  • Locație: Williams-Brice Stadium, Columbia, SC

Încă îndurerați de înfrângerea cu NC State, Tigers au intrat pe un teritoriu ostil în Columbia împotriva celor de la Gamecocks, clasați pe locul 12. Ofensiva lui Clemson a simțit din nou căldura din partea apărării zgârcite a Carolinei de Sud, care i-a ținut pe Tigers la 153 de yarzi totali. Apărarea lui Clemson s-a luptat și ea cu atacul echilibrat al celor de la Gamecocks și cu fundașul Connor Shaw, care a aruncat pentru 210 yarzi și trei eseuri, precum și a alergat pentru 107 yarzi și un eseu. Tonul jocului pentru Tigers a fost stabilit devreme când receptorul Sammy Watkins a scăpat o pasă sigură de eseu la începutul meciului. Deși Clemson a reușit să mențină un număr redus de recuperări în acest meci, apărarea dură a celor de la Gamecock s-a dovedit a fi prea implacabilă pentru ca Tigers să deschidă orice opțiune în atac. Înfrângerea a însemnat a treia înfrângere consecutivă a lui Clemson în fața arhicunoscutei sale rivale.

• Locație: Bank of America Stadium, Charlotte, NC

Deși înfrângerile devastatoare suferite în fața celor de la NC State și South Carolina au făcut ca viitorul lui Clemson să pară sumbru pentru revanșa cu Virginia Tech în Campionatul ACC, Tigers și-au recăpătat forma de la începutul sezonului pentru a-și asigura prima victorie în meciul de campionat ACC și primul titlu ACC din ultimii 20 de ani. Fundașul Tajh Boyd a aruncat pentru 240 de yarzi și trei eseuri, inclusiv o lovitură de 53 de yarzi pentru Sammy Watkins în timpul raliului de 21 de puncte din al treilea sfert al celor de la Tigers. Apărarea lui Clemson a forțat trei eseuri și i-a ținut pe Hokies fără goluri în a doua repriză. De asemenea, apărarea l-a ținut pe alergătorul David Wilson, jucătorul anului în ACC, la doar 32 de metri de alergare. Andre Ellington, fundașul lui Clemson, a alergat pentru 125 de metri și un eseu în 20 de curse. Cu această victorie, Clemson și-a consolidat primul sezon cu 10 victorii din 1990, un loc în Orange Bowl și prima participare la o competiție BCS din istoria școlii.

Orange BowlEdit

Articolul principal: 2012 Orange Bowl
Vezi și: Orange Bowl 2012: Echipa de fotbal american West Virginia Mountaineers 2011

1 6:54 WVU Shawne Alston 4-yard run (Tyler Bitancourt kick) Egalitate 7-7
1 2:49 WVU Tavon Austin 8-yard pass from Geno Smith (Tyler Bitancourt kick) Egalitate 14-14
1 0:45 CLEM Chandler Catanzaro 42-yard field goal CLEM 17-14
2 13:25 WVU Tavon Austin 27-yard pass from Geno Smith (Tyler Bitancourt kick) WVU 21-17
2 10:28 WVU Darwin Cook 99-yard fumble return (Tyler Bitancourt kick) WVU 28-17
2 4:49 CLEM Chandler Catanzaro 43-yard field goal WVU 28-20
2 2:29 WVU Geno Smith 7-yard run (Tyler Bitancourt kick) WVU 35-20
2 0:04 WVU Shawne Alston 1-yard run (Tyler Bitancourt kick) WVU 49-20
3 12:35 WVU Stedman Bailey 6-yard pass from Geno Smith (Tyler Bitancourt kick) WVU 56-20
3 1:37 CLEM DeAndre Hopkins 28-yard pass from Tajh Boyd (pass failed) WVU 63-26
4 6:21 WVU Willie Milhouse 7-yard pass from Geno Smith (Tyler Bitancourt kick) WVU 70-26
4 1:01 CLEM Roderick McDowell 4-yard run (Chandler Catanzaro kick) WVU 70-33

Cel mai bun sezon al lui Clemson din ultimii 20 de ani s-a oprit brusc cu probabil cea mai proastă înfrângere din istoria școlii. Ceea ce, la început, părea să aibă caracteristicile unei confruntări cu scoruri mari între Tigers și West Virginia s-a transformat, în al doilea sfert, într-o bătaie de joc la egalitate cu scorul unui joc video. După ce Andre Ellington a pierdut mingea pe linia de fund și după returul de eseu de 99 de yarzi al lui Darwin Cook de la Mountaineer, porțile s-au deschis pentru Tigers. Geno Smith, fundașul echipei West Virginia, a fost electrizant, iar apărarea lui Clemson nu a avut un răspuns pentru el, în timp ce acesta a reușit 407 yarzi de pase și 6 eseuri. Deși Clemson a pierdut mingea de patru ori în ofensivă, adevărata poveste a constat în incapacitatea apărării de a-l opri pe Smith și pe atacantul Mountaineer. Rezultatul a fost un record de puncte într-un meci de cupă pentru West Virginia.