BaseballEdit

Baseball játékosok és menedzserek a támadásban és a védelemben egyaránt kérhetnek időkérést számos okból, például ha az ütő kilép az ütőpadról, hogy jobban felkészüljön egy dobásra, ha idegen tárgy kerül az ütő szemébe, például por vagy bogár, ha a menedzser beszélni akar egy játékossal vagy a bíróval, vagy ha egy játékost lecserél egy másikra (amihez a szabályok szerint időkérés szükséges) stb. A kért időkérés csak akkor érvényes, ha a bíró szóban vagy kézjelzéssel (mindkét kezét felemelve) engedélyezi azt. A játékvezetőnek is lehetősége van időt kérni saját vagy a játék céljaira, például egy elhasználódott labda kicserélésére. Mivel a baseballban nincs óra, az időkérés fő hatása az, hogy átmenetileg megakadályozza a védekező csapatot abban, hogy a bázisfutókat kiüssék vagy dobást adjanak, valamint megakadályozza a bázisfutók előrehaladását. Az elkapó azonban akkor is kérhet időkérést, amikor a dobó már a gumira lépett, általában azzal a szándékkal, hogy “visszaállítsa” a játékot, vagy hogy valamilyen információt adjon át a dobónak akár jelzésekkel, akár a dobódombon tett látogatásával. Bizonyos, a szabályokban meghatározott (nem gyakori) körülmények között a bíróknak időt kell kérniük, még akkor is, ha a játék még folyamatban van, például bizonyos beavatkozási esetekben. Sok más sportágtól eltérően a baseball szabályai nem korlátozzák az időkérések számát vagy időtartamát. Az időkérés végét a bíró a “Játék!” szóbeli kijelentésével és/vagy a dobó felé mutatással jelzi, miközben az a labdát tartja (ezek a bírói jelzések megegyeznek azokkal, amelyeket a játék megkezdésére vagy a játék folytatására használnak, miután a labda “halottá” vált, például egy félidő befejezése miatt). Mivel a baseball természetes szüneteket biztosít az akcióban, amikor a csapatok a félidők között támadó és védekező szerepet cserélnek (általában két perc, öt másodperc; két perc és huszonöt másodperc az országos televízióban közvetített mérkőzéseken), a televíziós időkérésekre nincs szükség.

Az edzői látogatásokon kívül, amelyekről a bírók gondoskodnak, hogy rövidek maradjanak, az időkéréseknek elméletileg nincs időkorlátjuk. Ha azonban nincs futó a bázison, a dobónak a labda elkapótól való átvételét követő tizenkét másodpercen belül kell leadnia a dobást, különben “játék késleltetését” jelzik, ami labdát eredményez. Továbbá, a játék folytatását megelőzően bármely helyettesítő dobó csak nyolc bemelegítő dobást végezhet, kivéve különleges körülmények esetén (például ha a dobót sérülés miatt lecserélik).

A játék megszakítását a védelem is kérheti, bár hivatalosan nem tekintik “időkérésnek”. Ez többféleképpen is megvalósítható. Először is, ha a dobó a “beállított” pozíciójában van, megállíthatja a játékot azzal, hogy a felhúzás előtt lelép a gumiról. Másodszor, az elkapó bármikor meglátogathatja a dobót, mielőtt az a gumira lépne. Végül, a menedzser vagy a dobóedző is meglátogathatja a dobót, mielőtt az a gumira lép (ezt nevezik “edzői látogatásnak”). Az MLB szabályai szerint egy csapat csak egy látogatást tehet inningenként és legfeljebb hármat egy mérkőzésen. Az NFHS (középiskolai) szabályok szerint egy csapat három mound visitet kap egy mérkőzésre, és egynél többet is használhat egy inningben. Ha egy csapat túllépi a limitet akár az MLB-ben, akár a középiskolai labdarúgásban, a dobót azonnal el kell távolítani.

KosárlabdaSzerkesztés

Ezt a részt frissíteni kell. Kérjük, frissítse ezt a cikket a közelmúlt eseményeinek vagy az újonnan rendelkezésre álló információknak megfelelően. (2019. január)

NCAAEdit

A Nemzeti Kollégiumi Atlétikai Szövetségben (NCAA) két időkérési rendszert használnak. A nem közvetített mérkőzéseken minden csapatnak négy 75 másodperces és két 30 másodperces időkérés engedélyezett egy szabályos mérkőzésen. Azokon a mérkőzéseken, amelyeket közvetítenek, a 2015-16-os szezontól kezdve minden csapatnak egy 60 másodperces és három 30 másodperces időkérés jár mérkőzésenként a média időkéréseken kívül (az első halott labdánál 16, 12, 8 és 4 perccel a félidőből hátralévő 16, 12 és 4 perc alatt). Legfeljebb két 30 másodperces időkérés vihető át a második félidőre. A tervezett média időkérés előtti 30 másodperces szünetet megelőző 30 másodperces időkérés automatikusan átveszi a következő média időkérés helyét, az egyetlen kivétel ez alól a szabály alól a második félidő első időkérése. Az edző nem kérhet időkérést, amikor a labda még él. Korábban az NCAA szabályai szerint a korábbi szezonokban a csapatoknak összesen öt időkérésük volt, és a média időkérést felváltó időkéréseket csak a női szabályokban alkalmazták.

A középiskolai kosárlabda öt időkérést oszt ki mérkőzésenként, három 60 másodperces és két 30 másodperces időkéréssel. A hosszabbításos mérkőzéseken minden csapat kap egy további 60 másodperces időkérést, és minden fel nem használt időkérést átvihet a rendes játékidőből vagy – adott esetben – a korábbi hosszabbításokból. A média időkérések jellemzően csak a televíziós állami bajnokság mérkőzéseire vannak fenntartva.

NBASzerkesztés

A National Basketball Associationben (NBA) a csapatoknak hét, egyenként 1 perc 15 másodperces időkérésük van. A cseréknek nincs korlátja. A hosszabbításban minden csapat két időkérést kaphat. Időkérést csak a játékban lévő játékos vagy a vezetőedző kérhet, és csak akkor, ha a labda halott vagy a kérést benyújtó csapatnál van. Ha időt kérnek, amikor nincs több időkérés, a vétkes csapat technikai hibát kap.

Minden negyedben két kötelező időkérés van. Ha a játékrész 6:59-ig egyik csapat sem vett időt, a hivatalos pontozóbíró az első halott labdánál kijelenti, és a hazai csapatot terheli. Ha a játékrész 2:59-ig nem vettek újabb időkérést, a hivatalos pontozóbíró kihirdeti azt, és annak a csapatnak terheli meg, amelyiknek korábban nem terhelték meg. A negyed első és második időkérése a helyi televíziós közvetítésű mérkőzéseken 2:45-ig, az országos televíziós közvetítésű mérkőzéseken pedig 3:15-ig meghosszabbodik a reklámok miatt.

A csapat a negyedik negyedben legfeljebb négy időkérésre jogosult, és elveszíti a még ki nem vett időkéréseket. Ha a negyedik negyedből még három perc van hátra, egy csapat legfeljebb két időkérést vehet igénybe. Ha azonban az egyik csapatnak még nem számolták fel a kötelező időkérését, akkor a limit a kötelező időkérés kivétele után érvényes.

Mivel kevesebb mint két perc van hátra a mérkőzésből vagy a hosszabbításból, ha a támadó csapat időkérést vesz a labdaszerzés előtt, vagy ha megszerzi a labdát egy lepattanóból vagy labdavesztésből, de még a továbbjutás előtt, a csapat választhat, hogy a labdát a középpályán szerzi be.

A szabályokat az NBA 2017-18-as szezonja előtt módosították, hogy megszüntessék a “teljes” és a “20 másodperces” időkérések közötti különbséget (amelyek a szabály szerint valójában 60 másodpercesek voltak), és megszüntessék a harmadik kötelező időkérést a második és a negyedik negyedben. A változtatások felgyorsították a játék tempóját, és választ adtak arra a gyakori szurkolói panaszra, hogy a mérkőzés utolsó percei a túlzott időkérések miatt elhúzódnak. Néhány edző azonban több időt is kért a háromperces határ előtt, hogy elkerülje a vesztüket.

FIBAEdit

Ez a rész üres. Segíthetsz a kiegészítésével. (2021. március)

StrandröplabdaSzerkesztés

A strandröplabdában a Fédération Internationale de Volleyball (FIVB) egy 30 másodperces időkérést ír elő csapatonként, szettenként. Az FIVB világversenyeken az 1-2. szettben további 30 másodperces technikai időkérés van, ha a két pontszám összege 21.

KrikettSzerkesztés

A T20 krikett indiai Premier League 2009-es szezonjában az egyes inningek felénél hét és fél perces televíziós időkérés volt, amelynek kétharmadát további reklámidőre fordították. A nézők és a játékosok panaszait követően (akik kritizálták a kereskedelmi célt és a játékmenet megszakítását) a következő szezonban két szponzorált és kötelező két és fél perces “stratégiai időkéréssel” helyettesítették, amelyeket mindkét félnek be kell vennie az inningek bizonyos pontjain; egyet a dobócsapatnak a 6. és 10. overs között, egyet pedig az ütőcsapatnak a 11. és 16. overs között.

FloorballSzerkesztés

A floorballban minden csapat egy harminc másodperces időkérést vehet játékonként, amelyet csak a játék rendes megszakításakor lehet kivenni. Az időkérést attól az időponttól mérik, amikor az összes játékos összegyűlt a csapat kispadja körül.

Gridiron footballSzerkesztés

Ez a szakasz nem hivatkozik forrásokra. Kérjük, segítsen javítani ezt a részt megbízható források idézésével. A forrás nélküli anyagokat megkérdőjelezhetjük és eltávolíthatjuk. (2019. január) (Learn how and when to remove this template message)

Időkérés a Wake Forest Demon Deacons és a Boston College Eagles 2012-es mérkőzésén. Két hivatalos személy, a játékvezető és a bíró áll a labda fölött, miközben a csapatok az időkérés alatt tanácskoznak.

A gridiron futballban az időkérések használata és adagolása az óra menedzsment stratégiájának fontos része; az időkérés megállítja az órát (amely általában a játékok között fut, kivéve büntetés, befejezetlen passz, a labda és/vagy a down-jelzők újbóli kijelöléséhez időt kérő hivatalos személyek, vagy amikor a labda kifut a pályáról), meghosszabbítva a csapatnak a pontszerzésre rendelkezésre álló időt. Időkérést mind a játékosok (általában az irányító vagy egy linebacker), mind a vezetőedző kérhet. Az időkérések száma a National Football League-ben, valamint az egyetemi és középiskolai szinteken csapatonként és félidőnként háromra, a kanadai amatőr futballban félidőnként kettőre, a Canadian Football League-ben pedig félidőnként egyre korlátozódik. A fel nem használt időkérések átvihetők az első és a második negyed, valamint a harmadik és a negyedik negyed között, de nem vihetők át a félidők között. Ha az NFL-ben hosszabbításra van szükség, minden csapat két időkérést kap egy tízperces rendes játékidőben (a rájátszásban a hosszabbítás tizenöt perces), míg az egyetemi futballban minden csapat egy időkérést kap labdabirtoklásonként. A CFL-ben a hosszabbítás nem időzített, és a csapatok nem kapnak további időkérést. Ha ezeken a korlátokon felüli időkérést kérnek, azt általában figyelmen kívül hagyják, és nem szabnak ki büntetést (azonban számos ligában az az edző, aki megpróbál időkérést kérni, amikor már nincs több időkérése, 5 yardos játékkésleltetési büntetést kaphat).

A csapatok több módszert is alkalmaznak az óra megállítására anélkül, hogy kimerítenék az időkérést. Ezek közé tartoznak:

• A labdával a pályán kívülre futás. Az NFL-ben ez csak az első félidő utolsó két percében és a második félidő utolsó öt percében állítja meg az órát; a többi alkalommal az óra csak ideiglenesen áll meg, és akkor indul újra, amikor a labda a következő játékra kerül. Az arénafutballban az óra csak a félidő utolsó percében megáll a pályán kívüli játékoknál.
  • A labda pályán kívülre dobása. Ez egy befejezetlen passznak minősül, és a körülményektől függően szándékos földrevitel büntetést kockáztat, de néha a csapat dönthet úgy, hogy feláldoz egy downt az óra megállítása érdekében.
  • A labda feldobása. Ez szintén befejezetlen passznak minősül, és feláldoz egy downt.
  • A kétperces figyelmeztetés kivárása az NFL-ben, háromperces figyelmeztetés a kanadai futballban, egyperces figyelmeztetés az arénafutballban, ha közeledik. A főiskolai és középiskolai futballban nincsenek ilyen megszakítások.
  • Egy olyan szabálytalanság elkövetése, amelyért kisebb büntetés szabható ki. Egyes ligákban a mérkőzés végén 10 másodperces lefújást szabhatnak ki, hogy ezt megakadályozzák.
  • Egy játékos sérülésének okozása. Ha ez egy mérkőzésen belül többször fordul elő, időkérés és/vagy büntetés szabható ki. Egyes ligákban, ha sérülés miatt időt kérnek, a sérült játékost legalább a következő játékra ki lehet utasítani, hogy a sérülés színlelésének megakadályozására.

Az NFL-ben, az egyetemi futballban és a CFL-ben időkérés jár a csapatnak, ha a vezetőedző sikertelenül támad meg egy játékot.

A gridiron futballban gyakori gyakorlat, hogy közvetlenül a potenciális győztes vagy döntő mezőnygól előtt időt kérnek, ez a stratégia az úgynevezett “icing the kicker”. Elméletileg ez a stratégia azért működik, mert a rúgó mentálisan felkészült a rúgásra, csak azért, hogy az időkérés megszakítsa a koncentrációját. Bár ez a stratégia látszólag alkalmanként bevált, a statisztikák azt mutatják, hogy ez nem csak hatástalan stratégia, hanem valójában kontraproduktív, mivel a rúgók nagyobb valószínűséggel lőnek mezőnygólt az időkérés után – valószínűleg azért, mert számítanak arra, hogy időt kérnek, ha az ellenfél csapatának még van időkérése. Voltak olyan esetek is, amikor ez a taktika egyenesen visszafelé sült el; például egy 2007. november 19-én, a Denver Broncos és a Tennessee Titans között lejátszott NFL-meccsen Mike Shanahan, a Broncos vezetőedzője időt kért, hogy jegelje a rúgót. A sípszó nehezen hallatszott, és a játék folytatódott, a Titans rúgója, Rob Bironas pedig csúnyán elrúgott egy 56 yardos mezőnygólt. A játékot újraindították, ezúttal időkérés nélkül, és a rúgás jó volt. Mivel egy csapat nem hívhat több időt a játékrészek között, tilos többször is megpróbálni a rúgót ugyanazon rúgásnál jegelni; ennek kísérlete sportszerűtlen magatartásért járó büntetést von maga után, ami a rúgócsapatnak 15 yardot és egy automatikus first downt jelent. Ez eddig csak egyszer fordult elő az NFL-ben, a Buffalo Bills és a Washington Redskins 2007-es mérkőzésén, amikor Joe Gibbs, a Redskins vezetőedzője időt kért, mielőtt a Bills rúgója, Rian Lindell 51 yardos mezőnygólt próbált volna rúgni. A rúgás jó volt, de Gibbs megkapta az időkérést. Gibbs ezután egy második időt kért, amikor Lindell ismét rúgni készült, mert Gibbs nem volt tisztában a szabállyal. Gibbs kapott egy sportszerűtlen magatartási büntetést, ami 51 yardról 36 yardra szűkítette a kísérletet. Lindell a 36 yardos mezőnygóllal 18-17-re megnyerte a mérkőzést a Billsnek.

Egy másik gyakori gyakorlat, különösen a középiskolában, az egyetemen és az NFL-ben, hogy az a csapat, amelyik a pályán lévő védelmével a szabály végéhez közeledve egy touchdownnal vagy annál kevesebbel van lemaradva az ellenféltől, akkor használja ki az időkérését, amikor a győztes csapat a győzelmi formációt használja az óra lefutására. Mivel az irányító térdelését használó győztes csapatok három egymást követő térdeléssel lefuthatják a mérkőzés utolsó 90 másodpercét és 2 percét (a szinttől függően), a vesztes csapat időt kér, hogy megállítsa az órát, rákényszerítse a győztes csapatot, hogy egy standard játékot fusson (mivel magával a térdeléssel csak néhány másodpercet vesznek el az órából, az óra csak a snap után indul újra), vagy egy first downt végezzen, és így növelje annak esélyét, hogy a hátrányban lévő csapat támadásban visszakapja a labdát.

JégkorongSzerkesztés

A jégkorongban minden csapatnak mérkőzésenként egy harminc másodperces időkérés engedélyezett, amelyet csak a rendes játékmegszakítás alatt lehet kivenni. A National Hockey League-ben csak az egyik csapat kaphat időkérést a játékmegszakítás alatt. A Nemzetközi Jégkorong Szövetség szabályai szerint azonban mindkét csapat kaphat időkérést ugyanabban a játékmegszakításban, de a második csapatnak értesítenie kell a játékvezetőt, mielőtt az ellenfél időkérése lejár.

Az NHL-ben a csapatok elveszítik az időkérésüket, ha sikertelenül támadják meg a kapus beavatkozását, és nem támadhatják meg, ha már nincs időkérésük.

A 2017-18-as szezon óta a csapatok nem használhatják fel időkérésüket egy jegelés után, kivéve azt a csapatot, amelyiknek nem rótták fel a jegelést. Ezen kívül minden sikeres kapusinterferencia kihívás után megtartják az időkérésüket; a sikertelen offside kihívások a játék késleltetése miatt kisebb büntetést vonnak maguk után.

CsapatkézilabdaSzerkesztés

A csapatkézilabdában félidőnként és csapatonként egy hatvan másodperces időkérés engedélyezett. Az időkérést a vezetőedző kezdeményezi a zöld időkérőkártya átadásával a játékvezetőnek, és csak akkor lehet kérni, ha a csapat birtokolja a labdát.

RöplabdaSzerkesztés

Röplabdában a Nemzetközi Röplabda Szövetség (FIVB) két harminc másodperces időkérést ír elő csapatonként, szettenként. Az FIVB világ- és hivatalos versenyeken két további 60 másodperces technikai időkérés van szettenként, amikor a vezető csapat eléri a 8. és 16. pontot, azonban a döntetlenre végződő szettben (5. szett) nincs technikai időkérés (bár 8 pontnál van térfélcsere).

VízilabdaSzerkesztés

A vízilabdában minden csapatnak két hatvan másodperces időkérés jár a rendes játékidőben, és egy extra időkérés a hosszabbításban. Az időkérés csak akkor kérhető ki, ha a csapat birtokolja a labdát.