BaseballEdit

Jucătorii de baseball și managerii atât ai atacului cât și ai apărării pot solicita time-out pentru o serie de scopuri, cum ar fi pentru ca un jucător să iasă din boxa de bătaie pentru a se pregăti mai bine pentru o aruncare, un obiect străin care intră în ochiul unui jucător, cum ar fi praful sau o insectă, pentru ca un manager să vorbească cu un jucător sau cu un arbitru, sau pentru a înlocui un jucător cu altul (pentru care regulamentul cere un time-out), etc. Time-out-ul solicitat nu este efectiv decât dacă un arbitru îl acordă verbal sau printr-un semnal de mână (ambele mâini ridicate). Arbitrul are, de asemenea, posibilitatea de a solicita un time-out în scopuri proprii sau în scopuri legate de joc, cum ar fi înlocuirea unei mingi uzate. Având în vedere că în baseball nu există un ceas, principalul efect al unui time-out este de a împiedica temporar echipa defensivă să scoată din joc alergătorii de la bază sau să efectueze o aruncare, precum și de a împiedica alergătorii de la bază să avanseze. Cu toate acestea, prinzătorul poate, de asemenea, să solicite time-out după ce aruncătorul a pășit pe gumă, de obicei cu intenția fie de a „reseta” jocul, fie de a transmite anumite informații aruncătorului, fie prin semnale, fie printr-o vizită la movilă. În anumite circumstanțe (neobișnuite) specificate de reguli, arbitrii sunt obligați să ceară time-out, chiar și în timp ce jocul este în desfășurare, cum ar fi anumite cazuri de interferență. Spre deosebire de multe alte sporturi, regulile baseballului nu limitează time-out-urile, nici ca număr, nici ca durată. Sfârșitul timpului mort este indicat de un arbitru care declară verbal „Joc!” și/sau arătând spre aruncător în timp ce acesta ține mingea în mână (aceste semnale ale arbitrilor sunt identice cu cele folosite pentru a începe un joc sau pentru a relua jocul după ce mingea a devenit „moartă”, de exemplu din cauza încheierii unei jumătăți de repriză). Deoarece baseball-ul oferă pauze naturale în acțiune atunci când echipele își schimbă rolurile ofensive și defensive între reprize (două minute și cinci secunde în mod normal; două minute și douăzeci și cinci de secunde pentru meciurile televizate la nivel național), time-out-urile TV nu sunt necesare.

În afară de vizitele antrenorilor, pe care arbitrii se asigură că rămân scurte, time-out-urile nu au teoretic limite de timp. Cu toate acestea, atunci când niciun alergător nu ocupă o bază, un aruncător trebuie să efectueze aruncarea în termen de douăsprezece secunde de la primirea mingii de la primitor, în caz contrar se anunță o „întârziere a jocului”, ceea ce duce la o minge. De asemenea, orice aruncător de rezervă este limitat la opt aruncări de încălzire înainte de reluarea jocului, cu excepția unor circumstanțe speciale (cum ar fi o înlocuire a aruncătorului din cauza unei accidentări).

Deși nu este recunoscut oficial ca fiind un „timeout”, o oprire a jocului poate fi solicitată și de către apărare. Acest lucru poate fi realizat în mai multe moduri. În primul rând, odată ce se află în poziția sa „setată”, aruncătorul poate opri jocul prin ieșirea de pe gumă înainte de windup-ul său. În al doilea rând, prinzătorul poate vizita aruncătorul în orice moment înainte ca acesta să pășească pe cauciuc. În cele din urmă, managerul sau antrenorul de aruncare poate, de asemenea, să viziteze aruncătorul înainte ca acesta să urce pe gumă (numită „vizită de pregătire”). Conform regulilor MLB, o echipă este limitată la o vizită pe repriză și la maximum trei pe meci. Conform regulilor NFHS (liceu), o echipă primește trei vizite la movilă pentru un meci și poate folosi mai mult de una pe repriză. Dacă o echipă depășește limita atât în MLB, cât și în baseballul de liceu, aruncătorul trebuie îndepărtat imediat.

BaschetEdit

Această secțiune trebuie să fie actualizată. Vă rugăm să actualizați acest articol pentru a reflecta evenimente recente sau informații noi disponibile. (Ianuarie 2019)

NCAAEdit

În cadrul National Collegiate Athletic Association (NCAA), există două sisteme de time-out utilizate. În meciurile care nu sunt transmise, fiecare echipă are dreptul la patru timeout-uri de 75 de secunde și două de 30 de secunde pe meci regulamentar. În meciurile care sunt difuzate, începând cu sezonul 2015-16, fiecare echipă beneficiază de un timeout de 60 de secunde și de trei timeout-uri de 30 de secunde pe meci, în plus față de timeout-urile media (la prima minge moartă sub 16, 12, 8 și 4 minute rămase din fiecare repriză). Un maxim de două timeout-uri de 30 de secunde pot fi reportate în a doua repriză. Orice timeout solicitat care are loc în cele 30 de secunde care precedă o pauză programată pentru pauza media ia automat locul următorului timeout media, singura excepție de la această regulă fiind primul timeout solicitat din a doua repriză. Un antrenor nu poate solicita un timeout atunci când mingea este în joc. Anterior, conform regulilor NCAA din sezoanele anterioare, echipele aveau un total de cinci timeout-uri, iar timeout-urile care înlocuiau timeout-urile media erau folosite doar în regulile feminine.

Baschetul de liceu alocă cinci timeout-uri pe meci, cu trei timeout-uri de 60 de secunde și două de 30 de secunde. În meciurile cu prelungiri, fiecărei echipe i se acordă un timp de odihnă suplimentar de 60 de secunde și i se permite să reporteze orice timp de odihnă nefolosit din timpul regulamentar sau – dacă este cazul – din prelungirile anterioare. Pauzele media sunt de obicei rezervate doar pentru meciurile televizate din turneele de stat.

NBAEdit

În National Basketball Association (NBA), echipele au dreptul la șapte timeout-uri, fiecare de 1 minut și 15 secunde. Nu există o limită în ceea ce privește înlocuirile. În perioadele de prelungiri, fiecare echipă are dreptul la două timeout-uri. Un timeout poate fi solicitat doar de un jucător aflat în joc sau de antrenorul principal și doar atunci când mingea este moartă sau se află sub controlul echipei care face cererea. Dacă o cerere de timeout este făcută când nu a mai rămas niciunul, echipa care a greșit este sancționată cu un fault tehnic.

În fiecare sfert, există două timeout-uri obligatorii. Dacă nicio echipă nu a luat un timeout înainte de ora 6:59 a perioadei, scorerul oficial îl declară la prima minge moartă și îl impută echipei gazdă. Dacă nu s-a luat niciun alt time-out înainte de 2:59 al perioadei, scorerul oficial îl declară și îl impută echipei care nu a fost imputată anterior. Primul și al doilea time-out dintr-un sfert sunt extinse la 2:45 pentru meciurile televizate la nivel local și la 3:15 pentru meciurile televizate la nivel național, pentru a ține cont de publicitate.

O echipă este limitată la maximum patru time-out-uri în al patrulea sfert, pierzând toate time-out-urile care nu au fost luate încă. Cu trei minute rămase din al patrulea sfert, o echipă este limitată la două timeout-uri. Cu toate acestea, dacă unei echipe nu i s-a imputat încă timeout-ul său obligatoriu, atunci limita se aplică după ce timeout-ul obligatoriu este luat.

Cu mai puțin de două minute rămase din joc sau din repriza de prelungiri, dacă echipa ofensivă ia un timeout înainte de a recupera mingea sau dacă își asigură mingea în urma unei recuperări sau a unui turnover, dar înainte de a o avansa, echipa poate alege să recupereze mingea la mijlocul terenului.

Regulamentul a fost modificat înainte de sezonul 2017-18 al NBA pentru a elimina distincția dintre timeout-urile „complete” și cele de „20 de secunde” (care erau de fapt de 60 de secunde conform regulamentului) și pentru a elimina un al treilea timeout obligatoriu în sferturile doi și patru. Modificările au accelerat ritmul de joc și au abordat o plângere frecventă a fanilor, conform căreia ultimele minute ale unui meci se prelungeau din cauza timeout-urilor excesive. Cu toate acestea, unii antrenori solicită mai multe timeout-uri înainte de expirarea celor trei minute pentru a evita pierderea lor.

FIBAEdit

Această secțiune este goală. Puteți ajuta adăugând la ea. (martie 2021)

Volei pe plajăEdit

În voleiul pe plajă, Federația Internațională de Volei (FIVB) stipulează un time-out de 30 de secunde permis pe echipă, pe set. În competițiile mondiale FIVB, există un time-out tehnic suplimentar de 30 de secunde în seturile 1-2, atunci când suma celor două scoruri este egală cu 21.

CricketEdit

În timpul sezonului 2009 al Indian Premier League de cricket T20, la jumătatea fiecărei reprize a existat un time-out televizat de șapte minute și jumătate, din care două treimi au fost consacrate timpului suplimentar de publicitate. În urma plângerilor din partea telespectatorilor și a jucătorilor (care au criticat scopul său comercial și faptul că întrerupea desfășurarea jocului), în sezonul următor, acestea au fost înlocuite cu două „time-out-uri strategice” sponsorizate și obligatorii de două minute și jumătate, care trebuie luate de fiecare echipă în anumite momente din timpul reprizelor; unul trebuie luat de echipa care aruncă mingea între a 6-a și a 10-a repriză, iar echipa care bate mingea între a 11-a și a 16-a repriză.

FloorballEdit

În floorball, fiecare echipă are dreptul la un time-out de treizeci de secunde pe meci, care poate fi luat doar în timpul unei opriri normale a jocului. Time-out-ul se măsoară din momentul în care toți jucătorii sunt adunați în jurul băncilor de rezerve ale echipelor.

Gridiron footballEdit

Această secțiune nu citează nicio sursă. Vă rugăm să contribuiți la îmbunătățirea acestei secțiuni prin adăugarea de citate din surse de încredere. Materialele fără surse pot fi contestate și eliminate. (Ianuarie 2019) (Aflați cum și când să eliminați acest mesaj șablon)

Time out în timpul unui meci din 2012 între Wake Forest Demon Deacons și Boston College Eagles. Doi oficiali, arbitrul și arbitrul, stau deasupra mingii în timp ce echipele se consultă în timpul time-out-ului.

În fotbalul de grilă, utilizarea și raționalizarea time-out-urilor este o parte majoră a strategiei de gestionare a timpului; apelarea la time-out oprește cronometrul (care în mod normal este în curs de desfășurare între jocuri, cu excepția cazului unei penalizări, a unei pase incomplete, a oficialilor care au nevoie de timp pentru a repera mingea și/sau marcajele de down, sau când mingea este scoasă în afara terenului), prelungind timpul pe care o echipă îl are la dispoziție pentru a marca. Time-out-urile pot fi solicitate atât de jucători (de obicei, de către fundașul sau un fundaș), cât și de către antrenorul principal. Numărul de timeout-uri este limitat la trei pe echipă pe repriză în Liga Națională de Fotbal și la nivel de colegiu și liceu; la două pe repriză în fotbalul canadian amator și la unul pe repriză în Liga Canadiană de Fotbal. Pauzele nefolosite se reportează între primul și al doilea sfert și între al treilea și al patrulea sfert, dar nu se reportează între reprize. Dacă este nevoie de prelungiri în NFL, fiecare echipă beneficiază de două timeout-uri în timpul unei perioade de zece minute de moarte subită din sezonul regulat (perioadele de prelungiri sunt de cincisprezece minute în playoff), în timp ce în fotbalul universitar fiecare echipă beneficiază de un timeout pe posesie. În CFL, prelungirile nu sunt cronometrate, iar echipele nu primesc niciun timeout suplimentar. Dacă se solicită un timeout peste aceste limite, acesta este de obicei ignorat și nu se aplică nicio penalizare (cu toate acestea, în multe ligi, un antrenor care încearcă să solicite un timeout atunci când nu mai are timeout-uri rămase poate fi sancționat cu o penalizare de întârziere a jocului de 5 yarzi).

Echipele folosesc mai multe metode pentru a opri cronometrul fără a epuiza un timeout. Acestea includ:

• Cercetarea în afara terenului cu mingea. În NFL, acest lucru oprește cronometrul doar în ultimele două minute ale primei reprize și în ultimele cinci minute ale celei de-a doua reprize; în restul timpului, cronometrul se oprește doar temporar, repornind atunci când mingea este pregătită pentru următorul joc. În fotbalul de arenă, cronometrul se oprește doar pentru jocurile în afara terenului în ultimul minut al reprizei.
  • Aruncarea mingii în afara terenului. Aceasta este o pasă incompletă și, în funcție de circumstanțe, riscă să fie sancționată cu o pedeapsă intenționată, dar uneori, echipa poate alege să sacrifice un down pentru a opri cronometrul.
  • Spiking the ball. Aceasta, la fel, este o pasă incompletă și sacrifică un down.
  • Așteptarea avertismentului de două minute în NFL, de trei minute în fotbalul canadian, de un minut în fotbalul de arenă, dacă se apropie. Fotbalul universitar și cel de liceu nu au niciuna dintre aceste opriri.
  • Comiterea unei infracțiuni pentru care poate fi dictată o penalizare minoră. În unele ligi, la sfârșitul meciului, o lovitură de pedeapsă de 10 secunde poate fi evaluată pentru a descuraja acest lucru.
  • Falsificarea unui jucător. Dacă acest lucru se întâmplă de mai mult de o dată într-un meci, poate fi impus un time-out și/sau poate fi evaluată o penalizare. În unele ligi, dacă se cere timp din cauza unei accidentări, jucătorului accidentat i se poate ordona să stea pe bancă cel puțin la următorul joc, ca o modalitate de a descuraja simularea accidentării.

În NFL, în fotbalul universitar și în CFL, un timeout este imputat unei echipe dacă un antrenor principal contestă fără succes un joc.

O practică obișnuită în fotbalul de grilă este de a cere un timeout chiar înainte de un potențial gol de câmp câștigător sau egalator, o strategie cunoscută sub numele de „icing the kicker”. În teorie, această strategie funcționează deoarece kickerul s-a pregătit mental pentru a executa lovitura de pedeapsă doar pentru ca timeout-ul să îi întrerupă concentrarea. Deși se pare că această strategie a funcționat ocazional, statisticile sugerează că nu numai că este o strategie ineficientă, dar este de fapt contraproductivă, deoarece este mai probabil ca cei care execută loviturile de pedeapsă să marcheze un gol de câmp după ce a fost solicitat un time-out – probabil pentru că au ajuns să se aștepte să fie solicitat un time-out, dacă echipa adversă mai are încă unul. Au existat, de asemenea, momente în care tactica s-a întors direct împotriva sa; de exemplu, într-un meci din NFL disputat la 19 noiembrie 2007, între Denver Broncos și Tennessee Titans, antrenorul principal al celor de la Broncos, Mike Shanahan, a cerut un timeout pentru a-l îngheța pe kicker. A fost greu de auzit fluierul și jocul a continuat, iar kickerul de la Titans, Rob Bironas, a ratat grav un field goal de 56 de yarzi. Jocul a fost reluat, de data aceasta fără timeout, iar șutul a fost bun. Având în vedere că o echipă nu are voie să apeleze la mai multe time-out-uri între două jocuri, îi este interzis să încerce să înghețe un kicker de mai multe ori la aceeași lovitură de picior; încercarea de a face acest lucru duce la o penalizare pentru comportament nesportiv, oferind echipei care a dat lovitura de picior 15 yarzi și un prim down automat. Acest lucru s-a întâmplat o singură dată în NFL, într-un meci din 2007 dintre Buffalo Bills și Washington Redskins, când antrenorul principal al echipei Redskins, Joe Gibbs, a cerut un time-out chiar înainte ca Rian Lindell, kickerul lui Bills, să încerce un field goal de 51 de yarzi. Lovitura de picior a fost bună, dar Gibbs a primit timeout-ul. Gibbs a cerut apoi un al doilea timeout în momentul în care Lindell se pregătea să lovească din nou mingea, deoarece Gibbs nu cunoștea regula. Gibbs a primit o penalizare pentru comportament nesportiv, care a redus încercarea de la 51 de metri la 36 de metri. Lindell a înscris golul de 36 de yarzi pentru a câștiga meciul pentru Bills, 18-17.

O altă practică obișnuită, în special în liceu, facultate și în NFL, este ca o echipă care, cu apărarea sa pe teren, este condusă de echipa adversă aproape de finalul timpului regulamentar cu un touchdown sau mai puțin, să își folosească time-out-urile atunci când echipa câștigătoare folosește formația victoriei pentru a scurge timpul. Deoarece echipele învingătoare care folosesc îngenuncherea fundașului pot scurge ultimele 90 de secunde până la 2 minute de joc (în funcție de nivel) cu trei îngenuncheri succesive, echipa învinsă va solicita un time-out pentru a opri cronometrul, forțând echipa învingătoare să execute un joc standard (deoarece doar câteva secunde sunt scoase din cronometru odată cu îngenuncherea în sine, cronometrul reîncepând abia în momentul în care se face snap-ul) sau să facă un prim down și, astfel, să crească șansele ca echipa aflată în urmă să recupereze mingea în ofensivă.

Hochei pe gheațăEdit

În hocheiul pe gheață, fiecare echipă are dreptul la un time-out de treizeci de secunde pe meci, care poate fi luat doar în timpul unei opriri normale a jocului. În Liga Națională de Hochei, doar unei singure echipe i se permite un time-out în timpul unei opriri. Cu toate acestea, în regulile Federației Internaționale de Hochei pe Gheață, ambelor echipe li se permite un time-out în timpul aceleiași opriri, dar cea de-a doua echipă trebuie să notifice arbitrul înainte ca time-out-ul adversarului să expire.

În NHL, echipele își pierd time-out-ul dacă contestă fără succes un apel de interferență a portarului și nu pot contesta dacă au rămas deja fără time-out.

Din sezonul 2017-18, echipele nu-și pot utiliza time-out-ul după un icing, cu excepția echipei care nu a fost acuzată de icing. În plus, ele își păstrează time-out-ul după fiecare provocare de intervenție a portarului reușită; provocările de offside nereușite duc la o penalizare minoră pentru întârzierea jocului.

Handbal de echipăEdit

În handbal de echipă, este permis un time-out de șaizeci de secunde pe repriză pentru fiecare echipă. Time-out-urile sunt anunțate de antrenorul principal prin înmânarea unui cartonaș verde de time-out către oficialul de meci și pot fi anunțate doar atunci când echipa este în posesia mingii.

VoleiEdit

În volei, Federația Internațională de Volei (FIVB) stipulează două time-out-uri de 30 de secunde permise pe echipă, pe set. În competițiile mondiale și oficiale ale FIVB, există două time-out-uri tehnice suplimentare de 60 de secunde în fiecare set, atunci când echipa care conduce ajunge la punctele 8 și 16, însă nu există niciun time-out tehnic într-un set de departajare (setul 5) (deși există o schimbare de manșă la 8 puncte).

Polo pe apăEdit

În polo pe apă, fiecare echipă are dreptul la două time-out-uri de șaizeci de secunde în timpul regulamentar și la un time-out suplimentar în prelungiri. Time-out-ul poate fi solicitat numai dacă echipa se află în posesia mingii.