BaseballEdit

Baseballiści i menedżerowie zarówno ataku, jak i obrony mogą poprosić o czas przerwy dla wielu celów, takich jak dla pałkarza, aby wyjść z boksu pałkarza, aby lepiej przygotować się do boiska, obcy obiekt wchodzący do oka pałkarza, taki jak kurz lub pluskwa, dla menedżera, aby porozmawiać z graczem lub sędzią, lub aby zastąpić jednego gracza innym (dla którego czas przerwy jest wymagany przez przepisy), itp. Czas na żądanie nie jest efektywny, dopóki sędzia nie przyzna go ustnie lub poprzez sygnał ręczny (obie ręce uniesione do góry). Sędzia ma również możliwość ogłoszenia czasu na żądanie dla własnych celów lub dla celów gry, np. wymiany zużytej piłki. Ponieważ w baseballu nie ma zegara, głównym efektem time outu jest tymczasowe uniemożliwienie drużynie broniącej oznaczenia base runnerów lub podania boiska, jak również uniemożliwienie base runnerom awansu. Jednakże, łapacz może również poprosić o time-out, gdy miotacz wszedł na gumę, zwykle z zamiarem albo „zresetowania” gry, lub dostarczenia miotaczowi pewnych informacji poprzez sygnały lub wizytę na kopcu. W pewnych (nieczęstych) okolicznościach określonych przez zasady, sędziowie są zobowiązani do wywoływania time out, nawet gdy gra jest w toku, takie jak niektóre przypadki zakłóceń. W przeciwieństwie do wielu innych dyscyplin sportowych, przepisy gry w baseball nie ograniczają czasu na żądanie, ani co do liczby, ani co do czasu trwania. Koniec czasu przerwy sygnalizowany jest przez sędziego słownym oznajmieniem „Play!” i/lub wskazaniem na miotacza, gdy ten trzyma piłkę (te sygnały sędziego są identyczne z tymi używanymi do rozpoczęcia gry lub wznowienia gry po tym, jak piłka stała się „martwa”, np. z powodu zakończenia połowy rundy). Ponieważ baseball zapewnia naturalne przerwy w akcji, gdy zespoły wymieniają się rolami ofensywnymi i defensywnymi pomiędzy półinutami (dwie minuty, pięć sekund normalnie; dwie minuty i dwadzieścia pięć sekund w grach transmitowanych przez telewizję krajową), przerwy telewizyjne nie są konieczne.

Inne niż wizyty trenerskie, które sędziowie zapewniają, że pozostają krótkie, przerwy teoretycznie nie mają ograniczeń czasowych. Jednak, gdy nie biegacze zajmują bazę, miotacz musi dostarczyć boisko w ciągu dwunastu sekund od otrzymania piłki od łapacza lub inaczej „opóźnienie gry” jest nazywany, co powoduje piłkę. Ponadto, każdy miotacz ulgi jest ograniczona do ośmiu rozgrzewki rzutów przed wznowieniem gry, z wyjątkiem szczególnych okoliczności (takich jak pitcher zastąpienia z powodu kontuzji).

Though nie oficjalnie uznane za „timeout”, zatrzymanie w grze może być również wymagane przez obronę. Może to być osiągnięte na kilka sposobów. Po pierwsze, raz w jego „ustawiony” pozycji, miotacz może zatrzymać grę przez stepping off gumy przed jego windup. Po drugie, łapacz może odwiedzić miotacza w dowolnym momencie, zanim ten wejdzie na gumę. Wreszcie, menedżer lub trener miotacza może również odwiedzić miotacza zanim ten wejdzie na gumę (tzw. „wizyta trenerska”). Zgodnie z zasadami MLB, drużyna jest ograniczona do jednej wizyty na inning i maksymalnie trzech na mecz. Zgodnie z zasadami NFHS (szkoły średnie), drużyna otrzymuje trzy wizyty na kopcu na mecz i może wykorzystać więcej niż jedną na rundę. Jeśli zespół przekroczy limit w MLB lub liceum piłka, miotacz musi być usunięty natychmiast.

KoszykówkaEdit

Ta sekcja wymaga aktualizacji. Proszę zaktualizować ten artykuł, aby odzwierciedlić ostatnie wydarzenia lub nowo dostępne informacje. (Styczeń 2019)

NCAAEdit

W National Collegiate Athletic Association (NCAA) stosowane są dwa systemy timeoutów. W grach, które nie są transmitowane, każda drużyna ma prawo do czterech 75-sekundowych i dwóch 30-sekundowych timeoutów w grze regulacyjnej. W meczach, które są transmitowane, od sezonu 2015-16, każdej drużynie przysługuje jeden 60-sekundowy timeout i trzy 30-sekundowe timeouty na mecz, oprócz timeoutów medialnych (przy pierwszej martwej piłce w czasie 16, 12, 8 i 4 minut pozostałych do końca każdej połowy). Maksymalnie dwa 30-sekundowe timeouty mogą zostać przeniesione na drugą połowę. Każdy przerwany czas na żądanie, który ma miejsce w ciągu 30 sekund przed przerwą na żądanie mediów, automatycznie zastępuje nadchodzący czas na żądanie mediów, a jedynym wyjątkiem od tej zasady jest pierwszy przerwany czas na żądanie w drugiej połowie. Czas na żądanie nie może być ogłoszony przez trenera, gdy piłka jest w grze. Wcześniej, zgodnie z zasadami NCAA w poprzednich sezonach, zespoły miały w sumie pięć timeoutów, a timeouty zastępujące timeouty medialne były stosowane tylko w przepisach dotyczących kobiet.

Licealna koszykówka przydziela pięć timeoutów na mecz, z trzema 60-sekundowymi i dwoma 30-sekundowymi timeoutami. W grach dogrywkowych, każda drużyna otrzymuje jeden dodatkowy 60-sekundowy timeout, i jest dozwolone przenieść wszelkie niewykorzystane timeout z regulacji lub – jeśli przypadek może być – poprzednie overtimes. Czas medialny jest zazwyczaj zarezerwowany tylko dla telewizyjnych gier turnieju stanowego.

NBAEdit

W National Basketball Association (NBA), drużyny mają prawo do siedmiu timeoutów, każdy o długości 1 minuty 15 sekund. Nie ma limitu zmian. W dogrywkach każda drużyna ma prawo do dwóch time-outów. O time-out może poprosić tylko zawodnik lub trener i tylko wtedy, gdy piłka jest martwa lub znajduje się pod kontrolą drużyny, która o niego prosi. Jeżeli prośba o wzięcie czasu na żądanie jest złożona przy braku pozostałych punktów, drużyna popełniająca przewinienie zostaje ukarana faulem technicznym.

W każdej kwarcie są dwa obowiązkowe czasy na żądanie. Jeżeli żadna z drużyn nie wzięła czasu na żądanie przed upływem 6:59 czasu gry, oficjalny sędzia ogłasza go jako pierwszą martwą piłkę i obciąża nim drużynę gospodarzy. Jeżeli żaden z kolejnych time-outów nie został wykorzystany przed upływem 2:59 czasu gry, oficjalny sędzia punktowy ogłasza go i zalicza drużynie, która nie została nim wcześniej obciążona. Pierwsza i druga przerwa na żądanie w kwarcie są przedłużone do 2:45 dla spotkań transmitowanych lokalnie i 3:15 dla spotkań transmitowanych w kraju, aby umożliwić reklamę.

Drużyna jest ograniczona do maksymalnie czterech przerw na żądanie w czwartej kwarcie, tracąc wszelkie przerwy na żądanie, które nie zostały jeszcze wykorzystane. Przy trzech minutach pozostałych do końca czwartej kwarty, drużyna jest ograniczona do dwóch timeoutów. Jednakże, jeżeli jednej z drużyn nie został jeszcze naliczony czas obowiązkowy, limit ten obowiązuje po wykorzystaniu czasu obowiązkowego.

Pozostało mniej niż dwie minuty do końca meczu lub dogrywki, jeżeli drużyna atakująca bierze czas przed wznowieniem gry lub zabezpiecza piłkę po odbiciu lub stracie, ale przed jej dalszym atakiem, może zdecydować się na wznowienie gry na połowie boiska.

Przepisy zostały zmienione przed sezonem 2017-18 NBA, aby wyeliminować rozróżnienie między „pełnymi” i „20-sekundowymi” timeoutami (które faktycznie były 60 sekundami według zasad) i wyeliminować trzeci obowiązkowy timeout w drugiej i czwartej kwarcie. Zmiany te przyspieszyły tempo gry i były odpowiedzią na częsty zarzut kibiców, że ostatnie kilka minut meczu przeciąga się z powodu zbyt długich time-outów. Jednak niektórzy trenerzy wzywają kilka time-outów przed upływem trzech minut, aby uniknąć ich utraty.

FIBAEdit

Ta sekcja jest pusta. Możesz pomóc, dodając do niego. (marzec 2021)

Siatkówka plażowaEdit

W siatkówce plażowej Fédération Internationale de Volleyball (FIVB) przewiduje jedną 30-sekundową przerwę w grze dozwoloną dla każdej drużyny w każdym secie. W rozgrywkach światowych FIVB obowiązuje dodatkowa 30-sekundowa przerwa techniczna w setach 1-2, gdy suma obu wyników jest równa 21.

KrykietEdit

W sezonie 2009 indyjskiej Premier League krykieta T20, w połowie każdego inningsa nastąpiła siedmioipółminutowa przerwa telewizyjna, której dwie trzecie poświęcono na dodatkowy czas reklamowy. Po skarg przez widzów i graczy (krytykując jego komercyjnego celu i za przerwanie przepływu gry), w następnym sezonie zastąpił je dwoma sponsorowane i obowiązkowe dwa i pół minuty „strategiczne przerwy”, które muszą być podjęte przez każdą stronę w określonych punktach podczas innings; jeden musi być podjęte przez zespół kręgle między 6 do 10 overs, a zespół pałkarzy między 11 do 16 overs.

FloorballEdit

W unihokeju, każdej drużynie przysługuje jedna trzydziestosekundowa przerwa w grze, która może być wykorzystana tylko podczas normalnego zatrzymania gry. Czas przerwy jest mierzony od kiedy wszyscy gracze są zebrani wokół ławek drużyny.

Gridiron footballEdit

Ta sekcja nie cytuje żadnych źródeł. Prosimy o pomoc w ulepszeniu tej sekcji poprzez dodanie cytatów do wiarygodnych źródeł. Materiały niepochodzące ze źródeł mogą zostać zakwestionowane i usunięte. (Styczeń 2019) (Learn how and when to remove this template message)

Time out podczas meczu w 2012 roku pomiędzy Wake Forest Demon Deacons i Boston College Eagles. Dwóch urzędników, sędzia i umpire, stoją nad piłką, podczas gdy zespoły naradzają się podczas time out.

W gridiron football, wykorzystanie i racjonowanie time-outs jest główną częścią strategii zarządzania zegarem; wywołanie time-out zatrzymuje zegar (który normalnie działa między sztukami, z wyjątkiem przypadku kary, niekompletne podanie, urzędnicy wymagają czasu, aby ponownie wskazać piłkę i / lub znaczników w dół, lub gdy piłka jest uruchomiony z bounds), przedłużając czas zespół ma do wyniku. Timeout może być wywołany zarówno przez zawodników (zazwyczaj quarterback lub linebacker), jak i przez trenera głównego. Liczba timeoutów jest ograniczona do trzech na drużynę na połowę w National Football League, a także na poziomie college’u i szkoły średniej; do dwóch na połowę w amatorskim futbolu kanadyjskim i do jednego na połowę w Canadian Football League. Niewykorzystane timeouty przenoszą się między pierwszą i drugą kwartą oraz między trzecią i czwartą kwartą, ale nie przenoszą się między połówkami. Jeśli dogrywka jest wymagana w NFL, każda drużyna otrzymuje dwa timeouty podczas dziesięciominutowego okresu nagłej śmierci w sezonie regularnym (okresy dogrywek trwają piętnaście minut w playoffach), podczas gdy w futbolu akademickim każda drużyna otrzymuje jeden timeout na posiadanie. W CFL, dogrywki nie są limitowane i drużyny nie otrzymują dodatkowych timeoutów. Jeśli timeout powyżej tych limitów jest nazywany, to zwykle ignorowane i nie ma kary jest oceniana (jednak w wielu ligach, trener próbuje wywołać timeout, gdy nie ma timeout lewo może być oceniane 5 jardów kary Delay of Game).

Zespołów używać kilku metod, aby zatrzymać zegar bez wyczerpania timeout. Należą do nich:

• Wybieganie z piłką poza boisko. W NFL, to tylko zatrzymuje zegar w ciągu ostatnich dwóch minut pierwszej połowy i ostatnich pięciu minut drugiej połowy; reszta czasu, zegar zatrzymuje się tylko tymczasowo, wznawiając, gdy piłka jest ustawiony na następny mecz. W arenie piłki nożnej, zegar zatrzymuje się tylko dla out-of-bounds gry w ostatniej minucie half.
  • Throwing the ball out of bounds. Jest to niekompletne podanie, a w zależności od okoliczności ryzykuje poniesienie kary umyślnego uziemienia, ale czasami drużyna może zdecydować się poświęcić dół, aby zatrzymać zegar.
  • Spiking the ball. To, podobnie, jest incomplete pass i poświęca dół.
  • Oczekiwanie na dwuminutowe ostrzeżenie w NFL, trzyminutowe ostrzeżenie w kanadyjskiej piłce nożnej, jednominutowe ostrzeżenie w Arena football, jeśli się zbliża. College i high school piłka nożna nie mają żadnego z tych stoppages.
  • Committing wykroczenie, dla których drobne kary mogą być nazywane. W niektórych ligach, późno w grze, 10-sekundowy run może zostać oceniony, aby zniechęcić do tego.
  • Przyznanie kontuzji zawodnikowi. Jeżeli taka sytuacja zdarzy się więcej niż raz w meczu, może zostać naliczony czas na żądanie i/lub może zostać nałożona kara. W niektórych ligach, jeśli czas jest wezwany z powodu kontuzji, kontuzjowany gracz może być nakazane, aby usiąść co najmniej następny mecz jako sposób zniechęcania udawania kontuzji.

W NFL, college football, i CFL, timeout jest oceniane przeciwko drużynie, jeśli trener bezskutecznie kwestionuje grę.

Powszechną praktyką w piłce nożnej gridiron jest zadzwonić timeout tuż przed potencjalnym game-winning lub game-tying bramkę, strategia znana jako „oblodzenie kicker”. W teorii, ta strategia działa, ponieważ kicker przygotował się psychicznie do wykonania kopnięcia tylko po to, aby timeout przerwał jego koncentrację. Podczas gdy ta strategia pozornie działa od czasu do czasu, statystyki sugerują, że nie tylko jest to nieskuteczna strategia, ale w rzeczywistości przynosi efekt odwrotny do zamierzonego, ponieważ kopacze są bardziej skłonni do wykonania field goala po tym, jak zostanie ogłoszony timeout – być może dlatego, że oczekują, że timeout zostanie ogłoszony, jeśli drużyna przeciwna nadal go ma. Zdarzało się również, że taktyka ta bezpośrednio zawodziła; na przykład w meczu NFL rozegranym 19 listopada 2007 roku pomiędzy Denver Broncos i Tennessee Titans, trener Broncos Mike Shanahan wezwał timeout, aby obudzić kopacza. Trudno było usłyszeć gwizdek i gra toczyła się dalej, z Titans kicker Rob Bironas źle shanking 56-yard Field Goal. Gra została wznowiona, tym razem bez timeoutu, a kopnięcie było dobre. Ponieważ drużynie nie wolno wzywać wielu timeoutów między zagraniami, nie wolno jej próbować oblodzić kickera więcej niż raz przy tym samym kopnięciu; próba zrobienia tego skutkuje karą za niesportowe zachowanie, dając drużynie kopiącej 15 jardów i automatyczne pierwsze przyłożenie. To zdarzyło się tylko raz w NFL, w 2007 roku w meczu pomiędzy Buffalo Bills i Washington Redskins, kiedy trener Redskins Joe Gibbs wezwał timeout tuż przed tym, jak kopacz Bills Rian Lindell próbował zdobyć 51-jardową bramkę. Kopnięcie było dobre, ale Gibbs został nagrodzony timeout. Gibbs następnie wezwał drugi timeout, gdy Lindell przygotowywał się do kopnięcia piłki ponownie, ponieważ Gibbs nie był świadomy zasady. Gibbs został wydany niesportowe zachowanie kary, która zmniejszyła próbę z 51 jardów do 36 jardów na zewnątrz. Lindell wykonane 36-jardowe pole cel wygrać grę dla Bills, 18-17.

Inna powszechna praktyka, szczególnie w szkole średniej, college’u i NFL, jest dla zespołu, który, z jego obrony na polu, jest trailing drużyny przeciwnej w pobliżu końca rozporządzenia przez przyłożenie lub mniej do korzystania z ich czas outs, gdy zwycięski zespół używa formacji zwycięstwa, aby uruchomić zegar. Ponieważ zwycięskie drużyny używające quarterback kneel mogą uciec ostatnie 90 sekund do 2 minut gry (w zależności od poziomu) z trzema kolejnymi przyklęknięciami, przegrywająca drużyna będzie wywoływać time out, aby zatrzymać zegar, zmusić zwycięską drużynę do uruchomienia standardowej gry (jako że tylko kilka sekund jest zdjętych z zegara z samym przyklęknięciem, zegar restartuje się tylko po snap) lub wykonać pierwsze przyłożenie, a tym samym zwiększyć szanse, że przegrywająca drużyna odzyska piłkę w ataku.

Hokej na lodzieEdit

W hokeju na lodzie, każda drużyna ma prawo do jednej trzydziestosekundowej przerwy w grze, która może być podjęta tylko podczas normalnego zatrzymania gry. W National Hockey League tylko jedna drużyna może wziąć czas na żądanie podczas przerwy w grze. Jednak w przepisach International Ice Hockey Federation obie drużyny mają prawo do time-outu podczas tego samego przestoju, ale druga drużyna musi powiadomić sędziego, zanim upłynie time-out przeciwnika.

W NHL, drużyny tracą swój time-out, jeśli bezskutecznie kwestionują wezwanie do interferencji bramkarza, i nie mogą kwestionować, jeśli są już bez swojego time-outu.

Od sezonu 2017-18, drużyny nie mogą wykorzystać swojego time-outu po oblodzeniu, z wyjątkiem drużyny, która nie została oskarżona o oblodzenie. Ponadto, zachowują swój time-out po każdym udanym challenge’u ingerencji bramkarza; nieudane challenge’e offside’owe skutkują karą mniejszą za opóźnienie gry.

Drużynowa piłka ręcznaEdit

W drużynowej piłce ręcznej dozwolona jest jedna sześćdziesięciosekundowa przerwa na połowę dla każdej drużyny. Czas na żądanie jest ogłaszany przez głównego trenera poprzez wręczenie zielonej karty czasu na żądanie sędziemu meczu i może być ogłoszony tylko wtedy, gdy drużyna jest w posiadaniu piłki.

SiatkówkaEdit

W siatkówce Fédération Internationale de Volleyball (FIVB) określa dwie 30-sekundowe przerwy na żądanie dozwolone dla każdej drużyny w każdym secie. W światowych i oficjalnych zawodach FIVB, są dwie dodatkowe 60-sekundowe przerwy techniczne w każdym secie, kiedy drużyna prowadząca osiąga 8 i 16 punkt, jednak nie ma przerwy technicznej w secie decydującym o remisie (5 set) (chociaż jest zmiana końcówek przy 8 punktach).

Water poloEdit

W water polo, każda drużyna ma prawo do dwóch sześćdziesięciosekundowych przerw w regulaminowym czasie gry i jednej dodatkowej przerwy w dogrywce. Przerwa na żądanie może zostać zarządzona tylko wtedy, gdy drużyna jest w posiadaniu piłki.