BaseballEdit

Baseballoví hráči a manažeři útoku i obrany mohou požádat o oddechový čas z různých důvodů, například aby pálkař odešel z pálkařského boxu a lépe se připravil na nadhoz, aby se do oka pálkaře dostal cizí předmět, například prach nebo brouk, aby si manažer promluvil s hráčem nebo rozhodčím, nebo aby nahradil jednoho hráče jiným (pro což pravidla vyžadují oddechový čas) atd. Vyžádaný oddechový čas není účinný, pokud jej rozhodčí neudělí ústně nebo signálem rukou (obě ruce zvednuté). Rozhodčí má také možnost vyžádat si oddechový čas pro své vlastní účely nebo pro účely hry, např. pro výměnu opotřebovaného míče. Protože v baseballu neexistují hodiny, je hlavním účinkem time outu dočasně zabránit bránícímu týmu v označení běžců na metách nebo v podání nadhozu a také zabránit běžcům na metách v postupu. Chytač si však může vyžádat oddechový čas i poté, co nadhazovač nastoupil na pryž, obvykle s úmyslem „obnovit“ hru nebo předat nadhazovači nějakou informaci buď prostřednictvím signálů, nebo návštěvou na nadhazovacím kopci. Za určitých (neobvyklých) okolností stanovených pravidly musí rozhodčí požádat o oddechový čas i v průběhu hry, například v některých případech zásahu. Na rozdíl od mnoha jiných sportů pravidla baseballu neomezují počet ani délku oddechových časů. Konec time outu je signalizován slovním prohlášením rozhodčího „Play!“ a/nebo ukázáním na nadhazovače, který drží míč (tyto signály rozhodčího jsou totožné s těmi, které se používají pro zahájení hry nebo obnovení hry poté, co se míč stal „mrtvým“, například v důsledku ukončení půlsměny). Vzhledem k tomu, že baseball poskytuje přirozené přestávky v akci, kdy si týmy vyměňují útočné a obranné role mezi poločasy (běžně dvě minuty a pět vteřin; dvě minuty a dvacet pět vteřin u zápasů vysílaných celostátní televizí), nejsou televizní timeouty nutné.

Kromě trenérských návštěv, které rozhodčí zajišťují krátké, nemají timeouty teoreticky žádné časové limity. Pokud však na metě není žádný běžec, musí nadhazovač nadhodit do dvanácti vteřin od přijetí míče od chytače, jinak je vyhlášeno „zdržení hry“, což má za následek míč. Také každý nadhazovač je omezen na osm zahřívacích hodů před obnovením hry, s výjimkou zvláštních okolností (jako je výměna nadhazovače z důvodu zranění).

Ačkoli není oficiálně uznán jako „timeout“, o přerušení hry může požádat také obrana. Toho lze dosáhnout několika způsoby. Zaprvé, jakmile je nadhazovač ve své „nastavené“ pozici, může přerušit hru tím, že odstoupí z gumy před svým rozehráním. Za druhé, chytač může navštívit nadhazovače kdykoli před jeho nástupem na gumu. A konečně, manažer nebo trenér nadhazovačů může také navštívit nadhazovače před jeho nástupem na gumu (tzv. „trenérská návštěva“). Podle pravidel MLB je tým omezen na jednu návštěvu za směnu a maximálně na tři návštěvy za zápas. Podle pravidel NFHS (střední školy) má tým nárok na tři návštěvy na kopci za zápas a může využít více než jednu za směnu. Pokud tým překročí limit jak v MLB, tak ve středoškolském basketbalu, musí být nadhazovač okamžitě odvolán.

BasketbalUpravit

Tuto část je třeba aktualizovat. Aktualizujte prosím tento článek tak, aby odrážel nedávné události nebo nově dostupné informace. (Leden 2019)

NCAAEdit

V Národní univerzitní atletické asociaci (NCAA) se používají dva systémy přerušení hry. V zápasech, které nejsou vysílány, má každý tým povoleny čtyři 75sekundové a dva 30sekundové oddechové časy v řádném hracím čase. V zápasech, které jsou vysílány, má od sezóny 2015-16 každý tým kromě mediálních oddechových časů (při prvním mrtvém míči pod 16, 12, 8 a 4 minutami do konce každého poločasu) k dispozici jeden 60sekundový a tři 30sekundové oddechové časy za zápas. Do druhého poločasu se mohou přenést maximálně dva 30sekundové oddechové časy. Jakýkoli vyvolaný oddechový čas, který nastane během 30 sekund před plánovanou přestávkou pro média, automaticky nahrazuje nadcházející oddechový čas pro média, přičemž jedinou výjimkou z tohoto pravidla je první vyvolaný oddechový čas druhého poločasu. Trenér nemůže vyhlásit oddechový čas, když je míč na hrací ploše. Dříve, podle pravidel NCAA v předchozích sezónách, měly týmy k dispozici celkem pět oddechových časů a timeouty nahrazující mediální oddechové časy se používaly pouze v pravidlech pro ženy.

Vysokoškolský basketbal přiděluje pět oddechových časů na zápas, a to tři 60vteřinové a dva 30vteřinové. V prodloužení utkání má každý tým k dispozici jeden 60sekundový oddechový čas navíc a může si přenést nevyužité oddechové časy z řádné hrací doby nebo – v případě potřeby – z předchozích prodloužení. Mediální timeouty jsou obvykle vyhrazeny pouze pro televizní zápasy státních turnajů.

NBAEdit

V Národní basketbalové asociaci (NBA) mají týmy k dispozici sedm timeoutů, každý v délce 1 minuty a 15 sekund. Střídání nejsou nijak omezena. V prodloužení má každý tým povoleny dva timeouty. O oddechový čas může požádat pouze hráč ve hře nebo hlavní trenér, a to pouze tehdy, když je míč mrtvý nebo pod kontrolou týmu, který o něj žádá. Pokud je žádost o oddechový čas podána, když už žádný nezbývá, je provinivší se družstvo potrestáno technickým faulem.

V každé čtvrtině jsou dva povinné oddechové časy. Pokud si žádné družstvo nevyužilo oddechový čas před uplynutím času 6:59 této periody, rozhodčí jej vyhlásí při prvním mrtvém míči a započítá jej domácímu družstvu. Pokud nebyl do času 2:59 periody využit žádný další oddechový čas, vyhlásí jej oficiální zapisovatel a naúčtuje jej družstvu, kterému nebyl dříve naúčtován. První a druhý oddechový čas ve čtvrtině se prodlužuje na 2:45 u zápasů vysílaných místní televizí a na 3:15 u zápasů vysílaných celostátní televizí kvůli reklamě.

Ve čtvrté čtvrtině je družstvo omezeno na maximálně čtyři oddechové časy, přičemž ztrácí všechny dosud nevyužité oddechové časy. Ve zbývajících třech minutách čtvrté čtvrtiny je tým omezen na dva timeouty. Pokud však jednomu z družstev ještě nebyl nařízen povinný oddechový čas, platí tento limit i po vyčerpání povinného oddechového času.

Pokud do konce utkání nebo prodloužení zbývají méně než dvě minuty, pokud si útočící družstvo vezme oddechový čas před vhazováním míče nebo pokud získá míč z doskoku nebo z převzetí míče, ale před jeho posunutím vpřed, může se rozhodnout vhazovat míč ve středu hřiště.

Pravidla byla před sezónou NBA 2017-18 změněna tak, aby se odstranilo rozlišování mezi „plným“ a „20sekundovým“ oddechovým časem (který byl podle pravidel ve skutečnosti 60sekundový) a zrušil se třetí povinný oddechový čas ve druhé a čtvrté čtvrtině. Tyto změny zrychlily tempo hry a řešily častou stížnost fanoušků, že se posledních několik minut zápasu kvůli příliš dlouhým oddechovým časům vleče. Někteří trenéři si však před uplynutím tříminutového limitu vyžádali několik oddechových časů, aby o ně nepřišli.

FIBAEdit

Tato část je prázdná. Můžete ji pomoci doplnit. (březen 2021)

Plážový volejbalEdit

V plážovém volejbalu Mezinárodní volejbalová federace (FIVB) stanovuje jeden povolený 30sekundový time-out pro každé družstvo v každém setu. Ve světových soutěžích FIVB je stanoven dodatečný 30sekundový technický time-out v setech 1-2, pokud je součet obou skóre roven 21.

KriketEdit

V průběhu sezóny 2009 indické Premier League kriketu T20 obsahovala polovina každého podání sedm a půlminutový televizní time-out, jehož dvě třetiny byly věnovány dodatečnému reklamnímu času. Po stížnostech diváků a hráčů (kritizujících jejich komerční účel a narušování plynulosti hry) byly v následující sezóně nahrazeny dvěma sponzorovanými a povinnými dvouapůlminutovými „strategickými přestávkami“, které si musí každá strana vzít v určitých okamžicích během směny; jednu si musí vzít bowlingový tým mezi 6. a 10. směnou a pálkařský tým mezi 11. a 16. směnou.

FlorbalEdit

Ve florbalu má každé družstvo povolen jeden třicetisekundový oddechový čas za hru, který si může vzít pouze během normálního přerušení hry. Time-out se měří od okamžiku, kdy jsou všichni hráči shromážděni kolem laviček družstev.

Gridiron footballEdit

Tato část neuvádí žádné zdroje. Pomozte prosím tuto sekci vylepšit přidáním citací spolehlivých zdrojů. Materiál bez zdrojů může být napaden a odstraněn. (Leden 2019) (Naučte se, jak a kdy odstranit tuto zprávu ze šablony)

Time out během zápasu mezi týmy Wake Forest Demon Deacons a Boston College Eagles v roce 2012. Dva rozhodčí, rozhodčí a rozhodčí, stojí nad míčem, zatímco týmy se během time-outu radí.

V gridironovém fotbale je používání a rozvržení time-outu hlavní součástí strategie řízení času; vyvolání time-outu zastaví hodiny (které normálně běží mezi hrami s výjimkou případu trestu, neúplné přihrávky, úředníků vyžadujících čas na opětovné rozehrání míče a/nebo značek pro sestup nebo při vyběhnutí míče z hřiště) a prodlouží čas, který má tým na skórování. Přerušení hry mohou vyvolat jak hráči (obvykle rozehrávač nebo zadák), tak hlavní trenér. Počet oddechových časů je omezen na tři na tým za poločas v Národní fotbalové lize a na vysokoškolské a středoškolské úrovni; na dva za poločas v amatérském kanadském fotbale a na jeden za poločas v Kanadské fotbalové lize. Nevyužité oddechové časy se přenášejí mezi první a druhou čtvrtinou a mezi třetí a čtvrtou čtvrtinou, ale nepřenášejí se mezi poločasy. Pokud je v NFL nutné prodloužení, má každý tým k dispozici dva timeouty během desetiminutového období náhlé smrti v základní části (v play-off je prodloužení patnáctiminutové), zatímco v univerzitním fotbale má každý tým k dispozici jeden timeout na držení míče. V CFL je prodloužení bez časového limitu a týmy nedostávají žádné další oddechové časy. Pokud je vyžádán timeout nad tyto limity, obvykle se ignoruje a neuděluje se žádný trest (v mnoha ligách však může být trenérovi, který se pokusí vyžádat timeout, když už mu žádný nezbývá, udělen trest 5 yardů za zdržování hry).

Týmy používají několik metod, jak zastavit čas bez vyčerpání timeoutu. Mezi ně patří:

• Vyběhnutí s míčem mimo hřiště. V NFL se tímto způsobem zastavují hodiny pouze v posledních dvou minutách prvního poločasu a v posledních pěti minutách druhého poločasu; ve zbytku času se hodiny zastaví pouze dočasně a znovu se spustí, jakmile je míč připraven k další hře. V arénovém fotbale se hodiny zastavují pouze při hře mimo hřiště v poslední minutě poločasu.
  • Vhazování míče mimo hřiště. Jedná se o nedokončenou přihrávku a v závislosti na okolnostech hrozí trest za úmyslné uzemnění, ale někdy se tým může rozhodnout obětovat down, aby zastavil hodiny.
  • Házení míče. Stejně tak se jedná o nedokončenou přihrávku a obětuje se down.
  • Čekání na dvouminutové varování v NFL, tříminutové varování v kanadském fotbale, minutové varování v arénovém fotbale, pokud se blíží. Vysokoškolský a středoškolský fotbal žádnou z těchto přestávek nemá.
  • Přestupek, za který může být nařízen menší trest. V některých ligách může být v pozdních fázích hry nařízeno 10sekundové vyloučení, které má od tohoto jednání odradit.
  • Zavinění zranění hráče. Pokud k tomu dojde více než jednou ve hře, může být nařízen oddechový čas a/nebo uložen trest. V některých ligách může být v případě, že je nařízen oddechový čas z důvodu zranění, zraněnému hráči nařízena minimálně následující hra, což má odradit od předstírání zranění.

V NFL, univerzitním fotbale a CFL je oddechový čas nařízen týmu, pokud hlavní trenér neúspěšně napadne hru.

Běžnou praxí ve fotbale na hřišti je vyžádání oddechového času těsně před potenciálním vítězným nebo rozhodujícím gólem, což je strategie známá jako „icing the kicker“. Teoreticky tato strategie funguje, protože kopáč se psychicky připravil na provedení kopu jen proto, aby mu timeout přerušil koncentraci. Ačkoli se zdá, že tato strategie v některých případech funguje, statistiky naznačují, že je nejen neúčinná, ale že je vlastně kontraproduktivní, protože kopáči s větší pravděpodobností dají gól po vypršení časového limitu – pravděpodobně proto, že očekávají, že bude vypršen časový limit, pokud ho soupeřův tým ještě má. Stalo se také, že se tato taktika přímo vymstila; například v zápase NFL, který se hrál 19. listopadu 2007 mezi týmy Denver Broncos a Tennessee Titans, si trenér Broncos Mike Shanahan vyžádal oddechový čas, aby mohl kopat. Píšťalka byla špatně slyšet a hra pokračovala, přičemž kopáč Titans Rob Bironas špatně trefil 56-yardový field goal. Hra byla znovu zahájena, tentokrát bez oddechového času, a kop byl dobrý. Vzhledem k tomu, že si tým nesmí mezi rozehrávkami vyžádat více oddechových časů, nesmí se při stejném výkopu pokusit kopnout na led více než jednou; pokus o to má za následek trest za nesportovní chování, což znamená pro kopající tým 15 yardů a automatický první down. V NFL se to stalo pouze jednou, a to v roce 2007 v zápase mezi týmy Buffalo Bills a Washington Redskins, kdy si trenér Redskins Joe Gibbs vyžádal oddechový čas těsně předtím, než se kopáč Bills Rian Lindell pokusil o 51 yardový field goal. Kop byl dobrý, ale Gibbsovi byl udělen timeout. Gibbs si pak vyžádal druhý timeout, když se Lindell chystal kopat míč znovu, protože Gibbs o tomto pravidle nevěděl. Gibbsovi byl udělen trest za nesportovní chování, který zúžil pokus z 51 yardů na 36 yardů. Lindell dal 36yardový field goal a rozhodl o vítězství Bills 18:17.

Další běžnou praxí, zejména na středních a vysokých školách a v NFL, je, že tým, který se svou obranou na hřišti zaostává za soupeřovým týmem ke konci základní hrací doby o touchdown nebo méně, využije svůj time out, když vítězný tým použije vítěznou formaci k vyčerpání času. Vzhledem k tomu, že vítězné týmy, které používají rozehrávače v pokleku, mohou třemi po sobě jdoucími pokleky vyčerpat posledních 90 sekund až 2 minuty hry (v závislosti na úrovni), poražený tým si vyžádá time out, aby zastavil čas, donutil vítězný tým provést standardní rozehrávku (protože samotným poklekem se z času ubírá jen několik sekund, čas se znovu spustí až po snapu) nebo provést první down, a tím zvýšit šanci, že zaostávající tým získá míč zpět do útoku.

Lední hokejEdit

V ledním hokeji má každé družstvo povolen jeden třicetisekundový oddechový čas za zápas, který si může vzít pouze během normálního přerušení hry. V National Hockey League je během přerušení hry povolen oddechový čas pouze jednomu týmu. V pravidlech Mezinárodní hokejové federace však mají oba týmy během stejného přerušení povolen oddechový čas, ale druhý tým to musí oznámit rozhodčímu dříve, než vyprší oddechový čas soupeře.

V NHL týmy ztrácejí oddechový čas, pokud neúspěšně napadnou zákrok brankáře, a nemohou jej napadnout, pokud již oddechový čas nemají.

Od sezóny 2017-18 nemohou týmy po odpískání icingu využít svůj oddechový čas, s výjimkou týmu, kterému nebyl icing nařízen. Kromě toho si ponechávají svůj oddechový čas po každém úspěšném napadení zákroku brankáře; neúspěšné napadení ofsajdu má za následek menší trest za zdržování hry.

Týmová házenáUpravit

V týmové házené je povolen jeden šedesátivteřinový oddechový čas na poločas pro každý tým. Time-out vyhlašuje hlavní trenér předáním zelené time-out karty rozhodčímu utkání a může být vyhlášen pouze tehdy, když má družstvo míč v držení.

VolejbalEdit

Ve volejbale Mezinárodní volejbalová federace (FIVB) stanovuje dva třicetisekundové time-outy povolené na družstvo v jednom setu. Ve světových a oficiálních soutěžích FIVB jsou v každém setu dva dodatečné šedesátivteřinové technické time-outy, když vedoucí družstvo dosáhne 8. a 16. bodu, avšak v nerozhodném setu (5. set) není žádný technický time-out (i když při 8 bodech dochází ke změně koncovek).