Dar stați puțin.

De când NFL a schimbat regula morții subite în urmă cu un deceniu, echipele care au câștigat tragerea la sorți au continuat să câștige doar 50,4% din meciuri. La prima vedere, acest lucru sugerează că oricare dintre echipe are șanse destul de egale la victorie. Dar, datorită egalităților, cei care au pierdut la tragerea la sorți au câștigat doar 43,8% din meciuri.

În fața unei astfel de diferențe, probabil că ați prefera să câștigați acea tragere la sorți.

Publicitate

Pentru a vedea ce s-a întâmplat înainte și după schimbarea regulii NFL privind prelungirile, The Wall Street Journal a comparat rezultatele celor nouă playoff-uri și șapte sezoane regulate guvernate de noua regulă cu un număr egal de ani anteriori, folosind date de pe site-ul Pro-Football-Reference.

În conformitate cu vechea regulă, când NFL acorda victorii în prelungiri primei echipe care înscria, echipele care au câștigat la tragerea la sorți au câștigat și 53,4% din meciurile cu prelungiri din sezonul regulat și post-sezon.

Pentru a reduce acest avantaj, NFL a schimbat regula.

Tony Romo, principalul analist de televiziune pentru Super Bowl de duminică, este cunoscut pentru abilitatea sa stranie de a prezice jocurile înainte de a se întâmpla. Dar cât de precis este el cu adevărat? The Wall Street Journal a urmărit peste 2.500 de jocuri pentru a afla. Ilustrație foto: NFL / Gary Locke pentru The Wall Street Journal. The Wall Street Journal Interactive Edition

Din 2010 pentru meciurile din playoff și din 2012 pentru meciurile din sezonul regulat, prima echipă care marchează un eseu în prelungiri câștigă în continuare. Dar dacă o echipă înscrie doar un gol de câmp la prima posesie, cealaltă parte are șansa de a egala sau de a câștiga meciul.

Publicitate

(Meciurile din sezonul regulat se pot încheia la egalitate în prelungiri, dar jocul continuă în meciurile din postsezon până când se stabilește un câștigător.)

În meciul din 20 ianuarie, Patriots au câștigat tragerea la sorți și au mărșăluit pe teren pentru a-i învinge pe Chiefs cu 37-31 pentru Campionatul AFC.

Dacă Chiefs ar fi câștigat tragerea la sorți, ar fi putut la fel de ușor să se încarce spre victorie. În schimb, hazardul înfrângerii lor i-a înnebunit pe fani.

„Probabil că cel mai bun jucător de pe teren, superstarul fundaș Patrick Mahomes, nu a apucat să atingă mingea”, a declarat Victor A. Matheson, un profesor de economie specializat în sport la College of the Holy Cross din Worcester, Mass. „Mi s-a părut foarte nedrept, deoarece în al patrulea sfert, niciuna dintre echipe nu a putut opri ofensiva celeilalte.”

Publicitate

Cu regula actuală, partea care câștigă tragerea la sorți poate avea în continuare un avantaj – așa cum a demonstrat meciul dintre Kansas City și New England -, dar acesta este diminuat.

Până acum, conform noii reguli, doar 23 de meciuri, adică 19%, au fost pierdute în prelungiri, cu o singură echipă având șansa de a înscrie, comparativ cu 38 de meciuri, adică 33%, conform vechii reguli.

Cu toate acestea, dacă un avantaj nedrept, de orice proporție, persistă, există o soluție?

„Dacă ați dori să o modificați puțin”, a spus Dr. Matheson, „ați putea spune că dacă se înscrie și un eseu, cealaltă echipă ar avea o ultimă șansă.”

Mai multe din cifre

• În timp ce MLB se apropie de ziua deschiderii, multe lucruri despre mingile sale de baseball sunt tăinuite 26 martie 2021
  • Statele s-au redeschis, dar temerile legate de Covid-19 amenință să țină consumatorii departe 19 martie 2021
  • Nebunia de martie lasă încă majoritatea școlilor pe minus 12 martie, 2021
  • În sondajele privind vaccinurile Covid-19, formularea afectează rezultatele 26 februarie 2021

Numărul limitat de posesii în NFL face mai greu să se modeleze un format satisfăcător de prelungiri decât în alte sporturi.

Publicitate

„Baschetul, și hocheiul într-o măsură mai mică, joacă timp de cinci minute suplimentare, iar cel care este în avantaj la final câștigă”, a declarat Terrence Hendershott, profesor de finanțe la Universitatea din California, Berkeley. „Arunci mingea sau arunci pucul și ambele echipe se luptă pentru ea. Sunt destule posesii încât nimănui nu-i pasă cine începe.”

NFL ar putea adopta procedura NCAA, în care ambele echipe au un număr egal de oportunități de a înscrie de la 25 de metri de zona de final. Există argumente pro și contra acestei abordări, dar Dr. Hendershott are o sugestie și mai radicală.

Într-o lucrare publicată în 2008, el și Yeon-Koo Che, profesor de economie la Universitatea Columbia, au susținut că NFL ar trebui să scoată la licitație posesia în meciurile cu prelungiri, echipele licitând pentru cine primește prima dată mingea folosind poziția de start ca monedă de schimb. Echipa a cărei ofertă este cea mai îndepărtată de zona de final vizată câștigă licitația.

„Gândiți-vă la meciul Kansas City-New England, unde ambele echipe aveau șanse să înscrie dacă primeau mingea”, a spus Dr. Hendershott. „Ele ar alege ceva din ce în ce mai aproape de propria zonă de capăt.”

O soluție conexă ar face ca o echipă să propună un metraj și cealaltă să aleagă dacă să posede mingea la acel metraj sau să o dea celeilalte echipe la aceeași distanță de propria linie de capăt.

Este adevărat, dr. Matheson a spus, acestea sunt soluții pe care numai un economist le-ar putea iubi.

Dar oricine poate aprecia un sistem care nu oferă unei echipe un avantaj nedrept.

„Oamenilor le place sportul pentru că ei cred că echipa mai bună, mai pricepută sau echipa care a jucat cel mai bine în acea zi câștigă”, a spus Dr. Hendershott. „Ei vor un rezultat legat de performanță.”

În caz contrar, ai putea la fel de bine să dai cu banul.

-Tom McGinty a contribuit la acest articol.