Ale vydržte.

Od doby, kdy NFL před deseti lety změnila pravidlo o náhlé smrti, týmy, které vyhrály hod mincí, vyhrály jen 50,4 % zápasů. Na první pohled to naznačuje, že oba týmy mají celkem vyrovnané šance na vítězství. Díky remízám však poražení v hodu mincí vyhráli jen 43,8 % zápasů.

Tváří v tvář takovému rozdílu byste asi raději vyhráli tento hod.

Aby zjistil, co se dělo před změnou pravidla NFL o prodloužení a po ní, deník The Wall Street Journal na základě údajů z webu Pro-Football-Reference porovnal výsledky devíti play-off a sedmi pravidelných sezón, které se řídily novým pravidlem, se stejným počtem předchozích let.

Podle starého pravidla, kdy NFL přiznávala vítězství v prodloužení týmu, který skóroval jako první, vyhrály týmy, které vyhrály hod mincí, také 53,4 % zápasů v prodloužení v základní části a po skončení sezóny.

Aby NFL tuto výhodu snížila, změnila pravidlo.

Tony Romo, hlavní televizní analytik nedělního Super Bowlu, je známý svou neuvěřitelnou schopností předvídat hry dříve, než se stanou. Ale jak přesný je ve skutečnosti? Deník Wall Street Journal sledoval více než 2 500 her, aby to zjistil. Ilustrační foto: NFL / Gary Locke pro The Wall Street Journal. The Wall Street Journal Interactive Edition

Od roku 2010 pro zápasy play-off a od roku 2012 pro zápasy základní části platí, že tým, který jako první vstřelí touchdown v prodloužení, stále vyhrává. Pokud však tým vstřelí v prvním prodloužení pouze gól, dostane druhá strana šanci na remízu nebo vítězství.

(Zápasy v základní části mohou v prodloužení skončit remízou, ale v zápasech po skončení sezony hra pokračuje, dokud není určen vítěz.)

V soutěži z 20. ledna vyhráli Patriots hod mincí, napochodovali na hřiště a porazili Chiefs 37:31 a získali titul AFC Championship.

Kdyby Chiefs vyhráli hod mincí, mohli si stejně snadno připsat vítězství. Místo toho náhoda jejich prohry přivedla fanoušky k šílenství.

„Pravděpodobně nejlepší hráč na hřišti, superhvězdný quarterback Patrick Mahomes, se nikdy nedotkl míče,“ řekl Victor A. Matheson, profesor ekonomie, který se specializuje na sport na College of the Holy Cross ve Worcesteru ve státě Massachusetts. „Přišlo mi to opravdu nespravedlivé, protože ve čtvrté čtvrtině ani jeden z týmů nedokázal zastavit útok druhého týmu.“

Při současném pravidle může mít strana, která vyhraje hod mincí, stále výhodu – jak ukázal zápas Kansas City a New England – ale ta se zmenšuje.

Podle nového pravidla bylo zatím pouze 23 zápasů, tedy 19 %, prohráno v prodloužení, kdy šanci skórovat dostal pouze jeden tým, zatímco podle starého pravidla to bylo 38 zápasů, tedy 33 %.

Přesto, pokud nespravedlivá výhoda v jakémkoli poměru přetrvává, existuje nějaké řešení?“

„Pokud byste to chtěli trochu upravit,“ řekl Dr. Matheson, „mohli byste říci, že skórování na touchdown by stejně tak dalo druhému týmu poslední šanci.“

Další z čísel

• As MLB Nears Opening Day, Much About Its Baseballs Is Hush-Hush 26. března 2021
  • States Reopened, but Covid-19 Fears Threaten to Keep Consumers Away 19. března 2021
  • March Madness Still Leaves Most Schools in the Red 12. března, 2021
  • V průzkumech očkování Covid-19 ovlivňuje výsledky formulace 26. února 2021

V NFL je kvůli omezenému počtu střídání těžší vymyslet uspokojivý formát prodloužení než v jiných sportech.

„Basketbal a v menší míře i hokej se hrají na pět minut navíc, a kdo má na konci náskok, vyhrává,“ říká Terrence Hendershott, profesor financí na Kalifornské univerzitě v Berkeley. „Hodíte míč nebo hodíte puk a oba týmy se o něj poperou. Je tam dost držení míče, takže nikoho nezajímá, kdo začíná.“

NFL by mohla přijmout postup NCAA, kdy oba týmy dostanou stejný počet příležitostí skórovat z 25 metrů od koncové zóny. Existují argumenty pro i proti tomuto přístupu, ale Dr. Hendershott má ještě radikálnější návrh.

V článku publikovaném v roce 2008 spolu s Yeon-Koo Che, profesorem ekonomie na Kolumbijské univerzitě, tvrdí, že NFL by měla v prodloužení zápasů dražit držení míče a týmy by měly licitovat o to, kdo získá míč jako první, přičemž jako měnu by použily startovní pozici. Dražbu vyhrává tým, jehož nabídka je nejdále od cílové koncové zóny.

„Vzpomeňte si na zápas Kansas City-New England, kde oba týmy pravděpodobně skórují, pokud získají míč,“ řekl Dr. Hendershott. „Vybrali by si něco, co by bylo blíž a blíž jejich vlastní koncové zóně.“

Související řešení by spočívalo v tom, že by jeden tým navrhl yard a druhý by si vybral, zda bude mít míč na tomto yardu, nebo ho dá druhému týmu ve stejné vzdálenosti od vlastní koncové čáry.

Přiznává dr. Matheson řekl, že tato řešení se mohou líbit jen ekonomům.

Ale každý může ocenit systém, který nedává jednomu týmu nespravedlivou výhodu.

„Lidé mají rádi sport, protože si myslí, že vyhrává lepší, zkušenější tým nebo tým, který hrál ten den nejlépe,“ řekl Dr. Hendershott. „Chtějí výsledek spojený s výkonem.“