BROOKLYN, Michigan – Poslední účastník pátečních časových zkoušek Monster Energy NASCAR Cup Series na okruhu Michigan International Speedway vyjede v neděli odpoledne pod zelenou vlajku jako první.

Poslední jezdec, který se o to pokusil poté, co trať začaly zahalovat stíny, Brad Keselowski se svým vozem Team Penske Ford č. 2 ujel dvoumílovou vzdálenost za 37,801 sekundy (190,471 km/h) a sesadil Kevina Harvicka z provizorní pole position pro nedělní závod Consumers Energy 400 (15:00 SELČ na stanicích NBCSN, MRN a SiriusXM NASCAR Radio).

RELEVANTNÍ:

Harvick zajel kolo za 37,877 sekundy (190,089 mph), než Keselowski svou bleskovou jízdou zajistil, že v první řadě budou všichni jezdci Fordu. Buschovo pole position je Keselowského druhé v sezóně, druhé v Michiganu a šestnácté v kariéře.

Keselowski vyrostl v Rochester Hills v Michiganu a pole position je prvním krokem k prvnímu vítězství na jeho domácí trati.

„Od chvíle, kdy jsme vyložili pneumatiky Discount Tire Ford Mustang, byl neuvěřitelný,“ řekl Keselowski. „V tréninku jsme byli opravdu rychlí a pak se ke konci kvalifikace začali všichni zvedat a já jsem trochu znervózněl.

„Ale (šéf posádky) Paul Wolfe a tým odvedli skvělou práci. Zvedli jsme se tak akorát, abychom tu získali druhou pole position. Doufejme, že se nám to podaří proměnit ve vítězství.“

K tomu bude muset být Keselowski rychlý i v závodní úpravě. Vzhledem k tomu, že Michigan je poslední neimpoundovou soutěží pro soutěžní balíček s vyšším přítlakem a nižším výkonem, který byl zaveden v letošní sezóně, mají šéfové posádek podstatně větší volnost při přípravě vozů speciálně pro kvalifikaci a následných rozsáhlých změnách pro závod.

„Je toho hodně, co můžete udělat pro optimalizaci vozu pro dnešek (v kvalifikaci) a co se možná nepřenese do neděle,“ řekl Keselowski. „Ale i tak je dobré startovat jako první a myslím, že máme spoustu kliček, jak ji vyladit na závod.“

Týmoví kolegové z týmu Hendrick Motorsports William Byron (189,703 mph) a Alex Bowman (189,509 mph) si vybojovali třetí, resp. čtvrté startovní místo. Clint Bowyer a Chase Elliott, vítěz minulé neděle ve Watkins Glen International, obsadí pátou a šestou pozici na startovním roštu.

Ryan Blaney, Joey Logano, Paul Menard a Jimmie Johnson uzavřeli první desítku v časových testech. Denny Hamlin s nejrychlejší Toyotou zajel 14. kolo s rychlostí 188,093 km/h.

Harvick byl se svým druhým místem v kvalifikaci spokojený.

„Byl to dobrý den pro náš Mobil 1 Ford Mustang,“ řekl. „Pozice na trati je opravdu důležitá všude, kde jedeme. Když přijíždíme do Michiganu, je to nesmírně důležité, takže je to pro nás opravdu dobrý začátek víkendu.“

Bowyer je v průběžném pořadí patnáctý, 12 bodů před Johnsonem a Ryanem Newmanem, kteří se momentálně dělí o poslední volné místo v play-off pohárové série. Newman se kvalifikoval na 20. místo, 10 pozic za Johnsonem.

Týmoví kolegové z týmu Richard Childress Racing Austin Dillon a Daniel Hemric zajeli v kvalifikaci sedmé, resp. jedenácté nejrychlejší kolo, ale jejich časy byly po kontrole anulovány, protože vozy neměly plně funkční alternátory, jak předepisují pravidla NASCAR.

VÍCE:

Dillon a Hemric odstartují ze zadních pozic.

V sobotu jsou na programu dva tréninky Monster Energy Series. Nedělní hlavní závod na 400 mil je 23. z 36 bodovaných závodů na okruhu.

Přispívá: Zprávy štábu