• icon

Portalul de baseball

. 6

.

Vineri, 5 octombrie 2012 5:08 pm (EDT) la Turner Field din Atlanta, Georgia, 81 °F (27 °C), clar
Echipa 1 2 3 4 5 5 7 8 9 R H E
St. Louis 0 0 0 3 0 1 2 0 0 0 0 6 6 0
Atlanta 0 2 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0 0 3 12 3
WP: Kyle Lohse (1-0) LP: Kris Medlen (0-1) Sv: Jason Motte (1)
Home runs:
STL: Matt Holliday (1)
ATL: David Ross (1)
Atenție: 52.631
Boxscore

Braves l-a titularizat pe Kris Medlen, care a avut un bilanț de 9-0 victorii/pierderi și o medie de 0,97 runde câștigate (ERA) în 12 meciuri începute în sezonul 2012. Cardinals l-a ales ca aruncător titular pe Kyle Lohse, care a avut un record de 16-3 victorii/pierderi și un ERA de 2,86 în timpul sezonului.

Lohse a permis un home run de două puncte pentru David Ross în repriza a doua. Cardinals au marcat trei puncte în repriza a patra, în care Chipper Jones a comis o greșeală de aruncare, preluând conducerea cu 3-2. Medlen a permis un home run pentru Matt Holliday în repriza a șasea. După ce Cardinals au mai marcat două puncte în partea de sus a reprizei a șaptea, Braves au marcat unul în partea de jos a reprizei a șaptea.

În partea de jos a reprizei a opta, Andrelton Simmons a lovit o minge zburătoare în câmpul stâng care a căzut între shortstop-ul lui Cardinals, Pete Kozma, și jucătorul de câmp stânga Holliday. Arbitrul de câmp stâng Sam Holbrook l-a eliminat pe Simmons, invocând regula „infield fly”. Dacă nu ar fi fost anunțată o „infield fly”, Simmons ar fi fost creditat cu un simplu, iar Atlanta ar fi avut bazele pline cu un eliminat și ar fi fost condusă cu 6-3. Fanii au împrăștiat gunoaie pe teren, întârziind meciul cu 19 minute înainte ca un mesaj transmis prin sistemul de sonorizare de la Turner Field să-i anunțe pe fani că meciul poate fi anulat de arbitri dacă terenul continuă să rămână impracticabil din cauza resturilor aruncate. Managerul echipei Atlanta, Fredi González, a anunțat că Braves va juca restul meciului în semn de protest. Protestul a fost respins la scurt timp după meci de Joe Torre, vicepreședintele executiv al MLB pentru operațiuni de baseball, spunând că a fost o decizie de judecată – care nu poate fi contestată conform regulilor MLB. Înainte de meci, biografia oficială a MLB pe Twitter a inclus gluma „Nici noi nu înțelegem regula infield fly”. Aceasta a fost rapid eliminată în lumina apelului controversat.

În partea de jos a reprizei a noua, lovind împotriva închizătorului Cardinals, Jason Motte, Chipper Jones a ajuns la prima bază cu o lovitură simplă în teren, în ultima sa bătaie în Liga Majoră. Freddie Freeman a lovit o dublă de regulă la sol, aducându-l la bătaie pe Dan Uggla ca potențial jucător care ar fi putut egala. Motte l-a retras pe Uggla cu un groundout pentru a înregistra salvarea, apoi ambele echipe s-au grăbit să părăsească terenul după ce fanii au reînceput să arunce resturi.