Startéři

Russell Robinson – č. 3

Tříletý startér z Brooklynu hrál pro mistrovský tým Billa Selfa v roce 2008 důležitou roli zejména na obranné polovině hřiště, kde jeho 9.V zápase s Memphisem se tento obránce postaral o rozhodující asistenci, když našel volného Sherrona Collinse a ten trojkou snížil náskok Memphisu na pouhé čtyři body necelé dvě minuty před koncem zápasu.

Robinson se připojil k různým týmům NBA v rámci letní ligy, ale nikdy se mu nepodařilo najít místo na soupisce NBA. Od té doby si našel herní prostor v mnoha zámořských týmech, naposledy v týmu polských mistrů z roku 2015 Basket Zielona Góra.

Darnell Jackson – č. 32

Rodák z Oklahoma City a starší ročník na pozici forwarda vedl tým v roce 2008 v počtu doskoků a úspěšnosti střelby. V utkání o titul si Jackson připsal téměř double-double s osmi body a osmi doskoky, které doplnil svým vytrvalým výkonem, díky němuž se během čtyř let v Lawrence stal oblíbencem fanoušků.

Jacksona si na konci druhého kola draftu NBA v roce 2008 vybrali Miami Heat, kteří ho poté poslali do Clevelandu Cavaliers. Jackson strávil v Clevelandu tři sezony, během nichž se střídal na konci lavičky Cavs a v jejich pobočce v D-League, Erie Bayhawks.

Jackson v současnosti hraje v zámoří v Turecku.

Darrell Arthur – č. 00

Arthur, důvěrně známý jako „Shady“, byl hvězdou Jayhawks od chvíle, kdy přišel na akademickou půdu. Jako nováček v roce 2007 byl Arthur jmenován do All-Big 12 Rookie Team a v následující sezóně byl vybrán do All-Big 12 First Team.

Arthur zakončil svou dvouletou kariéru v dresu Kansasu tím, že dovedl Jayhawks k národnímu titulu výkonem 20 bodů a 10 doskoků proti Memphisu.

Krátce po skončení sezóny se Arthur přihlásil do draftu NBA, kde si ho jako 27. v pořadí vybralo New Orleans. Poté byl vyměněn do Memphisu, kde hrál až do sezony 2013. V současné době hraje za Denver Nuggets téměř 22 minut na zápas, průměrně sedm bodů a čtyři doskoky na utkání.

Brandon Rush – č. 25

Jeden z nejvýznamnějších rekrutů v éře Billa Selfa, Brandon Rush, si užil tři sezony v dresu Kansasu a v každé z nich vedl Jayhawks v bodování. Po druhém ročníku se zdálo, že Rush zamíří do NBA, ale mimosezónní zranění kolena ho přimělo vrátit se do Lawrence na sezonu 2008.

Rushovi se po zranění dařilo a s 13,3 body na zápas vedl vyrovnanou sestavu Jayhawků. Získal také ocenění MVP turnaje Big 12. V národním semifinále proti Severní Karolíně Rush zaznamenal 25 bodů a sedm doskoků, čímž pomohl Kansasu porazit Tar Heels výsledkem 84:66. V zápase o titul Rush nastřílel 12 bodů, získal šest doskoků a přidal dvě asistence.

Rush byl v roce 2008 vybrán v draftu NBA jako 13. hráč v pořadí. Přestože ho Portland draftoval, byl v noci draftu vyměněn do Indiany Pacers, kde hrál až do roku 2011. Nyní působí na lavičce Golden State Warriors, s nimiž v roce 2015 získal titul NBA.

Mario Chalmers – č. 15

Chalmersova tříletá kariéra v dresu Jayhawků vyvrcholila pravděpodobně největší trefou v historii Kansasu, když pouhých pár vteřin před koncem trefil rozhodující trojku a poslal zápas národního šampionátu v roce 2008 do prodloužení.

Klikněte sem a prožijte ten moment znovu. Varování:

Chalmersovu bohatou kariéru v Kansasu zakončil jako nejužitečnější hráč Final Four, čímž posílil svůj životopis, který už zahrnoval ocenění pro nejlepšího obránce Big 12.

V roce 2008 byl vybrán ve druhém kole draftu NBA a od té doby získal dva tituly NBA jako člen Miami Heat. Na začátku sezony 2015/16 ho Miami vyměnilo do Memphisu Grizzlies, kde začal hrát jeden z nejlepších basketbalů své profesionální kariéry. Chalmers se v současné době zotavuje z přetržené achilovky, kterou utrpěl na začátku března.

Hráči v základní sestavě

Cole Aldrich – č. 45

Aldrich, jediný nováček v týmu z roku 2008, odehrál všech 40 zápasů, přičemž v průměru odehrál něco málo přes osm minut na zápas. V národním semifinále proti Severní Karolíně předvedl Aldrich záblesk toho, co fanoušky Kansasu čeká v příštích několika sezónách, když si za 17 minut připsal osm bodů, sedm doskoků a čtyři zablokované střely.

Aldrich se vypracoval na člena druhého týmu All-American a budoucí jedničku draftu NBA. V současné době je členem Los Angeles Clippers, kde nastupuje něco málo přes 12 minut na zápas.

Sasha Kaun – č. 24

Čtyřletý centr byl po celou sezónu 2008 stabilně prvním velkým mužem z lavičky Billa Selfa, v průměru měl sedm bodů a čtyři doskoky při 62% úspěšnosti střelby.

Kaun byl pozdní volbou druhého kola draftu, ale místo toho odešel hrát profesionálně domů do Ruska. Kaun byl členem pěti mistrovských týmů ruské ligy a v roce 2014 získal ocenění pro nejlepšího obránce ligy. V současné době působí na soupisce Clevelandu Cavaliers, ale nastupuje jen velmi omezeně.

Sherron Collins – č. 4

Bill Self využíval Collinse v sezoně 2008 v roli šestého muže typu NBA, když druholigový hráč odehrál z lavičky minuty jako střídající hráč. Collins, jeden z nejproduktivnějších čtyřletých rozehrávačů v historii Kansasu, hrál velkou roli v závěru zápasu o titul v roce 2008, kdy trefil výše zmíněnou trojku a snížil náskok Memphisu na čtyři body, a také asistoval u Chalmersovy rozhodující střely v posledních sekundách základní hrací doby.

Collins hrál v sezóně 2010/11 v Charlotte jen sporadicky a od té doby pokračoval ve své hráčské kariéře v zámoří i v domácí D-League NBA.

Tým Kansas Jayhawks, který v roce 2008 získal titul národního šampiona, měl bilanci 37-3, přičemž tyto tři zápasy prohrál dohromady o 13 bodů. Zapíší se jako jeden z nejdominantnějších kansaských týmů všech dob, což potvrdili vítězstvím v turnaji NCAA, čímž dokázali, že tohoto úspěchu je neuvěřitelně těžké dosáhnout bez ohledu na úroveň dominance.