OMAHA, Neb. — Iowa vstoupila do finále mistrovství NCAA 2010 Division I s již jistým týmovým titulem. I s tímto komfortem však tři z pěti Hawkeyes získali individuální tituly, aby se ještě více vzdálili týmovým šampionům od zbytku skupiny.

Foto/John Sachs, Tech-Fall.com

Iowa se umístila na prvním místě se 134,5 body. Na druhém místě skončil Cornell s 90 body a jedním individuálním šampionem ze dvou finalistů. Na třetím místě se umístila Iowa State se dvěma šampiony ze tří zápasníků ve finále.
Letošní finále sice nepřineslo takové přehnané drama jako NCAA 2009, ale z velké části byly samotné mistrovské zápasy napínavé a bylo v nich více akce, než tomu někdy bývá, když zápasníci soutěží, aby neprohráli. Zde jsou rekapitulace finále 2010:
125: č. 2 Matt McDonough (Iowa) vs. č. 5 Andrew Long (Iowa State)
McDonough si do finále přinesl bilanci 36-1; Long měl letos 27-5. Vítězný zápas se odehrál v roce 2010. Oba zápasníci jsou nováčci – je to poprvé po 30 letech, co se ve finále NCAA střetli dva matadoři prvního ročníku. Oba jsou rodilí Iowané; Long pochází z Crestonu, zatímco McDonough z Marionu. V této sezóně se utkali třikrát, přičemž McDonough všechny tři zápasy vyhrál.
V první třetině se nebodovalo. Na začátku druhého zápasu se Longovi podařil únik; McDonough odpověděl v čase 1:05 takedownem a zvýšil na 2:1. Na začátku třetího zápasu se mu podařil únik. Na začátku třetí části si Jestřábí oko vybralo snížení. Long snížil McDonoughovi na 3:1. Necelou půlminutu před koncem byl McDonough varován za zdržování … ale McDonough si vedení udržel a porazil Longa 3:1. Hawkeye tak mají bilanci 4-0. McDonough je prvním čerstvým mistrem Iowy v NCAA od Lincolna McIlravyho v roce 1993.
Na otázku ohledně zisku titulu první rok Hawkeye odpověděl: „Pro začátek to není hotové. Mám před sebou ještě tři roky. Nemůžete skončit na jednom šampionátu nebo jednom zápase. Je to to, na čem jsem pracoval celou sezónu. Je to úlevné, ale už se dívám dopředu a jsem připravená dál trénovat a zlepšovat se. Byl to skvělý týden.“
133: č. 1 Jayson Ness (Minnesota) vs. č. 2 Daniel Dennis (Iowa)
Oba zápasníci pocházejí z Velké desítky a oba jsou v seniorském věku. Ness má letos bilanci 32-0, zatímco Dennis 22-3… přičemž dvě z těchto porážek utrpěl se svým soupeřem z Gopheru. Ve skutečnosti se tito dva zápasníci naposledy střetli na žíněnce teprve před dvěma týdny, v roce 2010 na mistrovství konference Big Ten, kde Ness získal titul.

Jayson Ness byl vyhlášen nejlepším zápasníkem (foto/John Sachs, Tech-Fall.com)

V první třetině Ness téměř získal pád z neutrální pozice, ale bez kontroly a bez bodového zisku. Ve druhé třetině Dennis sundal. Gopher jezdil, ale jestřábí oko se zhruba půl minuty před koncem třetiny dostalo k obratu. Třetí třetina začala za stavu 2:0 pro Dennise. Ness si vybral down a zaznamenal únik. Dennis pak dosáhl takedownu a ujal se vedení 4:1. Nessovi se podařil další únik a v posledních deseti vteřinách získal takedown a dva body za nearfall, čímž dosáhl neuvěřitelného vítězství. Ness získal titul ve třídě 133 vítězstvím 6:4.
V pozápasovém rozhovoru byl Ness dotázán na závěrečných deset sekund. „Přemýšlel jsem jen o takedownu, abych to vyrovnal,“ odpověděl šampion Gopher. „Šel jsem po něm, jak nejvíc jsem mohl. Když zápasíte celých sedm minut, dějí se dobré věci.“
141: Jeho otec Doug byl Američanem na Kentské státní univerzitě a v roce 1985 se na NCAA umístil na sedmém místě ve váze 177 liber. Marion je druhým rokem v červeném triku a v této sezóně má bilanci 27-5.
Dake zahájil skóre takedownem 44 sekund před koncem prvního zápasu. Marion zaznamenal únik asi deset sekund před koncem první třetiny. Ve druhé se Jestřábí oko rozhodlo snížit. Dake získal dva body za nearfall. Čerstvý hráč Big Red, který vedl 4:1, začal třetí třetinu v pozici dole a zaznamenal únik. Marion získal takedown a zvýšil skóre na 5:3; Dake odpověděl únikem. Dake vyhrál titul v kategorii 141 poměrem 7:3 a stal se prvním nováčkem, který vyhrál šampionát NCAA od roku 2005, kdy ho získal Dustin Schlatter.
„Je to skvělý zápasník,“ řekl Dake o svém soupeři Montellu Marionovi. „Je to zápasník z Iowy, takže víte, že do toho půjde tvrdě. Očekávalo se od něj, že půjde do toho tak tvrdě, jak jen to půjde, a já se mu prostě musel vyrovnat. Pokud jste se dívali na prvních 30 vteřin, v podstatě jsme se jen mlátili do obličeje a bylo nám to jedno. Prostě jsme zápasili. Tak to chodí a tak jsem se mu vyrovnal.“
Na otázku, jestli ho neunavuje, že je označován za nováčka, Dake odpověděl: „Ano. Už jen proto, že si lidé myslí, že je to velká věc, že jsem nováček, a pro obyčejné lidi to tak asi je. Pro mě jsem jen další zápasník, který jde zápasit s někým jiným.“
149: č. 1 Lance Palmer (Ohio State) vs. č. 2 Brent Metcalf (Iowa)
Palmer je senior s bilancí 31-2; Metcalf je senior v červeném triku, má 35 výher a jen jednu prohru … se svým soupeřem z Buckeye, před dvěma týdny ve finále 149 na Big Tens. Bylo to poprvé, co Metcalf prohrál s Palmerem v celkem pěti vysokoškolských zápasech.

Brent Metcalf zvedá nad hlavu trofej pro týmového šampiona (Foto/John Sachs, Tech-Fall.com)

Hned od začátku šel Metcalf na jednu nohu a po 30 sekundách zápasu získal takedown. Palmer připsal body na tabuli únikem. V první třetině už žádné další body nezískal, takže stav byl 2:1 pro Metcalfa. Palmer se dostal dolů, unikl a vyrovnal stav… ale jestřábí oko už mělo 1:29 času na koni. Metcalf začal třetí třetinu v neutrální pozici a pokusil se o double-leg, ale Palmer se ubránil. Metcalf zvítězil 3:2 na body a pomstil se tak za prohru s Buckeye na Big Tens … a svým způsobem i za loňskou finálovou porážku od Darriona Caldwella ze Severní Karolíny.
Na tiskové konferenci po finále byl Metcalf požádán, aby porovnal a srovnal pocity mezi letošním a loňským rokem: „Je to dobrý pocit, mám pocit, že jsem si trochu vykoupil loňský rok, už jen proto, že tohle je národní turnaj. Loňský rok vám nikdo nevrátí, ale můžete z něj mít lepší pocit, protože jste ho zakončili tak, jak jste ho zakončili.“
Na otázku ohledně své zápasnické budoucnosti rodák z Michiganu odpověděl: „Ještě není konec. Čeká nás ještě několik světových a olympijských šampionátů, o které můžeme usilovat. Kolik (olympijských) zlatých medailí získal Tom Brands? Jednu. Kolik jich získal Dan Gable? Jednu. Teď musím vyhrát dvě.“
157: 1. J.P. O’Connor (Harvard) vs. 7. Chase Pami (Cal Poly)
Tito dva zápasníci se již dříve utkali. Pami, senior v červeném triku, který má letos bilanci 29-6, vyřadil O’Connora z boje o titul All-American na NCAA 2009. Harvardský senior (který má bilanci 34-0) se Pamimu pomstil na letošním Cliff Keen Las Vegas Invitational.
Pami zahájil bodování jednou nohou; O’Connor kontroval, získal kontrolu a na konci prvního zápasu se ujal vedení 3-2. Ve druhém se harvardskému hráči podařil zvrat, takže skóre bylo 5:2. Poté, co se Pami dostal na krev, Mustang dosáhl úniku. Ve třetím zápase za stavu 5:3 Pami snížil a získal únik. Přestože na konci zápasu došlo k několika šarvátkám, to bylo vše, co se dalo udělat, a O’Connor zvítězil 6:4 nad Pamim v kategorii 157 … a stal se tak teprve třetím zápasníkem Harvardu, který získal titul NCAA. (John Harkness získal korunu ve váze do 175 liber v roce 1938, Jesse Jantzen v roce 2004 ve váze do 149 liber.)
O’Connor se vyjádřil k odkazu, který mu přineslo získání titulu harvardského národního šampiona: „Snažil jsem se jen jít ve stopách bývalých harvardských národních šampionů Johna Harknesse a Jesseho Jantzena a zároveň si vytvořit vlastní cestu. K Jessemu jsem vzhlížel; jakkoli je skvělý zápasník, je ještě lepší člověk. Považuji si za čest být s ním zmíněn v jedné větě.“

Šampion Crimson se také rozpovídal o tom, jak se vyrovnává s výzvami zápasení na akademicky náročné škole, jako je Harvard: „Tvrdá práce a disciplína, stejně jako time management. Je úžasné, co všechno člověk dokáže. Byl jsem požehnán po fyzické i psychické stránce. Zápas mě toho hodně naučil a zformoval mě v člověka, kterým jsem dnes.“
165: Druhák Andrew Howe (Wisconsin) vs. šestý Dan Vallimont (Penn State)
Howe má perfektní bilanci 36-0, Vallimont je senior v červeném triku s bilancí 31-7. Tito dva zápasníci z Big Ten se v této sezóně utkali dvakrát, přičemž Howe oba zápasy vyhrál.
Howe skóroval jako první takedownem; to byl rozsah bodování v první třetině, ale už předtím nasbíral téměř dvě minuty času na koni. Druhou třetinu začal Badger v oslabení. Howe se dostal do velmi rychlého úniku a o několik vteřin později i do takedownu, čímž se ujal vedení 5:0. Na konci zápasu se Howe dostal do vedení. Vallimont odpověděl únikem, na který Howe odpověděl dalším takedownem a do třetí části šel s vedením 7:1. V poslední části se Vallimontovi podařil takedown, zatímco Howe dosáhl úniku. Howe vyhrál zápas 9:3 a získal titul ve váze do 165 liber.
„Nechtěl jsem si to nechat utéct. To jsem si říkal už celý rok,“ řekl Howe s odkazem na loňské finále, kde podlehl Jarrodu Kingovi z Edinboro. „Celý ten rok jsem na tu prohru myslel každý den a nechtěl jsem další rok myslet na to samé.“
174: Mack Lewnes (Cornell) vs. Jay Borshel (Iowa)
Jeden z těchto dvou zápasníků odjede z Omahy s první prohrou v sezoně. Lewnes, junior, má bilanci 40-0 … zatímco junior v červeném dresu Borschel má v této sezóně skóre 36-0.
Borschel získal takedown asi po jedné minutě první třetiny – to byl rozsah bodování v úvodním kole. Lewnes vybraný dolů na začátku druhé části zaznamenal únik během prvních 30 sekund. Žádné další skóre. Ve třetím zápase Borschel vybral down, získal únik a zvýšil skóre na 3:1 pro Jestřábí oko … s časem 2:20. Borschel získal takedown a pak byl potrestán za zdržování nahoře. Lewnes získal jeden bod, když do konce zápasu zbývalo pouhých 32 minut a skóre bylo 5:2. Jay Borschel poráží Macka Lewnese 6:2 a získává titul v kategorii 174.
Na tiskové konferenci po zisku titulu Borschel zmínil, že on i Matt McDonough vzešli ze zápasnického programu Linn-Mar High School. „Hodně to vypovídá o tamním trenérském štábu. Vštípili nám spoustu tvrdé práce a odhodlání, přístup, který se nikdy nevzdává. To je to, o co jim jde – tvrdý zápas. Hlavní trenér pochází z Iowy, byl americkým reprezentantem, zápasil pod vedením Dana Gablea, takže o tom ví své. Dokázal to do nás (McDonougha a mě) vložit.“

184: č. 1 Kirk Smith (Boise State) vs. č. 6 Max Askren (Missouri)
Smith je junior s perfektní bilancí 29-0. „Je to skvělý zápasník. Askren je senior s 19 výhrami a 2 prohrami.
Askren si připsal první takedown a poté získal dva body za nearfall v prvním zápase. Missourský tygr poté přidal další tři body za nearfall; Smith dokázal odpovědět pouze únikem. Askren vedl 7:1. Ve druhém zápase se Askren rozhodl snížit a rychle získal únik … jediný bod ve druhém zápase. Na začátku třetího zápasu se Smith postavil na neutrální pozici a získal double-leg, čímž snížil vedení na 8:3. Askren dosáhl úniku. Díky jezdeckému času získal Max Askren vítězství 10-3 nad Kirkem Smithem … a připojil se tak k Marku Ellisovi (loňskému šampionovi těžké váhy) a staršímu bratrovi Benu Askrenovi jako třetí šampion NCAA v historii Missouri.
Na otázku ohledně zisku koruny v kategorii 184 Askren odpověděl: „Je to skvělý pocit. Jsem šťastný, že jsem dokázal to, co si všichni kolem mě mysleli, že dokážu. Vím, že moje technika byla vždy na úrovni národního šampiona, a ve finále to konečně vyšlo. To já jsem své schopnosti skrýval. Bála jsem se toho, co jsem schopná udělat nebo neudělat. Tlak se snažil a držel se zpátky. V určitém okamžiku jsem to musel udělat.“
Zápasník Tigers se také rozpovídal o některých problémech, které letos zažil. „Odešla vášeň,“ řekl Askren. „Během tréninků a zápasů byly chvíle, kdy tam byla, ale neudržela se. V této sezóně jsem se s pomocí trenérů, bratra, přátel a rodiny vrátil k tomu, co mě baví.“
197: č. 1 Jake Varner (Iowa State) vs. č. 2 Craig Brester (Nebraska)
Tito dva zápasníci z Big 12 se spolu utkali již mnohokrát, především ve finále NCAA 2009 a ve finále konference Big 12 2010. Varner vyhrál oba zápasy.
V první třetině se nebodovalo. Ve druhé třetině Varner začal v pádu a unikl … což byl rozsah bodování v této třetině. Ve třetí části se Brester rozhodl jít dolů, dostal se do úniku a vyrovnal skóre. Zhruba minutu před koncem se Varnerovi podařilo zvrátit zápas; Brester získal další únik, takže skóre bylo 3:2 pro Cyclone. Cornhusker se pokusil o takedown, ale Varner v posledních sekundách kontroval vlastním takedownem. Ve finálovém zápase těchto dvou konferenčních soupeřů porazil Jake Varner Craiga Brestera 5:2 … a získal tak svůj druhý titul NCAA v řadě. Varner je jedním z omezeného počtu zápasníků, kteří se stali čtyřikrát finalisty NCAA.
„Craig je tvrdý chlap,“ řekl Varner o svém kolegiálním soupeři z Nebrasky. „Hodně jsme spolu zápasili. Asi proto se toho moc neděje. Známe se docela dobře, ale já se prostě držel svého herního plánu. Rád bych v té první třetině skóroval, ale nestalo se tak. Utekl jsem hned, jak jsem mohl, jak jsem chtěl, a získal jsem ten přední blok a to byl velký, klíčový bod v zápase. Ten poslední takedown jsem věděl, že po mně musí jít, a byl jsem na to připravený, a nakonec jsem ten poslední takedown získal.“

285: č. 1 David Zabriskie (Iowa State) vs. č. 2 Jared Rosholt (Oklahoma State)
Hned po souboji Varner-Brester se odehraje druhý souboj velkých mužů Velké dvanáctky, v němž se představí Zabriskie, senior s 25 výhrami a 2 porážkami … zatímco Rosholt, senior v červeném trikotu, má letos bilanci 34-2. Jednalo se o odvetu souboje o konferenční titul, který vyhrál Cyclone.
V prvních třech minutách nebylo skóre. Na začátku druhé části nabídl Zabriskie volbu Rosholtovi, který za 19 sekund unikl. Cyclone kontroval takedownem na okraji žíněnky. Kovboj si připsal druhý únik a na konci druhé části vyrovnal skóre. Ve třetí části si Zabriskie vybral down, vyšel z podřepu a upravil skóre na 3:2. To bylo z hlediska bodování vše… David Zabriskie tak získal vítězství 3:2 nad Jaredem Rosholtem a stal se druhým šampionem těžké váhy státu Iowa (druhým byl v letech 1972 a 1973 zesnulý skvělý Chris Taylor).
„Když trenér Jackson přišel do Iowa State, byl jsem naprosto nadšený. Nebyl žádný jiný trenér, ke kterému bych chtěl přijít,“ řekl Zabriskie. „Ale za tento titul musím poděkovat všem trenérům, které jsem měl. Každý trenér má velký podíl na tom, že jsem se stal šampionem NCAA, a musím jim všem poděkovat – trenérovi (Kevinovi) Jacksonovi, Caelovi (Sandersonovi), (Timovi) Hartungovi, (Caseymu) Cunninghamovi, (Bobbymu) Douglasovi a (Chrisovi) Bonovi.“
6. Oklahoma State 65
7. Minnesota 63
Třetí místo: Troy Nickerson (Cornell), 2-0
Páté místo: Angel Escobedo (Indiana) dek: Zach Sanders (Minnesota) deklasoval Cashe Quiroga (Purdue) 6-2
Sedmé místo: Anthony Robles (Arizona State) deklasoval Nikko Triggase (Ohio State) 9-3
133:
První místo: Jayson Ness (Minnesota) porazil Daniela Dennise (Iowa) 6-4
Třetí místo: Franklin Gomez (Michigan State) deklasoval Jordana Olivera (Oklahoma State) 8-0
Páté místo: Tyler Nauman (Pitt) deklasoval Germane Lindseyho (Ohio) 3-2
Sedmé místo: Mike Thorn (Minnesota) uzemnil Christophera Diaze (Virginia Tech), :56

149:
První místo: Brent Metcalf (Iowa) deklasoval Lance Palmera (Ohio State) 3:2
Třetí místo: Kyle Terry (Oklahoma) deklasoval Kylea Ruschella (Wisconsin) 5:4
Páté místo: Frank Molinaro (Penn State) deklasoval Torstena Gillespieho (Edinboro) 10-1
Sedmé místo: Kevin LeValley (Bucknell) deklasoval Kylea Borshoffa (American) 5-0
157:
První místo: O’Connor (Harvard) porazil Chase Pamiho (Cal Poly) 3-2
Třetí místo: J.P: Adam Hall (Boise State) deklasoval Justina Listera (Binghamton) 8-0
Páté místo: Adam Hall (Boise State) deklasoval Justina Listera (Binghamton) 8-0
: Steve Fittery (American) deklasoval Cylera Sandersona (Penn State) 15-6
Sedmé místo: Justin Gaethje (Northern Colorado) deklasoval Steva Browna (Central Michigan) 12-7
165:
První místo: Andrew Howe (Wisconsin) deklasoval Dana Vallimonta (Penn State) 9-3
Třetí místo: Andrew Howe (Wisconsin) deklasoval Dana Vallimonta (Penn State) 9-3
: Jarrod King (Edinboro) deklasoval Nicka Amuchasteguiho (Stanford) 3-2
Páté místo: Howe Howe (Edinboro) porazil Nicka Amuchasteguiho (Stanford) 3-2
: Tyler Caldwell (Oklahoma) porazil Andrewa Rendose (Bucknell) 6-3
Sedmé místo: Ryan Morningstar (Iowa) deklasoval Chrise Browna (Old Dominion) 3-2
174:
První místo: Jay Borschel (Iowa) porazil Macka Lewnese (Cornell) 6-2
Třetí místo: Chris Henrich (Virginie) deklasoval Stephena Dwyera (Nebraska) 10:1
Páté místo: Jordan Blanton (Illinois) deklasoval Bena Bennetta (Central Michigan) 3-2
Sedmé místo: Scott Giffin (Penn) deklasoval Jariona Beetse (Northern Iowa), default
184:
První místo: Max Askren (Missouri) deklasoval Kirka Smithe (Boise State) 10-3
Třetí místo: Mike Cannon (American) deklasoval Joea LeBlanca (Wyoming) 7:2
Páté místo: John Dergo (Illinois) deklasoval Claytona Fostera (Oklahoma State) 10-4
Sedmé místo: Dustin Kilgore (Kent State) porazil Phila Keddyho (Iowa) 9-4
197:
První místo: Jake Varner (Iowa State) porazil Craiga Brestera (Nebraska) 5-2
Třetí místo: Cam Simaz (Cornell) porazil Hudsona Taylora (Maryland) 4-2 OT
Páté místo: Cam Simaz (Cornell) porazil Hudsona Taylora (Maryland) 4-2 OT
: Eric Lapotsky (Oklahoma) deklasoval Trevora Brandvolda (Wisconsin) 7-0
Sedmé místo: Alan Gelogaev (Oklahoma State) deklasoval Sonnyho Yohna (Minnesota) 12-7