La 14 ianuarie 2001, un star de talie internațională și-a făcut debutul cu Águilas al nostru într-un mod spectaculos.

Dacă aș fi visat atât de frumos, nu aș fi crezut.

Acestea au fost cuvintele lui Ivan Zamorano după debutul său cu América într-un meci împotriva lui Santos pe stadionul Azteca, în ziua a doua a Turneului de Vară 2001.

América își făcea debutul cu fanii săi pe Azteca, după ce anterior jucase cu Morelia pe stadionul Morelos, dar atacantul chilian încă nu apăruse pentru Águilas noastre. A fost nevoie de doar două minute pentru ca América să preia conducerea, grație lui Braulio Luna, și de șapte minute pentru ca Zamorano să înscrie primul său gol pentru Águilas del América. Estadio Azteca, care a fost plin de spectatori, a explodat de bucurie la primul gol marcat de cel supranumit „Bam Bam” Zamorano.

La 28′ a venit al doilea gol al lui Zamorano, o lovitură de cap puternică și eficientă, și era prima repriză și America conducea deja cu 3-0. Golul a fost completat în minutul 32′, din nou atacantul chilian și-a înscris hat-trick-ul la o pasă de la Pavel Pardo.

Pentru a doua repriză columbianul Franky Oviedo la o pasă de la celălalt chilian Fabian Estay a trimis mingea în plasă și al cincilea pe tabela de marcaj; iar pentru a încheia meciul Jared Borgetti a marcat golul de consolare pentru Los Laguneros.

De remarcat că la turneul de vară din 2001, Ivan Zamorano a jucat cu numărul 11 pe spate, la scurt timp după ce în iarna 2001 a folosit numărul 9.

Sentimentul de sărbătoare și bucurie s-a simțit de la început până la sfârșit, a fost un debut de vis pentru orice fotbalist, iar Ivan Zamorano nu-l va uita niciodată, la fel ca și fanii care au trăit o după-amiază de duminică spectaculoasă.