Jan. 7, 2005

Nr. 2 Kansas Jayhawks (10-0) vs. #8 Kentucky Wildcats (10-1)

Jocul 11 – duminică, 9 ianuarie 2005 – 3:35 p.m. (Central) – Lexington, Ky. – Rupp Arena (23.000)

Jocul de azi

Iată doar câteva unghiuri de abordare atunci când discutăm despre meciul de baschet masculin dintre Kansas și Kentucky:

-Două dintre primele trei programe cu cele mai multe victorii din istoria baschetului masculin din Divizia I a NCAA se întâlnesc – 1. Kansas – Kentucky. Kentucky – 1.886 de victorii; 2. North Carolina – 1.839 de victorii; 3. KANSAS – 1.835 de victorii; 4. Duke – 1.747 de victorii.

-Două echipe din top 10 se întâlnesc – nr. 2 Kansas vs. nr. 8 Kentucky.

-Kansas are 19-3 în ultimele 22 de meciuri. Kentucky are 23-3 în ultimele sale 26 de meciuri.

-Rupp Arena este numită după Adolph Rupp care era din Halstead, Kan.., un absolvent al KU și a jucat la KU în 1923 sub conducerea antrenorului F.C. „Phog” Allen.

-Forții antrenori Tulsa Bill Self și Tubby Smith se întâlnesc pentru a doua oară.

Numărul 2 Kansas face prima deplasare oficială a sezonului când se deplasează la Kentucky nr. 8 duminică la ora 15:30 (Central) pe CBS. Kentucky va marca a doua echipă din top 10 pe care Kansas o va înfrunta în noul an. Jayhawks a învins atunci nr. 9 Georgia Tech 70-68 în prelungiri în ziua de Anul Nou. Singurul alt meci al lui KU departe de Allen Fieldhouse a fost atunci când a învins Wisconsin-Milwaukee 73-62 în Yellow Book Shootout la Kemper Arena din Kansas City, Mo., pe 22 decembrie. Jayhawks sunt 10-0 pentru prima dată din 1996-97, după ce au câștigat miercurea trecută, miercurea trecută, cea de-a 14-a victorie consecutivă în deschiderea conferinței, 65-60 împotriva Texas A&M. Kentucky, nr. 8, are 10-1 și a obținut șase victorii consecutive. Wildcats au câștigat meciul de deschidere al Conferinței Southeastern, învingând miercuri South Carolina cu 79-75.

Despre Kansas

Nr. 2 Kansas are 10-0 pentru prima dată din 1996-97, când Jayhawks a deschis sezonul cu 22-0 și a terminat cu 34-2. KU a fost clasată în primele două locuri la nivel național tot sezonul și a deschis anul pe locul 1. În două din ultimele trei meciuri disputate acasă, Jayhawks au dat dovadă de rezistență, depășind deficite de două cifre – 11-0 cu South Carolina și 27-11 cu Georgia Tech, pe atunci nr. 9. KU a depășit opt din 10 adversari în acest sezon și are o medie de 78,6 puncte și a cedat 60,9 puncte pe meci. Cu seniorul Wayne Simien absent între patru și șase săptămâni din cauza unei accidentări, seniorul Keith Langford este liderul marcatorilor activi cu 14,9 puncte pe meci și ocupă locul nouă în Big 12. Sophomore J.R. Giddens este următorul, cu 10 ppg și conduce echipa cu 23 de aruncări de trei puncte în acest sezon. Seniorul Aaron Miles înscrie 9,7 puncte pe meci și conduce liga cu 7,5 pase decisive pe meci. Juniorul Christian Moody are o medie de 6,4 puncte și este al doilea din echipă cu 5,2 recuperări pe meci. Simien conduce KU cu 17,4 puncte și 12 recuperări pe meci și este singurul jucător din Big 12 care are o medie de double-double.

Antrenorul principal al echipei Kansas, Bill Self

Antrenorul echipei Kansas, Bill Self, are 34-9 în al doilea sezon la KU și 241-114 în al 12-lea sezon în total. Anul trecut, KU a înregistrat un record de 24-9 și a terminat la egalitate pe locul doi în cursa Big 12, cu 12-4. KU a avansat la Elite Eight al turneului NCAA pentru al treilea an consecutiv, fiind învinsă de Georgia Tech în prelungiri, cu 79-71. Cele 24 de victorii ale lui Self l-au egalat pe Dick Harp pentru cele mai multe victorii ale unui antrenor KU în sezonul său de debut la Kansas. Înainte de KU, Self a condus Illinois la două titluri Big Ten și la trei participări consecutive la turneul NCAA. Înainte de Illinois, el a condus Tulsa la două campionate WAC în 1999 și 2000 și a fost Antrenorul Național al Anului de la The Sporting News în 2000. Finalist de patru ori la Naismith Coach of the Year Award, Self și-a început cariera de antrenor la KU în 1985-86 și a fost asistent la universitatea sa – Oklahoma State – din 1986 până în 1993. Primul său stagiu de antrenor principal a fost la Oral Roberts, unde i-a condus pe Golden Eagles la NIT în 1996-97, prima lor apariție în postsezon din 1983-84. Self are 0-1 împotriva lui Kentucky, pierzând în fața celor de la Wildcats în timp ce se afla la Tulsa în 1998 – 74-53 la Lexington.

Ultimul meci – Kansas 65, Texas A&M 60

Cele de-al doilea clasament Kansas a deschis sezonul Big 12 cu o victorie de 65-60 în fața echipei vizitatoare Texas A&M miercuri seara la Allen Fieldhouse. Jayhawks au aruncat doar 41% de pe teren în acest meci, dar au reușit un record stagional de 22 din 27 de la linia de aruncări libere pentru a obține victoria. La pauză, Kansas (10-0) îi conducea pe Aggies cu 29-24. Meciul a rămas strâns în repriza a doua, scorul fiind egal în șase ocazii diferite. Alex Galindo, un boboc de la KU, a reușit o aruncare de trei puncte din partea de sus a fileului cu 40 de secunde înainte de final pentru ca Jayhawks să preia definitiv conducerea. Fundașul Aaron Miles a condus echipa Jayhawks cu 15 puncte și cinci pase decisive. KU a mai avut doar un singur jucător în două cifre, seniorul Michael Lee marcând 10 puncte de pe bancă. Banca de rezerve a lui KU a depășit rezervele lui A&M cu 28-2. Galindo a marcat opt puncte, în timp ce juniorul Moulaye Niang a contribuit 11 minute solide cu patru puncte și șase recuperări.

KU-A&M Leftovers

Kansas a fost un perfect 6-pentru-6 de la banda de caritate în prima repriză și a aruncat un record stagional de 81.5 la sută în meci… Cu cele cinci pase decisive, seniorul Aaron Miles a trecut pe primul loc pe lista de pase decisive din carieră în meciurile din conferința Big 12… Miles are 355 de pase decisive în meciurile din ligă, depășindu-l pe fostul fundaș de la Oklahoma State, Doug Gottlieb (354)… Jayhawks și-a ținut adversarii sub 100 de puncte timp de 94 de meciuri consecutive… KU a reușit cel puțin un coș de trei puncte în 156 de meciuri consecutive… Miles este al optulea pe lista meciurilor începute din toate timpurile, cu 117. El este la una distanță de locul șapte… Miles i-a depășit pe Raef LaFrentz și Adonis Jordan și se află acum pe poziția a 10-a pe lista tuturor timpurilor de minute jucate de KU, cu 3.615… Seniorul Keith Langford a fost titular și a marcat în toate cele 118 meciuri jucate la Kansas… Cu cele 15 puncte, Miles a devenit al 48-lea jucător din istoria KU care înregistrează 1.000 de puncte în carieră… Cu nouă puncte, Langford (1.557 de puncte) l-a depășit pe Kenny Gregory pe locul 12 pe lista marcatorilor din toate timpurile din Kansas… Seniorul Michael Lee a jucat 28 de minute, un record al sezonului… Juniorul Moulaye Niang a marcat două aruncări din carieră și a prins șase recuperări în 11 minute, un record al carierei… Jayhawks au fost depășiți la recuperare cu 33-27, marcând prima dată când au fost depășiți la recuperare în acest sezon… Cele opt recuperări ale lui KU au fost cele mai puține din acest sezon.

Despre Kentucky

Kentucky este de două ori campioană în exercițiu a Conferinței de Sud-Est și intră în meciul cu Kansas cu 10-1. Wildcats au obținut șase victorii consecutive și sunt conduși de juniorul Kelenna Azubuike, care are o medie de 15 puncte și este al doilea din echipă cu 4,5 recuperări pe meci. Seniorul Chuck Hayes conduce UK la recuperări, cu 9,5 pe meci și este al doilea din echipă la scoruri, cu 11,9 ppg. Al treilea marcator al lui Kentucky – juniorul Patrick Sparks – are 11,5 ppg și conduce echipa la pase decisive cu 5,4 pe meci. Proaspătul Randolph Morris are, de asemenea, o medie de două cifre la scoruri, cu 10,2 ppg.

Antrenorul principal al echipei Kentucky, Tubby Smith

În șapte sezoane, antrenorul principal al echipei Kentucky, Tubby Smith, i-a condus pe Wildcats la un campionat național, patru titluri SEC și cinci campionate la turneele SEC. În 2003, Smith a obținut nouă premii naționale de antrenor al anului, conducând UK la un record de 32-4 – 19-0 față de SEC (titluri în sezonul de campionat și în turneul conferinței). Smith se află la cel de-al 14-lea sezon la nivel general și are un bilanț de 325-115, cu stagii la Tulsa și Georgia înainte de a prelua Kentucky. El are 201-53 în al optulea său sezon la UK.

Seria

Kentucky conduce seria din toate timpurile cu Kansas 19-3, cu două dintre cele trei victorii ale lui Kansas venind în ultimele cinci întâlniri… Seria datează din 1950 cu o victorie 68-39 a Regatului Unit în Lexington… Jayhawks nu au învins niciodată Wildcats în Lexington (0-7)…. Antrenorul principal al lui Kansas, Bill Self, a înfruntat Kentucky la Lexington ca antrenor principal al lui Tulsa în 1998, Wildcats a ieșit învingător în acel meci, 74-53… Antrenorul principal al lui Kentucky, Tubby Smith, a înfruntat și a învins Jayhawks de două ori în sezonul 1998-99 – 63-45 în Great Eight din Chicago Dec. 1, 1998 și 92-88 în prelungiri în NCAA Midwest Regional la Superdome din New Orleans, pe 14 martie 1999… Recordul de 150 de puncte al lui Kansas într-un singur meci a venit împotriva lui Kentucky, într-o victorie cu 150-95 împotriva Wildcats lui Rick Pitino, pe 9 decembrie 1989, în Lawrence.

Conexiuni

Atât antrenorul principal din Kansas, Bill Self, cât și antrenorul principal din Kentucky, Tubby Smith, sunt foști antrenori principali la Tulsa – Smith din 1991-95 și Self din 1998-2000… Self și Smith s-au confruntat de două ori în cariera lor de antrenori ca antrenori principali adversari. În 1994, echipa lui Smith din Tulsa a învins-o pe cea a lui Self, Oral Roberts, cu 99-54. În 1998, Kentucky Wildcats a lui Smith a învins Tulsa Hurricane cu 74-53 la Lexington… Ambele echipe au în componență jucători din New York City – pentru Kansas, Russell Robinson, iar pentru Kentucky, Ramel Bradley și Shagari Alleyne… Cancelarul Kansas, Robert Hemenway, a ocupat anterior aceeași funcție la Kentucky.

Ultima întâlnire

Centucky, nr. 8, a eliminat Kansas, nr. 22, din turneul NCAA din 1999, cu o victorie în prelungiri, 92-88, în primul tur al competiției. Ryan Robertson de la KU și-a încheiat cariera marcând 31 de puncte pentru a conduce Jayhawks. Kansas a revenit de la un deficit de 40-36 la pauză pentru a forța prelungirile, dar nu a reușit să obțină victoria și să avanseze în runda următoare.

Câteva titluri ale seniorilor de la Kansas

Iată câteva titluri ale actualei promoții de seniori de la Kansas – Keith Langford, Michael Lee, Aaron Miles, Wayne Simien:

-Recordul Kansas 97-21 (82,2 procentaj de victorie).

-Două prezențe în Final Four (2002, 2003).

-Camera secundă a CNAS în 2003.

-Trei turnee NCAA Elite Eight (2002, 2003, 2004).

-Două campionate Big 12 (2002 – 16-0, 2003 – 14-2).

-Kansas a fost clasat în Top 10 al sondajului Associated Press de 42 de ori, inclusiv nr. 1 de șapte ori și în top 5 de 30 de ori.

Miles Stepping Up

Seniorul Aaron Miles are o medie de 14,5 puncte în ultimele două meciuri – 14 vs. Georgia Tech și 15 vs. Texas A&M. Împotriva Georgiei Tech, pe atunci nr. 9, fundașul din Portland, Ore, a avut 4 din 5 aruncări de trei puncte și a avut cinci recuperări și opt pase decisive. Împotriva lui Texas A&M, Miles a avut 6 din 8 la aruncările din acțiune, cu cinci pase decisive și două recuperări. În ultimele două meciuri, Miles are 5 din 7 aruncări de trei puncte. În acest sezon, el are un procentaj de 61,1 la sută la trei puncte și a reușit 50 la sută sau mai mult de la distanță în cinci meciuri.

Notează asistările lui Miles

În ultimele trei meciuri, Aaron Miles, seniorul lui Kansas, a stabilit trei recorduri ale carierei. Împotriva lui Wisconsin-Milwaukee pe 22 decembrie, Miles a devenit liderul carierei de pase decisive din Big 12, depășindu-l pe Doug Gottlieb de la Oklahoma State (793). În meciul următor, împotriva Georgia Tech, el a devenit liderul tuturor timpurilor în materie de pase decisive ale școlii – în prezent la 813 – depășindu-i pe cei 804 ai lui Jacque Vaughn (1994-97). În victoria împotriva lui Texas A&M, Miles a distribuit cinci pase decisive pentru a deveni liderul all-time al ligii în materie de pase decisive în meciurile de conferință, cu 355, depășindu-l pe Gottlieb, care era la 354. Miles a avut șapte sau mai multe pase decisive în opt din cele 10 meciuri din acest sezon. Maximul sezonului său a fost de 10 împotriva Nevada și conduce Big 12 cu 7,5 pase decisive pe meci. El are nevoie de 187 de pase decisive pentru a deveni al patrulea jucător din istoria Diviziei I NCAA care adună 1.000 de pase decisive în carieră. De asemenea, el conduce echipa la recuperări, cu 22 în acest an.

Altul Aaron Miles(tonuri)

-Ultimul meci, seniorul Aaron Miles a devenit al 48-lea jucător din istoria Kansas-ului care a înscris 1.000 de puncte. Cele două aruncări libere care au pecetluit meciul, cu 1,6 secunde înainte de final, în victoria cu 65-60 împotriva Texas A&M, i-au adus lui Miles cele 1.000 și 1.001 puncte.

-Miles este pe locul trei în topul KU al recuperărilor din carieră – în prezent are 236. El este la 14 de marele KU și actualul director al operațiunilor de baschet, Danny Manning, cu 250, pentru locul al doilea.

-Miles are 117 titularizări, care este al optulea pe lista carierei lui Kansas și la un pas de locul al șaptelea.

-Miles a intrat în top 10 pe lista de minute jucate de KU și este în prezent al 10-lea, cu 3.615. El este la 40 de poziția a noua.

Langford Still Rolling

Seniorul Keith Langford are o medie de 17,3 puncte în ultimele șapte meciuri și aruncă 51,8 la sută (43 din 83) de pe teren în acest interval. Fundașul din Fort Worth, Texas, a fost omul de bază împotriva Georgia Tech, deoarece a marcat 16 din cele 18 puncte ale sale în a doua repriză și în prelungiri, a marcat 10 puncte în ultimele 2:46 din timpul regulamentar și în prelungiri și a marcat golul victoriei cu 3,3 secunde înainte de finalul meciului. Pentru eforturile sale, Langford a fost desemnat Jucătorul național al săptămânii ESPN.com și Jucătorul săptămânii din Big 12 împreună cu P.J. Tucker de la Texas. Langford are trei meciuri cu 20 sau mai multe puncte, toate în ultimele șapte meciuri, inclusiv 21 împotriva lui UW-Milwaukee. El a avut un record al sezonului de 24 de puncte în 23 de minute împotriva Louisiana-Lafayette. În victoria de la TCU, Langford a avut 17 puncte din 6 din 9 aruncări. Selecționat în pre-sezon pe listele de monitorizare a premiilor Wooden și Naismith, Langford a avut 21 de puncte împotriva lui Pacific, cu șapte pase decisive în carieră. Împotriva South Carolina, Langford a devenit al 16-lea jucător din istoria KU care înscrie 1.500 de puncte în cariera sa. El ocupă în prezent locul 12 pe lista de marcatori din toate timpurile a școlii, cu 1.557 de puncte, și este la trei puncte de locul 11 și la 70 de a intra în top 10.

Moody se remarcă

Juniorul Christian Moody a fost titular încă din primul meci al sezonului. Atacantul din Asheville, N.C., are un procentaj de 58,5 la sută la aruncările de pe teren în acest sezon. De două ori Moody a reușit de două ori să obțină 10 recuperări în acest sezon, inclusiv împotriva echipei Georgia Tech, pe atunci nr. 9. El a avut o medie de șapte recuperări în ultimele sale trei meciuri. Împotriva lui TCU, el a produs primul său double-double, cu cele mai multe puncte (10) și recuperări (10) din carieră. A doua sa pasă de gol din meci a fost o lovitură oarbă la o aruncare de trei puncte a lui J.R. Giddens, care a ajuns pe lista Top 10 a ESPN SportsCenter. Moody a obținut de cinci ori șase sau mai multe recuperări în acest sezon. El are o medie de 22,2 minute, 6,4 puncte și este al doilea din echipă cu 5,2 recuperări pe meci în 2004-05. Anul trecut, el a avut o medie de șapte minute, 1,4 puncte și o recuperare în 25 de meciuri pentru KU.

Robinson câștigă timp

Primarul Russell Robinson a jucat 17 sau mai multe minute în fiecare din ultimele patru meciuri. Unul dintre primii jucători ieșiți de pe bancă, fundașul din New York City a marcat 12 puncte împotriva lui Wisconsin-Milwaukee, care au inclus două aruncări de trei puncte. Robinson a fost constant de la linia de aruncări libere, reușind 4 din 5 încercări împotriva Texas A&M pentru un total de șase puncte. El a avut o prestație de nezdruncinat împotriva celor de la South Carolina, el reușind singurul său gol de câmp și două aruncări libere în ultimele 38 de secunde în victoria cu 64-60. El a câștigat ESPN.com Freshman of the Week pentru eforturile sale împotriva USC. Robinson aruncă 47,2 la sută de pe teren (25 din 53) și are o medie de 7,4 puncte pe meci. El este al doilea din echipă cu 12 recuperări și are cel puțin una în opt din cele nouă meciuri din acest an.

Galindo Stepping Up

Freshman Alex Galindo a reușit două aruncări de trei puncte în fiecare din ultimele două meciuri. Împotriva Georgia Tech, el avea 1 din 7 când a marcat un coș de trei puncte pentru a reduce avantajul lui Tech la 65-64 în prelungiri. Împotriva Texas A&M, el a rupt o egalitate 58-58 cu un coș de trei puncte cu 40 de secunde înainte de final. Galindo are o medie de 6,1 puncte și 2,8 recuperări în acest sezon. Împotriva celor de la Wisconsin-Milwaukee și Georgia Tech, el a stabilit un record al carierei cu șapte recuperări.

J.R. From Way Out

În ultima sa ieșire, sophomore J.R. Giddens a fost ținut fără puncte pentru doar a treia oară în cariera sa de doi ani la KU. Fundașul din Oklahoma City a reușit trei sau mai multe aruncări de trei puncte în patru din ultimele șase meciuri, inclusiv patru împotriva Georgia Tech. Anul trecut, el a reușit acest truc de 14 ori. Giddens conduce KU cu 23 de aruncări de trei puncte în acest sezon și reușește 35,9 procente de la distanță. În doar al doilea său sezon, el are 97 de aruncări de trei puncte în carieră și este la 29 de a intra în Top 10 al carierei KU.

Statutul degetului mare al lui Simien

Seniorul Wayne Simien a suferit o intervenție chirurgicală la degetul mare stâng pe 20 decembrie, pe care l-a rănit în a doua jumătate a meciului cu South Carolina. Se așteaptă ca el să fie indisponibil între patru și șase săptămâni, potrivit antrenorului principal Bill Self. El a revenit în a doua repriză împotriva USC pentru a înregistra al șaselea său double-double al sezonului, cu 20 de puncte și 11 recuperări.

Simien Steady

Seniorul Wayne Simien a aruncat 50 la sută sau mai bine în șase din cele șapte meciuri ale sale din acest sezon. Atacantul din Leavenworth, Kan. are patru meciuri cu 20 de puncte sau mai mult în acest an și conduce Big 12 cu șase double-double-uri. În primele sale două meciuri din acest sezon, Simien a înregistrat un double-double în fiecare dintre primele reprize. Împotriva lui Vermont, el a avut 10 puncte și 11 recuperări în primele 20 de minute. Cele 25 de puncte și 14 recuperări din meci i-au adus lui Simien titlul de Jucătorul Big 12 al săptămânii. Împotriva Saint Joseph’s, Simien a avut 14 puncte și 11 recuperări în prima repriză. Simien are 28 de double-double-uri în carieră, ceea ce îl situează pe locul cinci în clasamentul carierei KU și la egalitate pe locul nouă (James Thomas din Texas) pe lista Big 12 din toate timpurile.

Kansas Quick Hits

-Din sezonul 2001-02, Kansas are 19-13 împotriva adversarilor clasați, inclusiv 1-0 în 2004-05. KU are 3-5 împotriva adversarilor clasați sub conducerea lui Bill Self.

-KU a ținut toți cei 10 adversari la mai puțin de 50 la sută la aruncări în acest sezon. În plus, Jayhawks au aruncat mai mult decât toți adversarii, cu excepția unuia, în 2004-05.

-Cu absența lui Wayne Simien, Kansas a răspândit bogăția în minutele jucate. În ultimele trei meciuri, nouă jucători au avut o medie de nouă sau mai multe minute, șapte dintre aceștia având 14 sau mai multe minute pe meci.

-Ultimul sezon, Kansas a fost 0-8 când a fost condusă cu 5:00 rămase de jucat. Jayhawks au contrazis deja această tendință de două ori în acest sezon, deoarece Vermont a avut un avantaj de 58-56 la 5:00 în victoria de deschidere a sezonului a lui KU cu 68-61, iar Georgia Tech a condus cu 57-51 în victoria lui Jayhawks cu 70-68 în prelungiri.

În două victorii din acest sezon, Kansas a depășit deficite de 11 puncte sau mai mari – 27-11 împotriva Georgia Tech și 11-0 împotriva South Carolina.

-The Jayhawks au depășit opt din 10 adversari în acest sezon.

-Împotriva lui Wisconsin-Milwaukee, Kansas a purtat uniforme roșii pentru prima dată în acest sezon. Jayhawks sunt 4-0 când poartă uniforme roșii sub conducerea antrenorului Bill Self.

-Kansas a înregistrat 10 sau mai multe recuperări în cinci din cele nouă meciuri din acest sezon. Anul trecut, KU a avut șapte meciuri cu peste 10 recuperări.

-Kansas este 144-7 (95,4 la sută) în Allen Fieldhouse în ultimele 11 sezoane. În această serie sunt incluse cinci sezoane neînvinse – 14-0 în 1994-95; 13-0 în 1995-96; 15-0 în 1996-97; 16-0 în 1997-98; și 13-0 în 2001-02.

KU Player Quick Hits

-Contra Texas A&M, seniorul Michael Lee a jucat 28 de minute și a marcat în cifre duble pentru a doua oară în acest sezon.

-Vers Texas A&M juniorul Moulaye Niang a marcat două aruncări din acțiune și a luat șase recuperări în cele mai multe minute din carieră, în 11 minute de joc.

-Freshman C.J. Giles a fost titular în ultimele două meciuri și are șase aruncări blocate în ultimele patru meciuri. El a avut două împotriva Georgia Tech, trei împotriva South Carolina și una împotriva Wisconsin-Milwaukee.

-Freshman Darnell Jackson a început primul meci al carierei sale împotriva lui Wisconsin-Milwaukee.

Recorduri, repere, serii de urmărit

-Seniorul Aaron Miles este liderul carierei în Kansas și în Big 12, cu 813 pase decisive. El l-a depășit pe marele marele KU Jacque Vaughn (1994-97) în ziua de Anul Nou împotriva Georgia Tech pentru marca școlii. În meciul precedent cu UW-Milwaukee, Miles a depășit recordul Big 12 de 793 deținut de Doug Gottlieb de la Oklahoma State (1998-2000).

-The Jayhawks și-au ținut adversarii sub 100 de puncte timp de 94 de meciuri consecutive. Ultima echipă care a marcat 100 de puncte în fața lui KU a fost Texas, pe 11 februarie 2002.

-KU a reușit cel puțin un coș de trei puncte în 156 de meciuri consecutive. Kansas nu a reușit ultima dată să înscrie o minge lungă într-o înfrângere cu Texas în 2000.

-Miles este pe locul opt pe lista tuturor timpurilor de meciuri începute la KU cu 117. El este la o distanță de locul șapte.

– Următorul meci de 10 pase decisive al lui Miles îl va depăși pe Jacque Vaughn pentru cele mai multe meciuri de asistență cu două cifre din carieră la KU. Amândoi se află în fruntea listei KU cu 18 meciuri.

-Wayne Simien ocupă locul 13 pe lista de recuperări din cariera KU, cu 681. Simien este la 42 distanță de locul 12.

-Keith Langford a jucat și a marcat în toate cele 118 meciuri pe care le-a disputat la Kansas.

Streak Stuff

Kansas intră în campania 2004-05 cu un număr impresionant de serii intacte:

-KU a obținut 14 victorii consecutive în meciurile de deschidere a conferințelor. Ultima înfrângere a celor de la Jayhawks într-o deschidere de campionat a fost în fața celor de la Oklahoma, pe 8 ianuarie 1991.

-Kansas se mândrește cu o serie de 21 de victorii consecutive în Ziua Seniorilor. Ultima dată când KU a pierdut ultimul meci pe teren propriu al sezonului a fost o înfrângere cu 60-58 în fața lui Nebraska în 1983.

-KU, care a avut 24-9 sezonul trecut, a câștigat cel puțin 20 de meciuri timp de 15 ani consecutivi.

-The Jayhawks au făcut 15 apariții consecutive în turneul NCAA. Ultima dată când KU nu a reușit să participe la Big Dance a fost în 1989, din cauza probatoriului.

-Kansas a avut succes în primele etape ale turneului NCAA, câștigând 21 de meciuri consecutive în primul tur. UCLA, în 1978, este ultima echipă care i-a eliminat pe Jayhawks în primul tur.

-Kansas a fost în două Final Fours NCAA și a câștigat două campionate Big 12 în sezonul regulat în ultimele trei sezoane.

În clasament

Kansas a fost clasat pe locul 1 sau 2 pe tot parcursul sezonului în sondajele Associated Press și ESPN/USA Today Coaches’ poll. Jayhawks a intrat în sezonul nr. 1 în ambele puncte de vânzare, ceea ce a fost pentru prima dată din 1956-57 în AP și din 1996-97 în sondajul antrenorilor. Sub conducerea lui Bill Self, KU a încheiat sezonul 2003-04 pe locul 9 în sondajul antrenorilor (locul 16 de către AP, al cărui sondaj se încheie înainte de turneul NCAA).

KU – Dominantă în Big 12 Play

De la înființarea Conferinței Big 12, în sezonul 1996-97, Kansas a fost forța dominantă a ligii. KU este singura echipă din ligă care a câștigat mai mult de 100 de meciuri în sezonul regulat. Jayhawks au 107-22, ceea ce înseamnă cu 17 victorii mai multe decât următoarea echipă de pe această listă, Texas (89-39). În plus, Jayhawks au câștigat patru din cele opt titluri Big 12 din sezonul regulat, iar KU a câștigat primele trei coroane ale turneului Big 12.

Kansas sărbătorește 50 de ani de Allen Fieldhouse

Numit în onoarea regretatului Dr. F.C. „Phog” Allen, antrenorul principal al lui Jayhawks timp de 39 de ani, Allen Fieldhouse este etichetat de mulți ca fiind unul dintre cele mai bune locuri din America pentru a urmări un meci de baschet universitar. Fieldhouse a fost inaugurat la 1 martie 1955, când Jayhawks a învins Kansas State, cu 77-66, în fața unei mulțimi de 17.228 de persoane. În acest sezon, Allen Fieldhouse va sărbători 50 de ani de existență. Ceremoniile de aniversare a Fieldhouse sunt planificate în jurul meciului din 2 martie cu Kansas State – primul adversar pentru KU în această instalație.

Știați că?

Kansas și Kentucky au obținut împreună 89 de campionate de conferință. Kansas a câștigat 47, în timp ce Kentucky a înregistrat 42.

În continuare

Kansas își continuă seria de trei meciuri în deplasare la Iowa State miercuri, 12 ianuarie. Anul trecut, Jayhawks și Cyclones au împărțit cele două întâlniri în două meciuri strânse – ISU 68-61 la Ames și KU 90-89 (ot) în Lawrence. Sfatul este stabilit pentru ora 19:00 (Central).