• Decembrie 4-6, 2020
  • Lee’s Summit R7 Aquatic Center, Lee Summit, Missouri
  • SCY (25 de metri)
  • Rezultate pe Meet Mobile: 2020 18 & Under Winter Championships, sau căutați „Lee Summit”

Tennessee se angajează Kate McCarville a obținut a treia victorie în ziua 2 a Campionatului de iarnă Missouri 18 & Under sâmbătă la Lee Summit. Sesiunea de sâmbătă a fost scurtă, cu doar 6 probe disputate: 500 liber fete și băieți, 400 IM și 1650 liber.

În 400 IM, McCarville, care înoată pentru Springfield Aquatics, a dominat terenul, câștigând cu aproape 11 secunde și înregistrând un timp record personal de 4:12.22. Acest timp a scăzut cu aproape o secundă față de recordul ei anterior de 4:13.12, stabilit la un Tri-Meet cu Empire Swim Club și Tsunami Swim Team la începutul lunii octombrie.

Pe partea băieților, Alec Enyeart a fost un dublu câștigător pentru Tsunami Swim Team, câștigând atât proba de 500 cât și cea de 1650 liber. În proba de 500, Enyeart a înregistrat un timp câștigător de 4:30.07. În timp ce acest timp a fost la puțin peste o secundă de recordul său personal de 4:28.71, el a revenit mai târziu pentru a câștiga cursa de 1.650 într-un timp record personal uriaș de 15:30.62. Acest timp a scăzut cu aproape exact 10 secunde față de recordul său anterior de 15:40.61. De asemenea, îl strecoară în topul 100 din toate timpurile pentru cei 15-16 băieți la 1.650, la #100.

Alte momente importante din ziua 2

• În cursa de 400 IM a băieților, Caleb Ellis de la Empire Swim Club a scăzut cu aproape 5 secunde față de recordul său anterior pentru a câștiga în 3:55.80, coborând pentru prima dată sub 4 minute.
  • Addi Barnes de la Universitatea din Kansas a câștigat cursa de 500 liber în 4:56.68. Ea a fost una dintre cele doar două fete care au coborât sub 5 minute în finală.
  • Nora Lee Brown de la CSP Tideriders a dominat cursa de 1,5 km, câștigând cu peste 27 de secunde, cu timpul de 17:37.00. Ea a fost cealaltă înotătoare care a coborât sub 5:00 în proba de 500 de metri a fetelor, terminând a doua după Barnes, cu un record al vieții (4:59.32). Acesta a fost primul ei înot sub 5 minute.
  • Aubree Brouwer, câștigătoare a 200 de piept în ziua 1, a terminat a doua după McCarville în 400 IM într-un record personal de 4:23.09. Aceasta a luat aproape 5 secunde de la recordul ei anterior de 4:27.91.
  • Lee Naber de la CSP Tideriders a redus cu aproape 9 secunde din recordul vieții sale pentru a termina pe locul doi în 500 în spatele lui Enyeart (4:33.64).