Chris LowESPN Senior WriterNov 14, 202012 Minute de citit

King, Miami se adună pentru a depăși Virginia Tech

D’Eriq King s-a conectat cu Mark Pope în finalul meciului pentru un eseu crucial în victoria lui Miami cu 25-24 asupra Virginia Tech.

Programul de fotbal universitar a absorbit cea mai mare lovitură de până acum din cauza problemelor legate de COVID-19 în această săptămână, ceea ce înseamnă că a existat foarte puțină mișcare în clasamentul ESPN al săptămânii 11.

Doar SEC a avut patru meciuri amânate, iar cinci dintre primele șase echipe din clasamentul de săptămâna trecută fie au avut date deschise, fie au avut meciuri anulate/amânate din motive legate de coronavirus. În total, 12 echipe din clasamentul de putere de săptămâna trecută nu au jucat în această săptămână.

Florida a sărit pe locul 6 după ce a produs 593 de metri de atac total și a trecut în viteză de Arkansas pentru o victorie de 63-35 sâmbătă. Gators au marcat 148 de puncte în ultimele trei meciuri de când au pierdut la Texas A&M pe 10 octombrie.

Alabama Crimson Tide (6-0)

Amânarea meciului cu LSU din cauza problemelor COVID-19 din cadrul programului LSU face ca Crimson Tide să aibă două săptămâni consecutive de pauză. Totuși, atacul lor cu siguranță nu a fost oprit, deoarece se află pe locul trei la nivel național în ceea ce privește scorul (47,2 puncte pe meci), cu fundașul junior Mac Jones care face presiuni puternice pentru Trofeul Heisman. Jones a pasat pentru 2.196 de yarzi în șase meciuri, cu 16 eseuri și două intercepții, și a finalizat 78,5% din aruncările sale.

Urmează: vs. Kentucky (sâmbătă, 4 p.m. ET, SEC Network)

Notre Dame Fighting Irish (8-0)

După ce a fost condusă cu 10-3 în primul sfert sâmbătă, Notre Dame a pus capăt oricărei șanse că ar putea suferi de o mahmureală Clemson – după o victorie asupra Tigrilor de pe primul loc în urmă cu o săptămână – îndepărtându-se de Boston College pentru o victorie în deplasare cu 45-31. Este pentru a doua oară în ultimii trei ani când Notre Dame a început un sezon cu 8-0. Irlandezii au început cu 12-0 în 2018 înainte de a pierde cu 30-3 în fața lui Clemson în semifinala College Football Playoff. Irlandezii au câștigat acum 14 meciuri consecutive, cea mai lungă serie de victorii active la nivel național în rândul echipelor FBS.

În continuare: la North Carolina (27 noiembrie, 15:30 p.m. ET, ABC)

Chiaokhiao-Bowman prinde două TD-uri, mărind avantajul lui Northwestern

Ramaud Chiaokhiao-Bowman prinde un touchdown de 18 yarzi pentru a egala meciul și un al doilea de la 5 yarzi vs. Northwestern. Purdue.

Ohio State Buckeyes (3-0)

Jocul de sâmbătă al lui Buckeyes la Maryland a fost anulat după ce Terrapins a întrerupt toate activitățile de fotbal săptămâna trecută din cauza unui număr ridicat de cazuri de COVID-19. În timp ce Ohio State primește o săptămână în plus pentru a se pregăti pentru vizita celor de la Indiana, Buckeyes au, de asemenea, nevoie de meciuri, atât pentru a fi eligibili pentru meciul de campionat Big Ten, cât și pentru a face un caz puternic pentru College Football Playoff. De-a lungul a trei meciuri, Ohio State a fost una dintre cele mai impresionante echipe din țară.

Urmează: vs. Indiana (sâmbătă, ora 12:00 ET, Fox)

Clemson Tigers (7-1)

Tigers au fost liberi în această săptămână după ce au pierdut la Notre Dame în patru reprize de prelungiri cu o săptămână mai devreme, încheind seria lor de 36 de victorii în sezonul regulat. Vestea bună pentru Clemson care merge mai departe este că fundașul vedetă Trevor Lawrence ar trebui să se întoarcă. Și presupunând că Tigers vor avea o altă șansă la Notre Dame în meciul de campionat ACC, el ar trebui să fie în linia de start pentru această confruntare. Între timp, principala prioritate a lui Clemson va fi înăsprirea apărării.

În continuare: la Florida State (sâmbătă, la prânz ET, ABC)

Texas A&M Aggies (5-1)

Just când Aggies începea să joace cel mai bun fotbal al lor, ei sunt deraiați de problemele COVID-19, în special de protocoalele de urmărire a contactelor. Meciul lor de sâmbătă de la Tennessee a fost amânat. Asta după ce Texas A&M câștigase patru victorii consecutive și marcase mai mult de 40 de puncte în trei dintre aceste meciuri. Aggies trebuie să fie impresionant în josul întinderii și să joace cât mai multe meciuri posibil dacă vor să se strecoare în College Football Playoff fără a juca în meciul de campionat SEC.

În continuare: vs. Ole Miss (sâmbătă, 3:30 p.m. ET, CBS)

Florida Gators (5-1)

Dacă cineva din SEC va bate Alabama în acest sezon, Florida ar putea fi singura echipă cu puterea de foc ofensivă pentru a face acest lucru. Gators și Kyle Trask continuă să secere echipe, așa cum au ciopârțit Arkansas cu 63-35 sâmbătă seara. Trask a mai aruncat încă șase pase de eseu și are cel puțin patru aruncări de scor în toate cele șase meciuri ale Floridei din acest sezon. Gators vor fi mari favoriți în toate cele patru meciuri rămase din sezonul regulat.

În continuare: la Vanderbilt (la prânz ET, ESPN/SEC Network)

BYU Cougars (8-0)

Ce plimbare a fost pentru Cougars, care pare să câștige impuls în fiecare săptămână. Cu o dată deschisă în această săptămână, ei mai au două meciuri pentru a termina sezonul cu 10-0 și a se plasa într-o poziție privilegiată pentru un meci de Anul Nou în șase boluri. BYU a fost una dintre cele mai distractive echipe din fotbalul universitar și a marcat mai mult de 40 de puncte în șapte dintre cele opt meciuri ale sale. Fundașul Zach Wilson a reușit 30 de eseuri și este un nume de urmărit în cursa pentru Trofeul Heisman.

În continuare: vs. North Alabama (sâmbătă, 3 p.m. ET, ESPN3)

Cincinnati Bearcats (7-0)

The Bearcats pur și simplu continuă să câștige și să facă să pară ușor. Ei au construit un avantaj de 35-10 la jumătatea meciului vineri seara, apoi au navigat spre o victorie zdrobitoare de 55-17 asupra lui East Carolina. Cincinnati a câștigat toate cele șapte meciuri din acest sezon cu cel puțin două eseuri, iar cea mai mică diferență de care s-a apropiat cineva de Bearcats în ultimele cinci meciuri este de 21 de puncte. Fundașul junior Desmond Ridder a înregistrat al patrulea meci consecutiv cu un touchdown de trecere și de alergare, la egalitate pentru cea mai lungă serie a unui jucător FBS în acest sezon.

În continuare: la UCF (sâmbătă, 3:30 p.m. ET, ABC/ESPN)

Indiana Hoosiers (4-0)

The Hoosiers au jucat sâmbătă primul lor meci ca o echipă din top 10 AP din 1969 și au părut chiar acasă într-o eliminare de 24-0 a Michigan State. Indiana a câștigat cinci din ultimele șase meciuri în deplasare din Big Ten din sezonul trecut și, încă o dată, conexiunea Michael Penix Jr.-to-Ty Fryfogle a fost strălucitoare. Penix a pasat pentru 320 de metri, iar Fryfogle a prins 11 pase pentru 200 de metri și două eseuri. Meciul lui Hoosiers de la Ohio State de sâmbătă va fi cel mai important din ultimele decenii.

În continuare: la Ohio State (sâmbătă, ora 12:00 ET, Fox)

Miami Hurricanes (7-1)

Hurricanes nu va sta liniștită în cursa ACC, revenind de la un deficit de 11 puncte în al treilea sfert sâmbătă pentru a câștiga cu 25-24 la Virginia Tech. Fundașul D’Eriq King a alergat pentru un eseu și a pasat pentru un altul, iar Miami a obținut patru victorii consecutive de la o înfrângere cu 42-17 la Clemson pe 10 octombrie. Hurricanes va avea nevoie de Clemson sau Notre Dame pentru a fi supărat pentru a avea o șansă la campionatul ACC, dar ei găsesc modalități de a câștiga meciuri și s-au impus în ultimele trei meciuri cu un total de nouă puncte.

În continuare: vs. Georgia Tech (sâmbătă, 8 p.m. ET, ACC Network)

11 Wisconsin Badgers (2-0)

Badgers a revenit în cele din urmă pe teren și, în primul lor joc de la 23 octombrie, au zdrobit Michigan într-o victorie în deplasare de 49-11 sâmbătă seara. Wisconsin, care a sărit la un avantaj de 28-0 la pauză, a prelungit mizeria celor de la Wolverines (clubul lui Jim Harbaugh este acum 1-3) și nu a făcut decât să întărească faptul că Badgers va fi un factor important în cursa Big Ten dacă poate evita orice alte probleme COVID-19. Wisconsin a mutilat Michigan la linia de scrimmage și a alergat pentru 341 de yarzi, față de 47 de yarzi pe teren pentru Wolverines.

Urmează: la Northwestern (sâmbătă, TBA)

Georgia Bulldogs (4-2)

Jocul lui Bulldogs de sâmbătă de la Missouri a fost amânat din cauza unei combinații de teste COVID-19 pozitive, a depistării contactelor și a carantinei ulterioare a persoanelor din cadrul programului lui Missouri. După ce a pierdut două din ultimele trei meciuri, Georgia nu se poate întoarce pe teren destul de repede, iar marea întrebare care planează în Athens este dacă JT Daniels, transferat din California de Sud, va primi o șansă la postul de fundaș.

În continuare: vs. Mississippi State (sâmbătă, 19:30 p.m. ET, SEC Network)

Coastal Carolina Chanticleers (7-0)

Jocul Chanticleers de la Troy de sâmbătă a fost amânat din cauza unei combinații de teste pozitive COVID-19 și leziuni în cadrul programului Troy. The Chants sperau să devină prima echipă din istoria Conferinței Sun Belt care începe un sezon cu 8-0. Meciul lor de sâmbăta aceasta, acasă cu Appalachian State, va decide probabil campionatul Diviziei de Est din Sun Belt.

Începem cu: vs. Appalachian State. Appalachian State (sâmbătă, ora 12:00 ET, ESPN2/ESPNU)

Oregon Ducks (2-0)

După ce a fost condusă cu 19-7 la sfârșitul celui de-al doilea sfert, Oregon a luat foc în a doua repriză, fundașul Tyler Shough aruncând trei din cele patru pase de eseu după pauză pentru a conduce Ducks la o victorie cu 43-29 la Washington State, sâmbătă. De asemenea, fundașul junior CJ Verdell a alergat peste 100 de metri pentru al doilea meci consecutiv. Oregon a marcat 78 de puncte în primele două meciuri.

Urmează: vs. UCLA (vineri, 22:30 p.m. ET, ESPN)

Oklahoma State Cowboys (5-1)

Cowboys au fost liberi în această săptămână și se pregătesc pentru confruntarea Bedlam cu Oklahoma în Norman, sâmbătă. Planul a fost un pic diferit pentru clubul lui Mike Gundy în acest sezon. Doar o singură dată în șase meciuri, apărarea statului Oklahoma a permis mai mult de 21 de puncte, iar acea dată a fost o înfrângere 41-34 în prelungiri cu Texas acum două săptămâni. Trei dintre ultimele patru meciuri ale Cowboys sunt în deplasare.

În continuare: la Oklahoma (sâmbătă, 19:30 p.m. ET, ABC)

Iowa State Cyclones (5-2)

Ciclonii au fost liberi în această săptămână, iar acea înfrângere de deschidere a sezonului de 31-14 pe teren propriu cu Louisiana pare un pic mai nedumerită în fiecare săptămână. Singura lor altă înfrângere a fost o înfrângere cu 24-21 la Oklahoma State pe 24 octombrie, iar acum se află în fruntea clasamentului Big 12 cu o jumătate de meci avans. În multe feluri, călătoria în Texas în două săptămâni ar putea fi un joc de play-in pentru un loc în meciul de campionat Big 12, deși Kansas State ar putea avea ceva de spus despre asta în această sâmbătă.

În continuare: vs. Kansas State (sâmbătă, 4 p.m. ET, Fox)

Oklahoma Sooners (5-2)

The Sooners au fost liberi sâmbătă, având o săptămână în plus pentru a se pregăti pentru Oklahoma State în confruntarea anuală Bedlam. A fost o călătorie în roller-coaster până acum în cursa Big 12, iar Oklahoma s-ar putea să se facă bine la momentul potrivit. Sooners, după înfrângeri consecutive cu Kansas State și Iowa State, au câștigat patru meciuri la rând și au marcat 210 puncte în aceste victorii.

În continuare: vs. Oklahoma State (sâmbătă, 19:30 ET, ABC)

USC Trojans (2-0)

După două meciuri, Southern California cu siguranță face lucrurile interesante. Troienii au câștigat în mod emoționant pentru a doua săptămână consecutivă sâmbătă, conducând pentru touchdown-ul decisiv în ultimul minut și jumătate pentru a învinge Arizona cu 34-30 în deplasare. Asta după ce a marcat două eseuri în ultimele trei minute în urmă cu o săptămână pentru a trece de Arizona State pentru o victorie cu 28-27. Nu a fost frumos, dar, așa cum a spus antrenorul USC Clay Helton, Trojanii sunt 2-0 și multe echipe și-ar dori să fie în această poziție.

În continuare: la Utah (sâmbătă, 22:30 ET, ESPN)

Liberty Flames (8-0)

Liberty l-a recompensat pe Hugh Freeze cu o prelungire a contractului profitabil săptămâna trecută, iar Freeze îi răsplătește pe Flames cu cel mai bun sezon din istoria școlii. Aceștia au ajuns la 8-0 sâmbătă cu o demolare cu 58-14 a Western Carolina, fundașul Malik Willis fiind autor a cinci eseuri. Liberty va încerca să facă 3-0 împotriva adversarilor ACC sâmbăta aceasta împotriva NC State. Flames au învins deja Virginia Tech și Syracuse în acest sezon.

Urmează: la NC State (sâmbătă, 7:30 p.m. ET, ACC RSN)

Louisiana Ragin’ Cajuns (7-1)

Pentru o schimbare, Louisiana a decis să elimine o echipă mai devreme. După ce a venit din spate în cele șase victorii anterioare, Louisiana a condus tot drumul sâmbătă în decizia 38-10 asupra South Alabama acasă. Singurul cusur al Ragin’ Cajuns în acest sezon a fost o înfrângere la limită, 30-27, în fața neînvinsului Coastal Carolina, pe 14 octombrie. Acum, patru victorii mai târziu, ei sunt în mare formă pentru a obține o altă șansă la Coastal Carolina în meciul de campionat al Conferinței Sun Belt.

În continuare: vs. Central Arkansas (sâmbătă, 2 p.m. ET, ESPN+)

Marshall Thundering Herd (7-0)

The Thundering Herd a rămas în rândurile celor neînvinși sâmbătă cu o victorie cu 42-14 împotriva Middle Tennessee. Apărarea lui Marshall a fost sufocantă în acest sezon. Herd nu a permis încă unui adversar să alerge pentru 100 de yarzi și nu a cedat mai mult de 17 puncte în niciuna dintre cele șapte victorii ale sale. În ofensivă, fundașul de boboc Grant Wells joacă cel mai bun fotbal al său. El a aruncat 12 pase de eseu în ultimele patru meciuri.

Urmează: vs. Charlotte (sâmbătă, 12:30 p.m. ET, Fox Sports Networks)

Northwestern Wildcats (4-0)

Ultima dată când Wildcats au fost 4-0 în Big Ten a fost în 1996, când actualul antrenor Pat Fitzgerald încă juca pentru Wildcats. Ei bine, 24 de ani mai târziu, iată-i din nou aici, după ce au ținut piept lui Purdue cu 27-20 în deplasare sâmbătă, cu semnalul Peyton Ramsey care a aruncat trei pase de eseu către Ramaud Chiaokhiao-Bowman. Apărarea Northwestern și-a făcut, de asemenea, partea sa cu câteva opriri târzii pentru a pregăti ceea ce va fi unul dintre cele mai importante meciuri pe teren propriu ale Wildcats din ultimii ani, sâmbăta aceasta împotriva Wisconsin.

În continuare: vs. Wisconsin (sâmbătă, TBA)

Auburn Tigers (4-2)

Ultima dată când Tigers a jucat a fost pe 31 octombrie, când au bătut LSU cu 48-11. Meciul lor în deplasare de sâmbătă cu Mississippi State a fost amânat din cauza testelor pozitive la COVD-19 și a carantinei ulterioare în cadrul programului Mississippi State. Auburn primește Tennessee acasă sâmbăta aceasta, dar apoi urmează o porțiune descurajantă de două meciuri împotriva Alabama în deplasare și Texas A&M acasă.

În continuare: vs. Tennessee (sâmbătă, ora 19:00 ET, ESPN)

Texas Longhorns (5-2)

Cel puțin cinci echipe sunt încă în viață în cursa Big 12, inclusiv Texas. Longhorns au fost liberi în această săptămână după ce au câștigat trei victorii la rând. Cele două înfrângeri au fost zdrobitoare – o înfrângere cu 53-45 în patru reprize de prelungiri în fața celor de la Oklahoma și o înfrângere cu 33-31 în fața celor de la TCU – deși au fost mai buni în apărare în ultima vreme. Două dintre ultimele trei jocuri sunt în deplasare, dar meciul crucial va fi acasă împotriva Iowa State vineri după Ziua Recunoștinței.

În continuare: la Kansas (sâmbătă, 3:30 p.m. ET, ESPN2)

Tulsa Golden Hurricane (4-1)

Tulsa a fost nevoită să-și remanieze în mod repetat programul în acest sezon din cauza problemelor COVID-19, dar Golden Hurricane a perseverat la fel de mult ca orice echipă din fotbalul universitar. Ei se află acum într-o poziție privilegiată pentru a juca pentru campionatul Conferinței Atletice Americane după ce au revenit de la un deficit de 24-7 la pauză sâmbătă pentru a învinge SMU cu 28-24. Doar o singură dată în acest sezon Tulsa a jucat în săptămâni consecutive, dar Golden Hurricane a câștigat patru meciuri consecutive și ar putea ajunge să se confrunte cu Cincinnati de două ori – în finalul sezonului regulat și apoi din nou în meciul de campionat AAC.

În continuare: vs. Tulane (joi, 19:30 p.m. ET, ESPN)