În 1991, United States Auto Club și-a modificat discret regulamentul pentru a permite un motor de curse construit special care folosea tije de împingere pentru a activa supapele, în speranța de a atrage mai mulți constructori de motoare. Motoarelor cu tije de împingere li s-a acordat o presiune de supraalimentare a turbocompresorului (55 inHg față de 45) și o cilindree suplimentară (209 cu.in față de 161) față de motoarele de curse standard folosite la Indianapolis 500. Firma de inginerie a lui Michael Greenfield a acceptat provocarea de a construi un motor pushrod, dar, din nefericire pentru el, la fel a făcut și Ilmor engineering, aceeași companie care a construit motoarele sub sigla Chevrolet care au câștigat Indy 500 între 1988-1993.

Roger Penske avea să folosească motorul în Indy 500. Acesta a fost etichetat ca fiind un Mercedes și a fost testat la Nazareth și Michigan, ambele circuite deținute de Roger Penske. Pentru 1994, echipa Penske s-a extins la 3 mașini după ce a semnat cu Al Unser Jr. pentru a se alătura lui Emerson Fittipaldi, de două ori câștigător la Indy, și starului în ascensiune Paul Tracy.

Au existat multe schimbări în afara sezonului. Reynard s-a alăturat lui Lola și Penske ca producători de șasiuri în cursele IndyCar și a sfârșit prin a câștiga cursa de debut cu Michael Andretti la Surfer’s Paradise, Australia. Andretti, care venea după un sezon parțial abisal în Formula 1, s-a alăturat echipei lui Chip Ganassi pentru a-l înlocui pe Arie Luyendyk după eliberarea lui Luyendyk. Luyendyk a semnat cu Indy Regency Racing pentru cursa 500. Tatăl lui Michael, Mario Andretti, a anunțat că 1994 va fi ultimul său Indy 500.

Experiență în IndyCar cu două locuri: Mario Andretti

Experiența în monoposturile IndyCar: Mario Andretti

Fotografie de: Trevor Horn

Bobby Rahal a obținut puterea Honda pentru 1994 împreună cu coechipierul său Mike Groff. Aceștia au renunțat la jumătatea anului 1993 la designul șasiului lor intern pentru Lolas, după ce nu au reușit să facă spectacol în 1993. John Andretti a anunțat că va fi primul pilot care va face dublu serviciu în ziua cursei, participând la Indianapolis 500 și zburând la Charlotte pentru a concura în NASCAR’s Coca Cola 600.

După mai multe zile de antrenamente, o primă linie numai pentru Penske părea probabilă până când Paul Tracy s-a accidentat în Fast Friday, punând capăt șanselor sale de a fi în prima linie. În ziua pole-position-ului, Unser Jr. și-a propulsat Penske-ul spre primul său pole-position pe un circuit oval. A doua zi, Fittipaldi s-a calificat pe locul 3, în timp ce Mario Andretti a fost în siguranță, pornind de pe poziția a 9-a pentru al 29-lea său 500.

După ce primul weekend de calificări s-a încheiat, Al Unser Sr. și-a anunțat retragerea marți, după ce nu a reușit să se pună la punct cu mașina sa. Până la terminarea calificărilor, Johnny Rutherford se retrăsese și el și a condus un ultim tur de pistă de sărbătoare în aceeași mașină pe care AJ Foyt a folosit-o în Ziua Polului, în 1993, în același scop.

În al doilea weekend de calificări a avut loc o dramă destul de mare, deoarece Rahal și-a dat seama că mașinile sale nu vor fi suficient de rapide și a cumpărat niște mașini de rezervă din 1993 de la Roger Penske. Mașinile aveau motoare Ilmor în ele, iar Rahal și Groff au calificat mașinile sâmbătă, pe 21. Bryan Herta a fost cel mai lent în calificări, iar Mark Smith nu a reușit să ajungă în cursă, menținând vie statistica conform căreia niciun pilot cu numele de familie Smith nu a luat startul la cursa 500.

Roger Penske

Fotografie realizată de: Richard Sloop

Au fost 6 Penskes, 7 Reynards și 20 de mașini Lola în teren. Au fost 3 Mercedes, 1 Buick, 2 Menards, 6 Ilmor-Ds și 21 de motoare Ford Cosworth în teren.

Ziua cursei a răsărit și Unser Jr. a condus încă de la start. Prima avertizare a fost una scurtă, după ce Dennis Vitolo s-a rotit la ieșirea din virajul 4 în turul 6. După ce nu a lovit nimic, a reluat competiția și steagul verde a fost arborat câteva tururi mai târziu.

Roberto Guerrero s-a rotit și a lovit peretele în partea de sud a pistei în turul 20, iar în timpul atenționării care a urmat, liderul a schimbat pentru prima dată mâinile pentru că Unser Jr. și-a blocat motorul și Fittipaldi a profitat de greșeala coechipierului său.

Avertizarea a fost, de asemenea, sfârșitul drumului pentru Mario Andretti. În ciuda celor mai bune eforturi ale echipei, Lola Newman-Haas a fost eliminată. Supapa de suprapresiune a fost suflată în interiorul plenumului din partea superioară a motorului, astfel că motorul a pierdut putere și nu a mai putut fi repornit.

După repornire, a existat un scurt interludiu de verde înainte ca Mike Groff și Dominic Dobson să scoată atenționarea cu un incident între două mașini în virajul 1.

Următoarele 50 de tururi s-au desfășurat fără incidente până când Hideshi Matsuda s-a accidentat în virajul 1. Doar câteva secunde mai târziu, John Paul Jr. s-a accidentat în virajul 3, cel mai probabil victimă a unui pneu tăiat în urma unor resturi. În timpul atenționării, mașina lui Dennis Vitolo a sărit peste partea din spate a mașinii lui Nigel Mansell. Amândoi au fost eliminați, iar Mansell a părăsit pista supărat. Mai târziu, în timpul acestei atenționări, mașina lui Tracy a fost retrasă din cursă din cauza unei defecțiuni la turbocompresor.

În tot acest timp, Emerson Fittipaldi domina cursa și era pregătit să facă o oprire de alimentare cu combustibil în finalul cursei cu mai puțin de 10 tururi înainte de final.

El nu a ajuns niciodată atât de departe.

În turul 185, el a încercat să facă o cursă la ieșirea din virajul 4 pentru a-și pune coechipierul cu un tur mai puțin. Fittipaldi a ajuns cu roțile din partea stângă pe benzile de rulare, s-a desprins puțin și a lovit zidul din virajul 4 cu partea din dreapta spate a mașinii sale. Aripa spate s-a desprins de pe mașină în timp ce aceasta a încetinit și s-a oprit la câteva sute de metri înainte de curtea de cărămizi.

Unser Jr. a preluat conducerea și nu avea să o mai cedeze. Un accident întârziat în primul viraj al lui Stan Fox a adus ultimul avertisment al cursei și cursa se va încheia sub galben pentru a treia oară în 7 ani. Jacques Villeneuve a terminat pe locul 2 și a câștigat premiul de debutant al anului, în timp ce Bobby Rahal a plecat de pe locul 28 și a terminat pe locul 3 pentru a-și menține seria de ani impari/pare. Jimmy Vasser a terminat pe locul 4, iar Robby Gordon a fost cel mai bine clasat Lola, pe locul 5.

La câteva săptămâni după cursă, USAC a schimbat regula cu privire la motoarele cu tijă de împingere construite special și la amplificarea turbocompresorului lor. Motorul Mercedes proiectat pentru cursa 500 nu a mai concurat niciodată. Unser Jr. a continuat să câștige campionatul IndyCar în acel an.

Mulțumiri lui Carl Hungness și IMS Radio Network pentru diverse fapte și cifre care au contribuit la această poveste.