The Knicks are shambling towards the end of what may wind up being the worst season in franchise history, but 20 years ago this week a matchup against the Los Angeles Lakers turned into one for the history books, thanks to a late-game dustup between Chris Dudley and Shaquille O’Neal.

Zanim przejdziemy do monumentalnego momentu pomiędzy Dudley’em i Shaqiem, ustawmy scenę na to, co działo się w NBA i dla Knicks, zmierzając do meczu z Lakers 28 marca. NBA była w środku sezonu skróconego przez lockout, więc rekordy drużyny będą wyglądać dziwnie.

Setting things up

The Knicks, siedząc na 16-13, były coming off 94-87 zwycięstwo nad Jason Kidd, Clifford Robinson i Phoenix Suns. To było przed upadkiem Knickerbockers jako franczyzy, co oznacza, że zespół wciąż miał dobrych graczy na nim. Dokładniej rzecz ujmując, Knicks byli prowadzeni przez takich graczy jak Allan Houston, Latrell Sprewell, Larry Johnson i starzejący się Patrick Ewing. Trenerem drużyny był Jeff Van Gundy. Ah, stare dobre czasy.

Lakers, w międzyczasie, byli 19-11. Chociaż Shaq i Kobe Bryant byli w drużynie – nie wspominając o Glenie Rice’ie, Dennisie Rodmanie, Dereku Harperze, Ricku Foxie, Robercie Horry’m i Dereku Fisherze – drużyna nie rozpoczęła jeszcze swojej dynastii. W rzeczywistości pierwsze mistrzostwo Lakers z Shaqiem i Kobe’m miało nadejść dopiero w następnym sezonie. Trenerem Lakers był Kurt Rambis, którego możecie pamiętać jako gościa, który ostatnio trenował Knicks i nie był w tej pracy aż tak świetny.

Knicks wywalczyliby sobie drogę do playoffów jako ósmy seed w Konferencji Wschodniej. Lakers, z drugiej strony, zakończyli sezon remisując na czwartym miejscu w Konferencji Zachodniej. San Antonio Spurs zmietli Lakers w półfinałach Konferencji Zachodniej, a Knicks cudem wydostali się ze Wschodu, przegrywając w pięciu meczach ze Spurs. Dlatego, mimo że Lakers pokonali Knicks w tym konkretnym meczu, jest argument, że Knicks byli w rzeczywistości lepszą drużyną, ponieważ przynajmniej wygrali jeden mecz przeciwko Spurs w playoffach.

Teraz, gdy stół jest już ustawiony, przyjrzyjmy się temu, co doprowadziło do tego, że Shaq zdecydował, że Dudley zasłużył na to, by rzucić się na twarde drzewo.

The Game

Od samego początku Lakers i Knicks ruszyli na siebie tak, jak Mitchell Robinson na próbę strzału przeciwnika: z wściekłą furią i odrobiną nienawiści. Wiele z tej złej krwi pomiędzy obiema drużynami można przypisać grze Rodmana, który „często był w środku wydarzeń”, według CBS News recap z meczu. Co dziwne, pomimo pięciu fauli technicznych i kilku wyrzutów, Rodman nie był wśród tych, którzy zostali wyrzuceni.

„Zawsze zadziwia mnie to, że to on jest zawsze zaangażowany, ale to zawsze inni ludzie są karani,” powiedział Van Gundy. „On jest brudnym graczem. To znaczy, jest świetnym graczem, ale gra nieczysto.”

Knicks prowadzili 27-21 po pierwszej kwarcie, ale do połowy Lakers prowadzili 50-42. W ostatniej kwarcie Lakers prowadzili 72-65, ale rajd Knicks, w którym Sprewell zdobył 13 punktów sprawił, że Knicks zbliżyli się na trzy punkty na kilka minut przed końcem. Sprewell zdobył 25 punktów z ławki. Houston natomiast miał 15 punktów, a Ewing 20 punktów, 13 zbiórek i 3 bloki. Ostatecznie to Harper, były Knick, zakończył mecz dla Lakers, trafiając dwa rzuty trzypunktowe, które dały im prowadzenie 89-79 na trzy minuty przed końcem, którego nie oddali już do końca. Ostateczny wynik to 99-91 dla Lakers. Shaq zdobył 21 punktów i 9 zbiórek, podczas gdy Kobe miał 29 punktów, 5 zbiórek i 5 kradzieży. Ostateczny wynik, jednak nie jest najważniejszą częścią tego meczu.

The Moment

Jak już zauważono, cały mecz był wypełniony napięciem, a późno w trzeciej kwarcie jest, gdy rzeczy zaczęły naprawdę wybuchnąć. Około półtorej minuty po tym jak Kurt Thomas i Rodman otrzymali podwójne techniczne, obaj gracze po raz kolejny wdali się w przepychankę, w wyniku której Thomas został wezwany za flagrant poziomu drugiego i został wyrzucony z gry.

„Nie sądziłem, że powinienem dostać faul za bycie kopniętym, ale tak było” – powiedział Thomas. „To jest coś, co on robił przez wiele lat. On zawsze kopie. Więc muszę się bronić.”

Tensions remained high as the fourth quarter began, and midway through the period is when the moment finally happened. Z Knicks w dół trzy, Lakers dostał piłkę do Shaq w post. Ten trzema dryblingami wsparł Dudley’a, po czym obrócił się i eksplodował w górę po monster slam dunk. Po tym jak Shaq skończył slam i wylądował, obiema rękami rzucił Dudley’a na parkiet, traktując 6’11” centra jak szmacianą lalkę. Wsad dał Lakersom prowadzenie 80-75, ale Dudley nie był zadowolony z tego, że po prostu wstał i spróbował zejść i zdobyć punkty na drugim końcu.

Zamiast tego wstał, podniósł piłkę do kosza, którą Shaq właśnie wbił do domu, i wystrzelił piłkę w kierunku O’Neala tak mocno, jak tylko mógł. Dudley został wyrzucony, a Shaq został ukarany faulem technicznym. Zachowanie Dudleya w tym momencie było imponujące. Po pierwsze, mógł po prostu pozwolić Shaqowi na wsad, ale nie chciał iść spokojnie w noc i faktycznie wykonał kawał dobrej roboty próbując kontestować rzut. Niestety, nie da się zatrzymać Shaqa, gdy jest tak blisko obręczy. Po drugie, Dudley nie tylko rzucił piłkę w Shaqa, ale wpatrywał się w niego i szedł w jego kierunku, jakby chciał powiedzieć „Nie boję się ciebie”. Ponownie, to robi wrażenie, kiedy udajesz, że Shaq nie sprawił, że Dudley po prostu wyglądał tam jak mały chłopiec.

Po meczu Shaq udawał niewinność.

„On po prostu mnie złapał, był pode mną, musiałem go od siebie oderwać,” powiedział O’Neal. „Nie, nie byłem zły w ogóle.”

Jak dla Dudleya, chłodniejsze głowy zwyciężyły, gdy miał trochę czasu, aby zatrzymać się i think.

„Obie rzeczy były złe,” powiedział. „Nie sądziłem, że powinienem zostać wyrzucony. Ktoś cię popycha, ja po prostu odpowiedziałem w ten sposób.”

Jego decyzja o odpowiedzi w ten sposób doprowadziła do powstania jednego z najwspanialszych filmików w całym internecie, a zagranie to zapisało Dudley’a na zawsze jako Knickerbocker’a, pomimo mizernych statystyk, jakie wykręcił podczas swojego pobytu w drużynie (w 144 meczach w barwach Knicks, Dudley spędzał średnio 13.9 minut na mecz, zdobył 2,3 punktu na 40 procent z pola i 43 procent z linii rzutów wolnych, i chwycił 4,2 zbiórki).

Stats aside, Dudley’s legacy as a Knick pozostaje na zawsze nienaruszona ze względu na czas dostał nadużywane przez Shaq, ale odmówił wycofania się i rzucił piłkę do Big Diesel.