Jan. 7, 2005

#2 Kansas Jayhawks (10-0) vs. #8 Kentucky Wildcats (10-1)

11. mérkőzés – 2005. január 9., vasárnap – 15:35. (Közép) – Lexington, Ky. – Rupp Arena (23,000)

A mai mérkőzés

Itt csak néhány szempont a Kansas – Kentucky férfi kosárlabda mérkőzés megvitatásához:

-Az NCAA Divízió I férfi kosárlabda történetének három legtöbb győzelmet arató programja közül kettő csap össze egymással – 1. Kentucky – 1886 győzelem; 2. North Carolina – 1839 győzelem; 3. KANSAS – 1835 győzelem; 4. Duke – 1747 győzelem.

-Két top 10-es csapat találkozik – a 2. Kansas a 8. Kentucky ellen.

-Kansas 19-3-ra áll az utolsó 22 mérkőzésén. A Kentucky 23-3-ra áll az utolsó 26 mérkőzésén.

-Rupp Arena a kanadai Halsteadből származó Adolph Ruppról kapta a nevét, aki a KU-n végzett, és 1923-ban a KU-n játszott F.C. “Phog” Allen edző irányítása alatt.

-A korábbi Tulsa edzők, Bill Self és Tubby Smith másodszor találkoznak egymással.

A második helyen álló Kansas a szezonban először utazik hivatalos útra, amikor vasárnap 15:30-kor (középen) a 8. Kentucky-hoz látogat a CBS-en. A Kentucky lesz a második top 10-es csapat, amellyel a Kansas az újévben találkozik. A Jayhawks újév napján az akkor 9. helyen álló Georgia Techet 70-68-ra győzte le hosszabbításban. A KU egyetlen másik mérkőzése az Allen Fieldhouse-tól távol volt, amikor december 22-én a Wisconsin-Milwaukee-t 73-62-re legyőzte a Yellow Book Shootoutban a Kansas City-i Kemper Arénában (Kansas City, Mo.). A Jayhawks 1996-97 óta először áll 10-0-ra, miután múlt szerdán zsinórban 14. alkalommal nyert 65-60-ra a Texas A&M ellen a konferencia nyitányán. A 8. helyen álló Kentucky 10-1-re áll, és zsinórban hat győzelmet aratott. A Wildcats szerdán megnyerte a délkeleti konferencia nyitányát a South Carolina 79-75-ös legyőzésével.

A Kansasről

A 2. Kansas 10-0-ra áll, először az 1996-97-es szezon óta, amikor a Jayhawks 22-0-val nyitotta a szezont, majd 34-2-re végzett. A KU az egész szezonban az első két helyen állt az országos rangsorban, és az első helyen nyitotta az évet. A legutóbbi három hazai mérkőzésükből kettőn a Jayhawks rugalmasságról tett tanúbizonyságot, hiszen kétszámjegyű hátrányból fordítottak – 11-0-ra a South Carolina és 27-11-re az akkor 9. helyen álló Georgia Tech ellen. A KU ebben a szezonban 10 ellenfeléből nyolcszor dobott többet, és átlagosan 78,6 pontot szerez, míg 60,9 pontot ad el versenyenként. Mivel az idősebb Wayne Simien sérülés miatt négy-hat hétig nem léphet pályára, az idősebb Keith Langford az aktív pontlistát vezeti 14,9 ponttal meccsenként, és ezzel kilencedik a Big 12-ben. A másodéves J.R. Giddens a következő 10 ppg-vel és 23 hárompontossal vezeti a csapatot ebben a szezonban. Az idősebb Aaron Miles 9,7 pontot szerez meccsenként, és 7,5 assziszttal vezeti a ligát. A junior Christian Moody 6,4 pontot átlagol, és 5,2 lepattanóval második a csapatban. Simien vezeti a KU-t 17,4 ponttal és 12 lepattanóval versenyenként, és ő az egyetlen játékos a Big 12-ben, aki dupla-duplát átlagol.

Kansas vezetőedző Bill Self

A Kansas edzője, Bill Self második szezonjában 34-9-re áll a KU-nál, összességében pedig 241-114-re a 12. szezonjában. Tavaly a KU 24-9-es mérleget ért el, és 12-4-es mérleggel holtversenyben a második helyen végzett a Big 12-ben. A KU zsinórban harmadszor jutott be az NCAA-torna elit nyolcaddöntőjébe, ahol a Georgia Tech ellen hosszabbításban 79-71-re kikapott. Self 24 győzelmével Dick Harpnak sikerült megszereznie a legtöbb győzelmet, amit a KU edzője a Kansasnél töltött debütáló szezonjában elért. A KU-t megelőzően Self két Big Ten-bajnoki címet és három NCAA-tornán való részvételt ért el az Illinois államban. Az Illinois előtt a Tulsát két WAC-bajnoki címre vezette 1999-ben és 2000-ben, 2000-ben pedig a Sporting News nemzeti edzője volt. A négyszeres Naismith Coach of the Year Award döntős, Self 1985-86-ban kezdte edzői pályafutását a KU-nál, majd 1986-tól 1993-ig az Oklahoma State-nél, az alma materénél volt asszisztens. Első vezetőedzői munkája az Oral Robertsnél volt, ahol az Arany Sasokat 1996-97-ben a NIT-be vezette, ami 1983-84 óta az első poszt-szezonbeli szereplésük volt. Self 0-1-re áll a Kentucky ellen, 1998-ban a Tulsánál kapott ki a Wildcats-től – 74-53-ra Lexingtonban.

A legutóbbi mérkőzés – Kansas 65, Texas A&M 60

A második helyen álló Kansas 65-60-as győzelemmel nyitotta a Big 12 szezonját a vendég Texas A&M ellen szerda este az Allen Fieldhouse-ban. A Jayhawks mindössze 41 százalékkal dobott mezőnyből a mérkőzésen, de a büntetővonalról 22-ből 27-ből a szezon legjobb eredményét értékesítette, és ezzel megpecsételte a győzelmet. A szünetben a Kansas (10-0) 29-24-re vezetett az Aggies ellen. A második félidőben is szoros maradt a meccs, hatszor volt egyenlő az állás. A KU újonca, Alex Galindo 40 másodperccel a vége előtt bedobott egy hármast, amivel a Jayhawks végleg vezetéshez jutott. Az idősebb Aaron Miles 15 ponttal és öt assziszttal vezette a Jayhawks csapatát. A KU-nak csak egy másik játékosa ért el kétszámjegyű pontszámot, az idősebb Michael Lee 10 pontot szerzett a padról. A KU kispadja 28-2-re felülmúlta az A&M tartalékjait. Galindo nyolc pontot szerzett, míg a junior Moulaye Niang négy ponttal és hat lepattanóval járult hozzá 11 szolid perchez.

KU-A&M maradék

A Kansas az első félidőben tökéletesen dobott 6-6-ot a büntetővonalról, és szezoncsúcsot jelentő 81-et dobott.5 százalékkal… Az öt asszisztjával a szenior Aaron Miles az első helyre lépett a Big 12 konferencia asszisztlistáján… Miles 355 asszisztot adott a liga mérkőzésein, amivel megelőzte a korábbi Oklahoma State irányító Doug Gottliebet (354)… A Jayhawks zsinórban 94 mérkőzésen tartotta 100 pont alatt ellenfelét… A KU zsinórban 156 mérkőzésen dobott legalább egy hárompontost… Miles 117 mérkőzéssel a nyolcadik helyen áll az összes megkezdett mérkőzés listáján. Egy pontra van a hetedik helytől… Miles megelőzte Raef LaFrentz-et és Adonis Jordant, és 3615-tel a 10. helyen áll a KU minden idők játékperceinek listáján… A rangidős Keith Langford mind a 118 Kansas-mérkőzésén kezdett és szerzett pontot… 15 pontjával Miles lett a 48. játékos a KU történetében, aki 1000 pontot szerzett karrierje során…. Kilenc pontjával Langford (1557 pont) megelőzte Kenny Gregoryt és feljött a Kansas örökranglistájának 12. helyére… A szenior Michael Lee 28 percet játszott a szezonban… A junior Moulaye Niang két mezőnykosarat szerzett és hat lepattanót szedett le a szezonban 11 perc alatt… A Jayhawks 33-27-re kapott ki, ami az első alkalom, hogy a szezonban kiütötték őket… A KU nyolc eladott labdája a legkevesebb volt a szezonban.

A Kentuckyról

A Kentucky kétszeres címvédő a Délkeleti Konferencia bajnoka, és 10-1-es mérleggel lép pályára a Kansas ellen. A Wildcats zsinórban hat győzelmet aratott, és a junior Kelenna Azubuike vezeti őket, aki 15 pontot átlagol és 4,5 lepattanóval második a csapatban versenyenként. Az idősebb Chuck Hayes meccsenként 9,5 lepattanóval vezeti a UK-t, és 11,9 ponttal második a csapatban. A Kentucky harmadik legjobb pontszerzője – a junior Patrick Sparks – 11,5 ppg-nél jár, és 5,4 asszisztot ad a csapatnak. Az újonc Randolph Morris szintén kétszámjegyű pontszámot ér el 10,2 ppg-vel.

Kentucky vezetőedző Tubby Smith

A Kentucky vezetőedzője, Tubby Smith hét szezon alatt egy nemzeti bajnoki címig, négy SEC bajnoki címig és öt SEC bajnoki címig vezette a Wildcatset. 2003-ban Smith kilenc országos év edzője díjat érdemelt ki azzal, hogy 32-4-es mérlegre vezette a UK-t – 19-0-ra a SEC ellen (bajnoki szezon és konferencia bajnoki cím). Smith összesen 14. szezonját tölti, és 325-115-ös mérleggel rendelkezik, a Kentucky átvétele előtt a Tulsában és a Georgiában dolgozott. A UK-nél töltött nyolcadik szezonjában 201-53-as mérleggel rendelkezik.

A sorozat

A Kentucky 19-3-ra vezet a Kansas elleni sorozatban, a Kansas három győzelméből kettőt az utolsó öt találkozón szerzett… A sorozat 1950-re nyúlik vissza, amikor a UK 68-39-re nyert Lexingtonban… A Jayhawks még soha nem győzte le a Wildcatset Lexingtonban (0-7)…. A Kansas vezetőedzője, Bill Self 1998-ban a Tulsa vezetőedzőjeként találkozott a Kentuckyval Lexingtonban, a Wildcats 74-53 arányban került ki győztesen a mérkőzésből… A Kentucky vezetőedzője, Tubby Smith az 1998-99-es szezonban kétszer találkozott a Jayhawks-szal és kétszer legyőzte őket – 63-45-re a Nagy Nyolcasban Chicagóban dec. 1998. december 1-jén és 92-88-as hosszabbítással az NCAA Midwest Regionalban a New Orleans-i Superdome-ban 1999. március 14-én… A Kansas egy mérkőzésen elért 150 pontos rekordját a Kentucky ellen érte el Rick Pitino Wildcats 150-95-ös győzelmével 1989. december 9-én Lawrence-ben.

Kapcsolatok

A Kansas vezetőedzője, Bill Self és a Kentucky vezetőedzője, Tubby Smith is a Tulsa korábbi vezetőedzője – Smith 1991-95 között, Self pedig 1998-2000 között… Self és Smith edzői pályafutásuk során kétszer csapott össze egymással szemben álló vezetőedzőként. 1994-ben Smith csapata, a Tulsa 99-54-re legyőzte Self csapatát, az Oral Robertset. 1998-ban Smith Kentucky Wildcats csapata 74-53-ra legyőzte a Tulsa Hurricane-t Lexingtonban… Mindkét csapat játékoskeretében szerepelnek New York-i játékosok – a Kansasnél Russell Robinson, a Kentuckynál Ramel Bradley és Shagari Alleyne… A Kansas kancellárja, Robert Hemenway korábban ugyanebben a minőségben szolgált a Kentuckynál.

A legutóbbi találkozó

A 8. Kentucky 92-88-as hosszabbításos győzelemmel ejtette ki a 22. Kansast az 1999-es NCAA-tornáról a csoportkör első fordulójában. A KU játékosa, Ryan Robertson 31 pontos karriercsúccsal zárta pályafutását a Jayhawks élén. A Kansas 40-36-os félidei hátrányból felállva hosszabbításra kényszerült, de nem tudta kiharcolni a győzelmet és a továbbjutást a következő körbe.

KANSA végzősök címlapjai

Itt van néhány címlapon a Kansas jelenlegi végzős osztályának – Keith Langford, Michael Lee, Aaron Miles, Wayne Simien:

-Kansas rekord 97-21 (82,2 győzelmi százalék).

-Két Final Four szereplés (2002, 2003).

-NCAA második helyezés 2003-ban.

-Három NCAA Tournament Elite Eight (2002, 2003, 2004).

-Két Big 12 bajnoki cím (2002 – 16-0, 2003 – 14-2).

-Kansas 42 alkalommal szerepelt az Associated Press felmérésének Top 10-es listáján, beleértve a No. Az idősebb Aaron Miles 14,5 pontot átlagol az utolsó két meccsén – 14 pontot a Georgia Tech ellen és 15-öt a Texas A ellen – és 30-szor volt az első ötben.

Miles egyre feljebb lép

Az idősebb Aaron Miles 14,5 pontot átlagol az utolsó két meccsén – 14 pontot a Georgia Tech ellen és 15-öt a Texas A&M ellen. Az akkori 9. helyezett Georgia Tech ellen a portlandi (Ore) irányító 4/5-öt dobott hárompontosból, volt öt lepattanója és nyolc asszisztja. A Texas A&M ellen Miles 6/8-ra dobott mezőnyből, öt asszisztot és két lopást jegyzett. Az utolsó két meccsén Miles 5-7-hez jutott hárompontosból. A szezonban 61,1 százalékkal dobja a hárompontosokat, és öt meccsen 50 százalékkal vagy annál jobban dobott távolról.

Miles asszisztjait jegyzi

Az elmúlt három mérkőzésen a Kansas végzős játékosa, Aaron Miles három karrierrekordot is felállított. A Wisconsin-Milwaukee ellen december 22-én Miles lett a Big 12 karrier asszisztlistájának vezetője, megelőzve az Oklahoma State-es Doug Gottliebet (793). A következő, Georgia Tech elleni mérkőzésen ő lett az iskola eddigi asszisztlistavezetője – jelenleg 813-nál tart -, megelőzve Jacque Vaughn (1994-97) 804 asszisztját. A Texas A&M elleni győzelem alkalmával Miles öt asszisztot osztott ki, amivel 355 assziszttal a liga eddigi egyetlen konferencia-meccsének asszisztlistáját vezette, megelőzve Gottliebet, aki 354-nél járt. Miles az idei szezonban 10 mérkőzésből nyolcban hét vagy több asszisztot adott. A szezoncsúcsa 10 volt a Nevada ellen, és 7,5 assziszttal vezeti a Big 12-t meccsenként. 187 asszisztra van szüksége ahhoz, hogy ő legyen a negyedik játékos az NCAA Divízió I történetében, aki 1000 asszisztot gyűjt össze pályafutása során. Emellett 22 labdaszerzéssel vezeti a csapatot az idén.

Más Aaron Miles(tones)

-A múltkori mérkőzésen a végzős Aaron Miles lett a Kansas történetének 48. játékosa, aki 1000 pontot szerzett. A Texas A&M ellen 65-60-ra megnyert mérkőzésen 1,6 másodperccel a vége előtt dobott két, a meccset eldöntő büntetőjével Miles megszerezte 1000. és 1001. pontját.

-Miles a harmadik a KU karrierje során ellopott labdák tekintetében – jelenleg 236-nál tart. A második helyről 14 hiányzik neki a KU nagyszerű és jelenlegi kosárlabdaigazgatója, Danny Manning 250-hez.

-Miles 117 alkalommal kezdett, amivel nyolcadik a Kansas karrierlistáján, és egy hiányzik a hetedik helyhez.

-Miles bejutott a KU játékperceinek top 10-es listájára, és jelenleg a 10. helyen áll 3615-tel. A kilencedik helytől 40 pontra van.

Langford még mindig gurul

A szenior Keith Langford 17,3 pontot átlagol az elmúlt hét meccsén, és 51,8 százalékkal (43-ból 83) dob mezőnyből ebben az időszakban. A texasi Fort Worth-i irányító a Georgia Tech ellen volt a “go-to guy”, mivel 18 pontjából 16-ot a második félidőben és a hosszabbításban szerzett, a rendes játékidő és a hosszabbítás utolsó 2:46-ában 10 pontot szerzett, és 3,3 másodperccel a vége előtt bedobta a győztes találatot. Langfordot erőfeszítéseiért az ESPN.com a hét nemzeti játékosának és a texasi P.J. Tuckerrel együtt a hét Big 12 játékosának választotta. Langfordnak három 20 vagy több pontot hozó mérkőzése van, mindhárom az elmúlt hét meccsen, köztük 21-et a UW-Milwaukee ellen. A Louisiana-Lafayette ellen 23 perc alatt 24 pont volt a szezoncsúcsa. A TCU elleni győzelem során Langford 17 pontig jutott 6-9-ből 6 dobással. Az előszezonban Wooden és Naismith-díjra jelölt Langford 21 pontot szerzett a Pacific ellen, és karriercsúcsot jelentő hét asszisztot adott. A South Carolina ellen Langford lett a 16. játékos a KU történetében, aki 1500 pontot szerzett karrierje során. Jelenleg 1557 ponttal a 12. helyen áll az iskola örökranglistáján, három pontra van a 11. helytől és 70 pontra a top 10-be kerüléstől.

Moody Making Mark

A junior Walk-on Christian Moody a szezon első mérkőzése óta a kezdőcsapat tagja. Az Asheville, N.C. államban élő csatár 58,5 százalékkal dob a mezőnyből a szezonban. Moody kétszer is 10 lepattanót szedett le karrierje csúcsán ebben a szezonban, többek között az akkori 9. helyezett Georgia Tech ellen. Az utolsó három mérkőzésén átlagosan hét lepattanót szedett le. A TCU ellen megszerezte első dupla-dupláját, és karriercsúcsot ért el pontokban (10) és lepattanókban (10). A második asszisztja a mérkőzésen egy vak kirúgás volt J.R. Giddens hárompontosához, amely felkerült az ESPN SportsCenter Top 10-es listájára. Moody ebben a szezonban ötször szedett le hat vagy annál több lepattanót. A 2004-05-ös szezonban 22,2 percet és 6,4 pontot átlagol, meccsenként 5,2 lepattanóval pedig második a csapatban. Tavaly 25 mérkőzésen hét percet, 1,4 pontot és egy lepattanót átlagolt a KU színeiben.

Robinson egyre több időt kap

Az újonc Russell Robinson az utóbbi négy mérkőzésén 17 vagy annál több percet játszott. A New York-i irányító az egyik első játékos a kispadról, a Wisconsin-Milwaukee ellen 12 pontot szerzett, amiből két hárompontos is volt. Robinson stabilan dobott a büntetővonalról, a Texas A&M ellen 4-5-ből 4 kísérletet tett, ami összesen hat pontot jelentett. A South Carolina ellen is clutch teljesítményt nyújtott, mivel az utolsó 38 másodpercben az egyetlen mezőnykosarát és két büntetőjét is bedobta a 64-60-as győzelem alkalmával. Megérdemelte az ESPN.com a hét újonca címet a USC elleni teljesítményéért. Robinson 47,2 százalékkal dob mezőnyből (25-53-ból) és 7,4 pontot átlagol versenyenként. A második helyen áll a csapatban 12 labdaszerzéssel, és az idei kilenc meccséből nyolcban legalább egyet szerzett.

Galindo feljebb lép

Az újonc Alex Galindo az elmúlt két meccs mindegyikén két hárompontost dobott. A Georgia Tech ellen 1 a 7-ből volt, amikor egy hárompontossal 65-64-re csökkentette a Tech előnyét a hosszabbításban. A Texas A&M ellen 40 másodperccel a vége előtt 58-58-as döntetlent ért el egy hárompontossal. Galindo 6,1 pontot és 2,8 lepattanót átlagol a szezonban. A Wisconsin-Milwaukee és a Georgia Tech ellen hét lepattanóval karriercsúcsot állított fel.

J.R. From Way Out

A másodéves J.R. Giddens legutóbbi fellépésén mindössze harmadszor maradt pont nélkül kétéves KU-s karrierje során. Az Oklahoma City irányítója az utóbbi hat meccséből négyszer dobott három vagy több hárompontost, köztük négyet a Georgia Tech ellen. Tavaly 14-szer fordította meg ezt a trükköt. Giddens 23 hárompontossal vezeti a KU-t ebben a szezonban, és 35,9 százalékkal dob messziről. Mindössze második szezonjában már 97 hárompontosnál jár, és 29-re van attól, hogy felkerüljön a KU karrier top 10-es listájára.

Simien hüvelykujjának állapota

A szenior Wayne Simien december 20-án megműtötték a bal hüvelykujját, amely a South Carolina elleni mérkőzés második félidejében sérült meg. Bill Self vezetőedző szerint várhatóan négy-hat hetet kell kihagynia. A USC elleni második félidőben azonban visszatért, és 20 ponttal és 11 lepattanóval szezonbeli hatodik dupla-dupláját jegyezte.

Simien stabil

Az idősebb Wayne Simien az idei szezonban hét meccséből hatszor dobott 50 százalékkal vagy annál jobban. A Leavenworth, Kan. állambeli csatár idén négy mérkőzésen 20 vagy annál több pontot szerzett, és hat dupla-duplával vezeti a Big 12-t. A szezon első két mérkőzésén Simien mindkét első félidőben dupla-duplát ért el. A Vermont ellen 10 pontot és 11 lepattanót szerzett az első 20 percben. A mérkőzésen szerzett 25 pontjával és 14 lepattanójával Simien elnyerte a hét Big 12-es játékosának járó elismerést. A Saint Joseph’s ellen Simien 14 pontot és 11 lepattanót szerzett az első félidőben. Simien 28 dupla-duplával rendelkezik karrierje során, ami az ötödik a KU karrierlistáján, és holtversenyben a kilencedik (James Thomas, Texas) a Big 12 örökranglistáján.

Kansas Quick Hits

-A 2001-02-es szezon óta a Kansas 19-13-ra áll rangsorolt ellenfelek ellen, ebből 1-0-ra 2004-05-ben. Bill Self irányítása alatt a KU 3-5-re áll rangsorolt ellenfelek ellen.

-KU mind a 10 ellenfelét 50 százalék alatti dobószázalékon tartotta ebben a szezonban. Ráadásul a Jayhawks 2004-05-ben egy kivételével minden ellenfélnél jobban dobott.

-Wayne Simien távollétében a Kansas a játékpercek számát tekintve szétszórta a csapatot. Az elmúlt három mérkőzésen kilenc játékos átlagosan kilenc vagy annál több percet játszott, ebből hét játékos 14 vagy annál több percet versenyenként.

-Az előző szezonban a Kansas 0-8-as mérleggel állt, amikor 5:00 perccel a vége előtt hátrányba került. A Jayhawks ebben a szezonban már kétszer megfordította ezt a tendenciát: a Vermont 58-56-ra vezetett 5:00-nál a KU 68-61-es szezonnyitó győzelménél, és a Georgia Tech 57-51-re vezetett a Jayhawks 70-68-as hosszabbításos győzelménél.

Az idei szezonban két győzelemnél a Kansas 11 pontos vagy annál nagyobb hátrányból fordított – 27-11 a Georgia Tech ellen és 11-0 a South Carolina ellen.

-A Jayhawks az idei szezonban 10 ellenfeléből nyolcnál több lepattanót szerzett.

-A Wisconsin-Milwaukee ellen a Kansas ebben a szezonban először viselt piros mezben. Bill Self vezetőedző alatt a Jayhawks 4-0-ra áll piros mezben.

-Kansas ebben a szezonban kilenc meccsből öt alkalommal 10 vagy több lopást regisztrált. Tavaly a KU hét meccsén volt több mint 10 lopás.

-Kansas 144-7 (95,4 százalék) az Allen Fieldhouse-ban az elmúlt 11 szezonban. Ebben a sorozatban öt veretlen szezon szerepel: 1994-95-ben 14-0; 1995-96-ban 13-0; 1996-97-ben 15-0; 1997-98-ban 16-0; és 2001-02-ben 13-0.

KU Player Quick Hits

-A Texas A&M ellen a végzős Michael Lee 28 percet játszott a szezonban, és másodszor szerzett kétszámjegyű pontot ebben a szezonban.

-A Texas A&M ellen a junior Moulaye Niang karriercsúcsot jelentő két mezőnydobást szerzett és karriercsúcsot jelentő hat lepattanót szedett le 11 perc alatt.

-Az újonc C.J. Giles az elmúlt két mérkőzésen kezdett és az elmúlt négy meccsén hat blokkolt dobása volt. A Georgia Tech ellen kettőt, a South Carolina ellen hármat, a Wisconsin-Milwaukee ellen pedig egyet.

-Az újonc Darnell Jackson a Wisconsin-Milwaukee ellen kezdte pályafutása első mérkőzését.

Rekordok, mérföldkövek, sorozatok, amelyekre figyelni kell

-A szenior Aaron Miles 813 assziszttal a Kansas és a Big 12 karrierlistáját is vezeti. Újév napján, a Georgia Tech ellen megelőzte a KU nagyszerű Jacque Vaughnját (1994-97) az iskolai rekordot illetően. Az előző, UW-Milwaukee elleni mérkőzésen Miles felülmúlta az Oklahoma State-i Doug Gottlieb (1998-2000) által tartott 793-as Big 12-es rekordot.

A Jayhawks zsinórban 94 mérkőzésen tartotta 100 pont alatt ellenfeleit. Az utolsó csapat, amely 100 pontot szerzett a KU ellen, a Texas volt 2002. február 11-én.

-KU zsinórban 156 mérkőzésen dobott legalább egy hárompontost. A Kansas utoljára 2000-ben, a Texas elleni vereség alkalmával nem talált be egy távoli labdát.

-Miles 117 mérkőzéssel a nyolcadik helyen áll a KU által megkezdett mérkőzések listáján. Egy pontra van a hetedik helytől.

-Miles következő 10 asszisztos meccsével megelőzi Jacque Vaughn-t a karrierje legtöbb kétszámjegyű asszisztot adó meccsét a KU-nál. Mindketten 18 meccsel állnak a KU listájának élén.

-Wayne Simien 681 lepattanóval a 13. helyen áll a KU karrierlistáján. Simien 42-vel van lemaradva a 12. helyről.

-Keith Langford mind a 118 Kansasben játszott és szerzett pontot.

Sorozatos dolgok

A Kansas lenyűgöző számú sorozattal vág neki a 2004-05-ös kampánynak:

-KU 14 győzelemmel zárt zsinórban konferencia-nyitányon. A Jayhawks utoljára 1991. január 8-án szenvedett vereséget a liga nyitányán az Oklahoma ellen.

-Kansas 21 meccses győzelmi szériával büszkélkedhet a Senior Day-en. A KU utoljára 1983-ban, a Nebraska ellen szenvedett 60-58-as vereséget a szezon utolsó hazai mérkőzésén.

-KU, amely az előző szezonban 24-9-re nyert, 15 egymást követő évben nyert legalább 20 mérkőzést.

-A Jayhawks 15 alkalommal vett részt zsinórban az NCAA-tornán. A KU utoljára 1989-ben nem vett részt a Big Dance-en próbaidő miatt.

-Kansas sikereket ért el az NCAA-torna korai szakaszában: zsinórban 21 első körös mérkőzést nyert meg. Az 1978-as UCLA az utolsó csapat, amely az első fordulóban kiütötte a Jayhawksot.

-Kansas az elmúlt három szezonban két NCAA Final Fourban volt, és két Big 12 alapszakasz-bajnokságot nyert.

A ranglistákon

Kansas az Associated Press és az ESPN/USA Today edzői szavazásán az egész szezonban az első vagy második helyen szerepelt. A Jayhawks mindkét helyen az első helyen kezdte a szezont, ami 1956-57 óta először fordult elő az AP-ben és 1996-97 óta az edzői felmérésben. Bill Self irányítása alatt a KU a 2003-04-es szezont a 9. helyen zárta az edzői felmérésben (az AP szerint a 16. helyen, amelynek felmérése az NCAA-torna előtt zárul).

KU – Domináns a Big 12 játékában

A Big 12 konferencia megalakulása, az 1996-97-es szezon óta a Kansas a liga domináns ereje. A KU az egyetlen olyan csapat a ligában, amely több mint 100 mérkőzést nyert az alapszakaszban. A Jayhawks 107-22-re áll, ami 17 győzelemmel több, mint a következő csapat a listán, a Texas (89-39). Ezen kívül a Jayhawks nyolc Big 12 rendes szezonbeli bajnoki címéből négyet megnyert, és a KU szerezte meg az első három Big 12 bajnoki címet.

Kansas 50 éves az Allen Fieldhouse

A néhai Dr. F.C. “Phog” Allen, a Jayhawks 39 évig vezetőedzője tiszteletére elnevezett Allen Fieldhouse-t sokan az egyik legjobb helynek tartják Amerikában, ahol egyetemi kosárlabda-mérkőzést lehet nézni. A Fieldhouse-t 1955. március 1-jén avatták fel, amikor a Jayhawks 77-66-ra legyőzte a Kansas State-et 17 228 néző előtt. Az Allen Fieldhouse ebben a szezonban ünnepli fennállásának 50. évfordulóját. A Fieldhouse évfordulójának ünnepségeit a március 2-i Kansas State elleni mérkőzés köré tervezik – a KU első ellenfele a létesítményben.

Tudta?

A Kansas és a Kentucky együttesen 89 konferenciabajnokságot nyertek. A Kansas 47, míg a Kentucky 42 győzelmet könyvelhetett el.

A következő

A Kansas január 12-én, szerdán az Iowa State-ben folytatja hárommeccses idegenbeli szereplését. Tavaly a Jayhawks és a Cyclones két szoros mérkőzésen osztozott a két találkozón – az ISU 68-61 Amesben és a KU 90-89 (ot) Lawrence-ben. A mérkőzés kezdete 19 órakor lesz (közép-európai idő szerint).