A 100 Indianapolis 500 mérföldes futam során a győztesek és a gyötrelmesen közel kerülők listája tele van elképesztő történetekkel és színes karakterekkel, amelyek hozzájárultak ahhoz, hogy a verseny “A versenyzés legnagyobb látványossága” legyen. Az 1987-es esemény minden bizonnyal rendelkezett egy emlékezetes verseny minden meghatározó tulajdonságával: a verseny történetének legnyerősebb csapata, a nyílt kerékversenyzés leghíresebb családjából származó versenyző, aki a negyedik versenyét próbálta megnyerni helyettesítő pilótaként, és az autó, amelyet egy valószínűtlen helyről húztak ki, hogy szolgálatba álljon.

A Penske csapat és az Indy 500 úgy illeszkedett egymáshoz, mint kéz és kesztyű. A szervezet összesen 16 Indy 500-at nyert, a legtöbbet a történelemben. Ha az 1970-es évek voltak az az évtized, amikor Roger Penske először kóstolt bele a sikerbe a Brickyardon, akkor az 1980-as évek voltak az az évtized, amikor csapata meghatározóvá vált. Amikor a csapat belépett a kapun az 1987-es versenyre, öt Indy 500-as győzelem volt a birtokukban, három az évtizedforduló óta.

A háromautós felállás, amelyet a Team Penske az Indy 500-ra tervezett indítani abban az évben, a kétszeres győztes Rick Mears, az 1985-ös győztes Danny Sullivan és a veterán Danny Ongais volt. A verseny háromszoros győztese, idősebb Al Unser az előző évben vonult vissza a főállású versenyzéstől – a Team Penske-nél -, és a versenyre munkanélküliként jelent meg az Indianapolis Motor Speedway-en.

Május 7-én, a verseny ötödik edzésnapjának elején Ongais keményen a külső falnak ütközött a négyes kanyarban, és a hónap hátralévő részére kiesett. Ráadásul a Team Penske úgy döntött, hogy leparkolja PC-16-os futóművét az 1986-os March futóművek javára. Az elsőt csak másnap szállították le, és Mears és Sullivan pénzérmét dobott fel, hogy ki fogja vezetni. Mears nyerte a dobást.

A kvalifikáció a versenyre május 9-én, szombaton kezdődött, és a Penske csapat még mindig nem tudta helyettesíteni Ongais-t. Bár Mears az új Marchot már fel tudta gyorsítani, Sullivannek a PC-16-ost kellett kvalifikálnia. Mindketten biztonságosan bejutottak a mezőnybe, de tárgyalások folytak arról, hogy Sullivan a következő hétvégén újra kvalifikálja a March alvázát, amikor az megérkezik a versenypályára.

Május 13-án, szerdán Unser, Sr. lett hivatalosan Ongais utódja. Idősebb Unser azt fontolgatta, hogy visszatér otthonába, Albuquerque-be, miután a hónap elején nem talált versenyzőt, de úgy döntött, hogy marad, hogy segítsen fiának, ifjabb Al Unser-nek felkészülni a versenyre. A Team Penske illetékesei elkezdték átfésülni a potenciális Marche-ok flottáját, hogy megfelelő nevezést találjanak idősebb Unser számára.

A kiválasztott alváz a PA állambeli Readingben, egy Sheraton szálloda előcsarnokából került elő, ahol éppen bemutatóautóként használták. A Penske csapatra jellemző módon a 25-ös számú csapat legénysége formába hozta az alvázat, és Unser, Sr. lehetőséget kapott arra, hogy megnyerje negyedik Indy 500-as győzelmét, amivel A.J. Foyt-ot holtversenyben az eddigi legtöbbet.

Mears a harmadik, Sullivan a 16., Unser, Sr. pedig a 20. helyről indult, így a Penske csapat a 33 autóból álló mezőnyben szétszórva indult az 1987-es Indy 500-on. Folytatva a hónap témáját, a verseny során nagy volt a lemorzsolódás. Mears a 75. körben egy tekercshuzal miatt esett ki, Sullivan pedig a 160. körben motorproblémával.

Az idősebb Unser mindeközben vigyázott a felszerelésére, miközben végigdolgozta magát a mezőnyön, bár Mario Andretti verhetetlennek tűnt, mivel elképesztő tempót diktált. A 90. körre az idősebb Unser beverekedte magát az első ötbe, de két kör hátránya volt a gyors Andrettivel szemben.

25 körrel a vége előtt azonban Andretti üzemanyag-befecskendezési probléma miatt feladta a versenyt, és átadta a vezetést Roberto Guerrerónak. Guerrero előnye az immár második helyen álló Unser, Sr. előtt majdnem egy teljes kör volt, de neki még egy utolsó boxkiállást kellett végrehajtania, míg a 25-ös számú csapat Unser, Sr. már korábban behívta.

18 körrel a vége előtt Guerrero leért a boxutcába, de kuplungproblémák katasztrófává változtatták a rutinszerű szervizt. A boxutcából nézte, ahogy Unser elhajózott, hogy átvegye a vezetést, és végül Guerrero majdnem egy kör hátrányba került. Innentől kezdve Al Unser, Sr. a negyedik Indy 500-as győzelmét aratta. 47 évesen ő lett a verseny történetének legidősebb győztese.

Mi lett volna, ha visszatér Albuquerque-be ahelyett, hogy a 16. és Georgetown között lóg? Mi lett volna, ha a Team Penske legénysége nem tudott volna időben felkészíteni egy showcar-t, hogy versenyezhessen? Az Indy 500 története talán egészen másképp nézne ki, mint ma.