Înainte de startul cursei, mai multe mașini au fost nevoite să se mute în partea din spate a plutonului: schimbări de motor pentru Greg Biffle, aflat în pole position, Ryan Newman, Ricky Craven și Derrike Cope, câștigătorul cursei din 1990. Bobocul și debutantul în Cupa Sprint Scott Riggs a pornit din spate într-o mașină de rezervă. Acest lucru a însemnat că Dale Earnhardt, Jr., câștigătorul Gatorade Duel #1, a preluat primul loc de start și a condus primele tururi.

Mark Martin, care venea după un sezon dezamăgitor anul trecut, a ieșit din cursă cu un motor explodat în turul 8, ceea ce a adus primul avertisment. În turul 26, coechipierul său de la Roush Racing, Jeff Burton, i s-a alăturat în garaj, de asemenea cu o defecțiune la motor. Kevin Harvick a făcut prima schimbare la conducere în turul 30. Patru tururi mai târziu, Cope a făcut un derapaj în virajul 4, colectându-l pe Scott Riggs; acest lucru avea să aducă al doilea avertisment. După prima rundă de opriri la boxe cu steag verde, Tony Stewart a preluat conducerea. El și Jimmie Johnson au făcut schimb de câteva ori, în timp ce navigau printre mașinile cu depășiri (cele mai multe dintre ele se aflau la „coada” turului principal, având în vedere că accidentul din turul 34 a avut loc în timpul opririlor la boxe) înainte ca Earnhardt, Jr. să recupereze conducerea.

În turul 60, a fost lansat al treilea avertisment când Rusty Wallace, Ken Schrader și Jeff Green s-au ciocnit pe banda din spate. După reluarea cursei, Stewart și Earnhardt, Jr. s-au luptat amândoi pentru conducerea cursei până când un accident uriaș a avut loc pe linia dreaptă din spate, în turul 71. Acesta a început atunci când începătorii Brian Vickers și Johnny Sauter au intrat în contact, adunându-i pe Marlin, Newman, Michael Waltrip, câștigător al cursei 500, John Andretti, Kevin Lepage, Terry Labonte; Johnny Benson, Jr.; Scott Riggs, Robby Gordon și Jamie McMurray. Waltrip a pățit-o cel mai rău, deoarece mașina sa a intrat în iarba de pe teren. Frecarea, combinată cu faptul că ploile care spălaseră cursa Busch cu o zi înainte, au făcut ca janta anvelopei să se înfige în iarba din câmp. Mașina s-a răsturnat de trei ori, a ridicat o mulțime de pământ și s-a oprit pe acoperiș. A urmat o întârziere temporară în timpul unei atenționări prelungite (deși cursa nu a fost marcată cu steag roșu), deoarece echipele de urgență au dezbătut dacă să ridice sau nu prea mult mașina lui Waltrip înainte de a-l extrage. Situația a fost exacerbată din cauza mărimii lui Waltrip.

Jeff Gordon a condus plutonul la repornirea din turul 81. Din tururile, 81 până la 200 s-au desfășurat fără avertismente. Principalii concurenți în a doua jumătate a cursei au fost tot Stewart și Earnhardt Jr. care, împreună, au condus 101 din ultimele 120 de tururi. Ei au fost cele mai puternice două mașini ale zilei, deoarece au condus mai mult de 156 de tururi (98 de Stewart și 56 de Earnhardt, Jr.). Când liderii au intrat la boxe în turul 137, Sauter (care era cu cinci tururi în urmă după ce mașina sa fusese avariată în urma accidentului din turul 71) a încercat să intre la boxe cu ei, dar a avut probleme evidente de frânare. A fost nevoit să vireze pentru a-l evita pe Kurt Busch (care era cu un tur în urmă după ce contactul cu Earnhardt, Jr. mai devreme în cursă i-a perforat un cauciuc) și a zburat prin pitlane cu peste 160 km/h. În mod înțelept, nu a încercat să se oprească în boxa sa și a venit în jurul pistei pentru a încerca din nou. Penalizarea pentru depășirea vitezei l-a lăsat și mai în urmă. În timpul ultimei runde de opriri la boxe cu steag verde, cu aproximativ 30 de tururi înainte de final, Biffle a încercat să câștige teren în fața liderilor la intrarea la boxe, dar a fost în mod evident mai rapid decât grupul de mașini care rulau la viteza din pit lane. El a coborât în spatele acestora înainte de a intra la boxe, dar penalizarea pentru viteză l-a scos din Top 10 și din lupta pentru victorie.

Când ultimele opriri la boxe cu steag verde s-au încheiat, debutantul Scott Wimmer de la Bill Davis Racing era în frunte. Echipajul schimbase doar pneurile de pe partea dreaptă, ridicându-l de la o probabilă clasare pe locul șapte sau opt la o șansă la victorie. Din nefericire, nu a avut niciun partener de tracțiune și a fost ajuns din urmă de cei mai rapizi Stewart și Earnhardt, Jr. cu 25 de tururi înainte de final. Earnhardt, Jr. l-a depășit pe Stewart în turul 181 și l-a ținut la distanță în tururile rămase pentru a câștiga primul său Daytona 500. Earnhardt, Jr. a câștigat cursa la exact trei ani după accidentul fatal al tatălui său în ultimul tur al cursei din 2001, unde Waltrip câștigase prima sa cursă, care la rândul său a venit la trei ani după victoria lui Earnhardt în cursa din 1998.

Acest model de victorie a unui pilot cu o anumită legătură cu Earnhardt, Jr. care câștigă Daytona 500 la fiecare trei ani (de la victoria lui Earnhardt, Sr. în 1998) a continuat. Kevin Harvick, care l-a înlocuit pe Earnhardt după moartea acestuia, a câștigat cursa din 2007, învingându-l la limită pe Mark Martin. Jamie McMurray, care conduce pentru Earnhardt Ganassi, a câștigat cursa din 2010. Pilotul Jimmie Johnson de la Hendrick Motorsports (echipa în care se afla Earnhardt Jr. la acea vreme) a câștigat cursa din 2013, deși Earnhardt Jr. a fost al doilea în acea cursă și a câștigat cursa din 2014, doar zece ani mai târziu.