Dne 25. června 1983 Indie poprvé v historii získala titul mistra světa v kriketu, když ve finále na hřišti Lord’s Cricket Ground porazila Západní Indii o 43 ran. Od triumfu Indie na turnaji uplynulo již 37 let. Vítězný tým Světového poháru vedl univerzální hráč Kapil Dev. Finálovou jedenáctku Indie na mistrovství světa tvořili Sunil Gavaskar, K Srikkanth, Mohinder Amarnath, Yashpal Sharma, SM Patil, Kapil Dev (c), Kirti Azad, Roger Binny, Madan Lal, Syed Kirmani a Balwinder Sandhu. Po tomto vítězství dostal kriket v zemi nový impuls a povýšil tento sport pro fanoušky na náboženství, kdy se každé dítě chtělo stát kriketovým hráčem.

Ve finále mezi Indií a Západní Indií vyhrála Indie vhazování a rozhodla se hrát jako první.

Strana vedená Kapilem Devem dokázala vstřelit pouhých 183 ran, když Andy Roberts získal tři branky, zatímco Malcolm Marshall, Michael Holding a Larry Gomes nasbírali po dvou brankách.

Za Indii se nejlépe dařilo Krisu Srikkanthovi, který zahrál 38 ran, kromě něj se žádnému dalšímu pálkaři nepodařilo překročit hranici 30 ran.

Při obraně 183 Indie odvedla dobrou práci, když udržela pod kontrolou tok běhů Windies, a Madan Lal poté propustil klíčové pálkaře Viviana Richardse (33), čímž snížil Windies na 57/3.

Krátce nato se tým z Karibiku dostal na 76/6 a od té chvíle byla Indie favoritem na zisk titulu.

Mohinder Amarnath získal poslední branku Michaela Holdinga a zajistil Indii historicky první vítězství na mistrovství světa.

Ve finále byla Západní Indie bowled out za 140 a díky tomu Indie vyhrála zápas o 43 ran.

Kapil Dev zvedající trofej na balkoně Lord’s Cricket Ground zůstává pro všechny indické fanoušky stále obrazem, který si musí vychutnat.

Mužem zápasu byl ve finále zvolen Mohinder Amarnath, který pálkou zaznamenal 26 doběhů a míčkem nasbíral také tři branky.

Indie je pravidelným účastníkem Světového poháru od jeho počátku až do posledního ročníku.

První ročník se hrál v roce 1975 a od té doby se koná vždy po čtyřech letech.

Západní Indie získala první dva tituly mistra světa (1975,1979) a byla vicemistrem z roku 1983.

Indie získala titul dvakrát, nejprve v roce 1983 a poté v roce 2011.

MS Dhoni byl kapitánem týmu v roce 2011, který získal svůj druhý titul po 28 letech.

Austrálie vyhrála turnaj pětkrát (1987, 1999, 2003, 2007 a 2015).