V průběhu 100 závodů na 500 mil Indianapolis je seznam vítězů i těch, kteří k němu měli strašně blízko, plný úžasných příběhů a barvitých postav, které pomohly vytvořit ze závodu „Největší závodní podívanou“. Závod z roku 1987 měl jistě všechny charakteristické rysy nezapomenutelného závodu: nejslavnější vítězný tým v historii závodu, jezdec z nejslavnější rodiny v závodech na otevřených kolech, který se snažil vyhrát svůj čtvrtý závod jako náhradní jezdec, a vůz vytažený z nepravděpodobného místa, aby se dostal do služby.

Tým Penske a Indy 500 k sobě pasují jako ruka a rukavice. Organizace vyhrála celkem 16 závodů Indy 500, což je nejvíce v historii. Jestliže 70. léta byla dekádou, kdy Roger Penske poprvé okusil úspěch na Brickyardu, 80. léta byla dekádou, kdy se jeho tým stal dominantní silou. Když tým vstupoval do bran závodu v roce 1987, měl na svém kontě pět vítězství v Indy 500, z toho tři od přelomu desetiletí.

Složení tří vozů, které tým Penske plánoval nasadit do toho ročníku Indy 500, tvořili dvojnásobný vítěz Rick Mears, vítěz z roku 1985 Danny Sullivan a veterán Danny Ongais. Al Unser starší, trojnásobný vítěz tohoto závodu, skončil v předchozím roce s plným závoděním – v týmu Penske – a na Indianapolis Motor Speedway se objevil bez práce.

Začátkem pátého dne tréninku na závod, 7. května, Ongais tvrdě narazil do vnější zdi ve čtvrté zatáčce a po zbytek měsíce byl vyřazen ze hry. Tým Penske se navíc rozhodl odstavit podvozek PC-16 ve prospěch své stáje s podvozkem March z roku 1986. První z nich měl být dodán až následující den a Mears a Sullivan si hodili mincí, kdo s ním bude jezdit. Mears vyhrál.

Kvalifikace na závod začala v sobotu 9. května a tým Penske stále neměl náhradu za Ongaise. Ačkoli Mears měl nový March k dispozici, Sullivan se musel kvalifikovat s vozem PC-16. Oba se bezpečně dostali do pole, ale probíhala jednání o tom, že Sullivan překvalifikuje podvozek March příští víkend, až dorazí na okruh.

Ve středu 13. května byl Unser starší oficiálně jmenován náhradníkem za Ongaise. Unser starší uvažoval o návratu do svého domova v Albuquerque poté, co na začátku měsíce nenašel jízdu, ale rozhodl se zůstat, aby pomohl svému synovi Al Unserovi mladšímu připravit se na závod. Zástupci týmu Penske začali prohledávat svou flotilu potenciálních vozů Marches, aby našli vhodnou přihlášku pro Unsera staršího.

Vybraný podvozek pocházel z haly hotelu Sheraton v Readingu v Pensylvánii, kde byl používán jako showcar. Typickým způsobem týmu Penske posádka týmu č. 25 podvozek vypiplala a Unser, Sr. dostal příležitost vyhrát svou čtvrtou Indy 500, čímž by se vyrovnal A. J. Foytovi v historickém pořadí.

S Mearsem startujícím ze třetího místa, Sullivanem na 16. místě a Unserem starším na 20. místě měl tým Penske vozy roztroušené po celém poli 33 vozů pro Indy 500 v roce 1987. V návaznosti na téma měsíce byl během závodu vysoký úbytek jezdců. Mears odstoupil v 75. kole s drátem cívky a Sullivan ve 160. kole s problémem s motorem.

Po celou dobu se Unser starší staral o své vybavení, když se prodíral závodním polem, ačkoli Mario Andretti vypadal nepřekonatelně, když nasadil svižné tempo. V 90. kole se Unser starší propracoval do první pětky, ale na rychlého Andrettiho ztrácel dvě kola.

Do konce závodu však zbývalo 25 kol, když Andretti odstoupil kvůli problémům se vstřikováním paliva a přenechal vedení Robertu Guerrerovi. Guerrerův náskok před nyní druhým Unserem starším byl téměř celé kolo, ale musel udělat poslední zastávku v boxech, zatímco tým č. 25 povolal Unsera staršího dříve.

Osmnáct kol před koncem Guerrero zajel do boxů, ale problémy se spojkou změnily rutinní servis v katastrofu. Z boxové uličky sledoval, jak Unser proplouvá kolem a ujímá se vedení, čímž nakonec Guerrero ztratil téměř kolo. Odtud si Al Unser starší dojel pro své čtvrté vítězství v Indy 500. Ve 47 letech se stal nejstarším vítězem v historii závodu.

Co kdyby se vrátil do Albuquerque, místo aby se potloukal kolem 16. místa a Georgetownu? Co kdyby posádka týmu Penske nedokázala připravit showcar včas, aby mohl závodit? Historie Indy 500 by možná vypadala úplně jinak než dnes.