Před startem závodu se několik vozů muselo přesunout na konec startovního pole: Greg Biffle, Ryan Newman, Ricky Craven a vítěz závodu z roku 1990 Derrike Cope vyměnili motor. Nováček a debutant ve Sprint Cupu Scott Riggs startoval zezadu v záložním voze. To znamenalo, že vítěz Gatorade Duel #1 Dale Earnhardt, Jr. převzal první startovní místo a vedl úvodní kola.

Mark Martin, který prožíval neúspěšnou loňskou sezónu, opustil závod s prasklým motorem v 8. kole, což přineslo první varování. Ve 26. kole se k němu v garáži připojil jeho kolega z týmu Roush Racing Jeff Burton, rovněž s poruchou motoru. Kevin Harvick provedl první změnu v čele závodu ve 30. kole. O čtyři kola později se Cope roztočil ve 4. zatáčce a srazil Scotta Riggse. Po prvním kole zastávek v boxech pod zelenou vlajkou se vedení ujal Tony Stewart. Několikrát si ho vyměnil s Jimmiem Johnsonem, zatímco se pohyboval mezi odjetými vozy (většina z nich byla na „chvostu“ vedoucího kola, vzhledem k tomu, že k havárii ve 34. kole došlo během zastávek v boxech), než Earnhardt, Jr. získal vedení zpět.

V 60. kole se objevilo třetí varování, když Rusty Wallace, Ken Schrader a Jeff Green havarovali na backstretchi. Po restartu Stewart i Earnhardt, Jr. bojovali o vedení, dokud v 71. kole nedošlo na zadní rovince k velké havárii. Ta začala kontaktem nováčků Briana Vickerse a Johnnyho Sautera, který srazil Marlina, Newmana, obhájce vítězství v závodě 500 Michaela Waltripa, Johna Andrettiho, Kevina Lepage, Terryho Labonteho; Johnnyho Bensona juniora; Scotta Riggse, Robbyho Gordona a Jamieho McMurraye. Nejhůře dopadl Waltrip, jehož vůz zajel do trávy na parkovišti. Tření v kombinaci se skutečností, že deště, které den předtím spláchly závod Buschů, způsobily, že se ráfek pneumatiky zaryl do trávy v poli. Vůz se třikrát převrátil, vykopal spoustu nečistot a zastavil se na střeše. Následovalo dočasné zdržení za dlouhého varovného signálu (ačkoli závod nebyl označen červenou vlajkou), protože záchranné posádky řešily, zda Waltripův vůz před vyproštěním příliš vzpřímit, či nikoli. Situaci ještě zhoršila Waltripova velikost.

Jeff Gordon vedl pole při restartu v 81. kole. Od 81. do 200. kola se jelo bez varování. Hlavními konkurenty v druhé polovině závodu byli stále Stewart a Earnhardt, Jr, kteří dohromady vedli 101 z posledních 120 kol. Byli to dva nejsilnější vozy dne, protože vedli více než 156 kol (Stewart 98 a Earnhardt, Jr. 56). Když vedoucí jezdci zajeli ve 137. kole do boxů, Sauter (který měl o pět kol méně po poškození svého vozu z havárie v 71. kole) se pokusil zajet do boxů s nimi, ale měl zjevné problémy s brzděním. Musel uhnout, aby se vyhnul Kurtu Buschovi (který měl o kolo méně po kontaktu s Earnhardtem Jr. na začátku závodu a prorazil pneumatiku), a proletěl boxovou uličkou rychlostí přes 100 km/h. Moudře se nepokusil zastavit ve svém boxu a objel trať, aby to zkusil znovu. Trest za překročení rychlosti ho odsunul ještě více dozadu. Během posledního kola zastávek v boxech pod zelenou vlajkou přibližně 30 kol před koncem se Biffle snažil získat náskok před vedoucími vozy při vjezdu do boxů, ale byl zcela evidentně rychlejší než skupina vozů jedoucích rychlostí v boxové uličce. Před zastávkou v boxech se za ně zařadil, ale trest za překročení rychlosti ho vyřadil z Top 10 a z boje o vítězství.

Po skončení závěrečných zastávek v boxech pod zelenou vlajkou byl v čele nováček Scott Wimmer z týmu Bill Davis Racing. Posádka vyměnila pouze pneumatiky na pravé straně, což ho z pravděpodobného sedmého nebo osmého místa povýšilo na šanci na vítězství. Bohužel neměl žádného partnera pro drafting a 25 kol před koncem ho dostihli rychlejší Stewart a Earnhardt, Jr. Earnhardt, Jr. předjel Stewarta ve 181. kole, ve zbývajících kolech se ho držel a vyhrál svůj první závod Daytona 500. Earnhardt, Jr. vyhrál závod přesně tři roky po smrtelné nehodě svého otce v posledním kole závodu v roce 2001, kde Waltrip vyhrál svůj první závod, který sám o sobě přišel tři roky po Earnhardtově vítězství v závodě v roce 1998.

Tento vzorec, kdy každé tři roky (od vítězství Earnhardta, Sr. v roce 1998) vyhraje Daytona 500 jezdec, který má nějakou spojitost s Earnhardtem, Jr. Kevin Harvick, který nahradil Earnhardta po jeho smrti, vyhrál závod v roce 2007 jen těsně před Markem Martinem. Jamie McMurray, jezdící za Earnhardt Ganassi, vyhrál závod v roce 2010. Jezdec týmu Hendrick Motorsports (v němž v té době působil Earnhardt, Jr.) Jimmie Johnson vyhrál závod v roce 2013, ačkoli Earnhardt Jr. byl v tomto závodě druhý a vyhrál závod v roce 2014, právě o deset let později.