V roce 1991 Autoklub Spojených států amerických v tichosti upravil své předpisy tak, aby umožňovaly použití speciálně konstruovaných závodních motorů, které k aktivaci ventilů používají tlačné tyče, v naději, že přilákají více konstruktérů motorů. Motorům pushrod byl přiznán vyšší plnicí tlak turbodmychadla (55 inHg oproti 45) a větší zdvihový objem (209 cu.in oproti 161) než standardním závodním motorům používaným při Indianapolis 500. Na rozdíl od standardních závodních motorů, které se používaly v Indianapolis 500, byly motory pushrod vybaveny i vyšším plnicím tlakem. Inženýrská firma Michaela Greenfielda se ujala úkolu postavit motor pushrod, ale bohužel pro něj i společnost Ilmor engineering, stejná společnost, která vyráběla motory s označením Chevrolet, které v letech 1988-1993 vyhrávaly závod Indy 500. Společnost Ilmor engineering se rozhodla postavit motor pushrod.

Roger Penske by tento motor použil v závodě Indy 500. Byl označen jako Mercedes a byl testován na tratích v Nazaretu a Michiganu, které vlastnil Roger Penske. Pro rok 1994 se tým Penske rozšířil na 3 vozy poté, co podepsal smlouvu s Al Unserem Jr. a připojil se k dvojnásobnému vítězi Indy Emersonu Fittipaldimu a vycházející hvězdě Paulu Tracymu.

Mimo sezónu došlo k mnoha změnám. Reynard se připojil k Lole a Penske jako výrobci podvozků v závodech IndyCar a nakonec vyhrál svůj debutový závod s Michaelem Andrettim v australském Surfer’s Paradise. Andretti, který měl za sebou neúspěšnou dílčí sezónu ve Formuli 1, se po Luyendykově propuštění připojil k týmu Chipa Ganassiho, aby nahradil Arieho Luyendyka. Luyendyk podepsal smlouvu s týmem Indy Regency Racing pro závod 500. Michaelův otec Mario Andretti oznámil, že rok 1994 bude jeho poslední Indy 500.

Zkušenosti s dvousedadlovými vozy IndyCar: Mario Andretti

Zkušenosti s dvousedadlovými vozy IndyCar: V roce 1994 získal Bobby Rahal se svým týmovým kolegou Mikem Groffem pohonnou jednotku Honda

Mario Andretti

. Poté, co v roce 1993 neuspěli, opustili v polovině roku 1993 vlastní konstrukci podvozku a přešli na vozy Lola. John Andretti oznámil, že se stane prvním jezdcem, který bude v den závodu plnit dvojí povinnosti: závodit v Indianapolis 500 a letět do Charlotte, aby se zúčastnil závodu NASCAR Coca Cola 600.

Po několika dnech tréninků se zdálo, že první řada bude patřit pouze týmu Penske, dokud Paul Tracy v rychlém pátečním závodě nehavaroval, čímž jeho šance na první řadu skončily. V Pole Day si Unser Jr. se svým vozem Penske vyjel svou vůbec první pole position na oválu. Následující den se Fittipaldi kvalifikoval jako třetí nejrychlejší, zatímco Mario Andretti bezpečně startoval z 9. pozice do svého 29. závodu 500 500.

Po skončení prvního kvalifikačního víkendu oznámil Al Unser Sr. v úterý své odstoupení poté, co nebyl schopen se svým vozem nabrat rychlost. V době, kdy kvalifikace skončila, odstoupil i Johnny Rutherford, který zajel slavnostní poslední kolo na trati ve stejném voze, jaký použil AJ Foyt v Pole Day v roce 1993 za stejným účelem.

Druhý kvalifikační víkend se odehrálo poměrně velké drama, protože Rahal zjistil, že jeho vozy nebudou dostatečně rychlé, a zakoupil od Rogera Penskeho několik záložních vozů z roku 1993. Vozy měly motory Ilmor a Rahal s Groffem je v sobotu 21. kvalifikovali. Bryan Herta byl nejpomalejším účastníkem kvalifikace a Mark Smith do závodu nenastoupil, čímž se udržela statistika, že v závodě 500 nestartoval žádný jezdec s příjmením Smith.

Roger Penske

V závodním poli bylo 6 Pensků, 7 Reynardů a 20 vozů Lola. V poli byly 3 Mercedesy, 1 Buick, 2 Menardy, 6 Ilmor-D a 21 vozů s motory Ford Cosworth.

Nastal den závodu a Unser Jr. vedl hned od startu. První varování bylo krátké poté, co Dennis Vitolo vyjel ze 4. zatáčky v 6. kole. Poté, co do ničeho nenarazil, pokračoval v závodě a o několik kol později zavlála zelená vlajka.

Roberto Guerrero se ve 20. kole roztočil a narazil do zdi v jižní části trati a při následném varování se poprvé změnilo vedení, když Unserovi Jr. vysadil motor a Fittipaldi využil chyby svého týmového kolegy.

Pozornost znamenala také konec cesty pro Maria Andrettiho. Přes veškerou snahu týmu Newman-Haas byla jeho Lola mimo hru. Došlo k prasknutí přetlakového ventilu v plenu na horní straně motoru, takže motor ztratil výkon a nebylo možné ho znovu nastartovat.

Po restartu se krátce objevila zelená, než Mike Groff a Dominic Dobson vyvolali varování kvůli incidentu dvou vozů v první zatáčce.

Dalších 50 kol probíhalo bez incidentů, dokud v první zatáčce nehavaroval Hideshi Matsuda. O několik sekund později havaroval ve 3. zatáčce John Paul Jr. a pravděpodobně se stal obětí proříznuté pneumatiky v důsledku úlomků. Během varování se vůz Dennise Vitola převrátil na zadní část vozu Nigela Mansella. Oba byli mimo provoz, Mansell opouštěl trať ve vzteku. Později během tohoto varování byl Tracyho vůz odstaven ze závodu kvůli poruše turbodmychadla.

Po celou dobu závodu dominoval Emerson Fittipaldi, který měl necelých 10 kol před koncem závodu provést zastávku na doplnění paliva.

Tak daleko se ale nedostal.

Ve 185. kole se snažil vyjet ze 4. zatáčky a dostat svého týmového kolegu o kolo níž. Fittipaldi se levými koly dostal na drtící pásy, trochu se uvolnil a pravou zadní částí vozu narazil do zdi 4. zatáčky. Zadní křídlo se utrhlo, když vůz zpomalil a zastavil asi několik set metrů před dvorem z cihel.

Unser Jr. se ujal vedení a už se ho nevzdal. Pozdní nehoda Stana Foxe v první zatáčce se postarala o poslední varování závodu a závod skončil potřetí za posledních 7 let ve žluté barvě. Jacques Villeneuve dojel na 2. místě a získal ocenění nováčka roku, zatímco Bobby Rahal dojel z 28. místa na 3. pozici a udržel si svou lichou a sudou sérii. Jimmy Vasser skončil 4. a Robby Gordon byl nejvýše umístěnou Lolou na 5. místě.

Několik týdnů po závodě USAC změnil pravidla týkající se účelových motorů pushrod a jejich přeplňování turbodmychadlem. Motor Mercedes určený pro pětistovku už nikdy nezávodil. Unser Jr. v tom roce vyhrál šampionát IndyCar.

Děkujeme Carlu Hungnessovi a rozhlasové síti IMS za různá fakta a údaje, které přispěly k tomuto příběhu.